افراد چه احساسات و واکنشی به خیانت همسر نشان می دهند؟

احساسات و واکنش در خیانت
[vc_row bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#c9c1f4″ css=”.vc_custom_1611139834665{border-radius: 10px !important;}”][vc_column][vc_column_text]مقدمه:
بعد از خیانت همسر، چه احساساتی را تجربه می کنم؟

وقتی با خیانت همسر رو به رو شدم، شوک شده بودم و نمی دانستم دقیقاً چه احساساتی در درونم می گذرد تا اینکه بعد از مدتی تصمیم گرفتم با فردی که این تجربه را داشته به گفتگو بپردازم.

تمایل داشتم  ببینم، چه احساساتی درونم می گذرد؟

این که با این تجربه بیگانه بودم و با خودم غریبه شده بودم، آزارم می داد و تنها حسی که داشتم و برایم خیلی بارز بود، احساس پوچی ام بود.

به راستی در تجربه ی خیانت همسر، چگونه احساساتی تجربه می شود؟

تاثیرات روانی و واکنش ها در تجربه ی خیانت همسر، کدامند؟ و…

در این مقاله قصد داریم به احساسات و واکنش ها در خیانت همسر بپردازیم.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

افراد در خیانت همسرچه احساساتی را تجربه می کنند؟

به راستی، در خیانت همسر به طور رایج، چه احساساتی تجربه می شود؟ با یک مثال شروع می کنیم:

((زمانی که پانزده ساله بودم، مورد تجاوز جنسی قرار گرفتم. خیانت تو، حتی از آن اتفاق هم بدتر است چون آن متجاوز یک غریبه بود اما فکر می کردم تو بهترین دوست من هستی.))

((هنگامی که برای اولین بار متوجه راز تو شدم، حسی که به تو داشتم از بین رفت اما بدتر از آن اینکه در اعماق وجودم، اعتمادی که به دنیای اطرافم و خودم داشتم را از دست دادم.))

این نظرات، فقط نقطه آغازی برای بیان احساس شکست عمیق و گسترده ای هستند که ممکن است به محض اطلاع پیدا کردن از خیانت همسر خود،  به شما دست بدهد. با هیچ روشی نمی توانید خود را از قبل برای شنیدن این راز ناراحت کننده آماده کنید.

ممکن است پس از فهمیدن این راز، زندگی شما و دنیایی که در آن زندگی می کنید، از هم بپاشد. حس اطمینان از خود و امنیتی که در گذشته داشتید، ممکن است بعد از این اتفاق از دید شما ساده لوحانه و یا اشتباه به نظر برسند. از خودتان می پرسید: ((وقتی این اتفاقات افتاده، من کجا بوده ام؟))، ((من اصلاً روی این سیاره زندگی می کنم؟))

 • اولین حالت بعد از خیانت همسر

امکان دارد از لحاظ جسمی و فکری دچار شوک و حالاتی بعد از خیانت شوید. در واقع معمولاً شوک اولین حالت بعد از خیانت همسراست.

 احساس نظم و عدالتی که نسبت به دنیا داشتید، از بین می رود. همچنین حس کنترل داشتن بر زندگی خودتان، حس احترام به خودتان و تعریفی که برای مفهوم وجود خودتان داشتید نیز از بین  می روند.  در واقع احساس ارزشمندی درون شما تخریب می شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1611140114322{border-radius: 10px !important;}” bg_color_value=”#ebfcfd”][vc_column][vc_message]

اگر شما هم به دنبال راهی برای دستیابی به احساس ارزشمندی یا بازسازی احساس ارزشمندی خود هستید، حتماً فرم زیر را پر کنید:

[/vc_message][gravityform id=”23″ title=”false” description=”false” ajax=”true”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

ممکن است احساس کنید همه اطرافیان تان، خانواده، دوستانتان و حتی خدا هم شما را ترک کرده اند. با خودتان غریبه می شوید و احساسات شدید ناپایداری را تجربه می کنید، برای مثال یک لحظه استوار و مصمم هستید و اندکی بعد، خود را حقیر و نیازمند می دانید. هنگامی که این احساسات شدید و متناقض به سراغ تان می آید، ممکن است از خودتان بپرسید: ((نکند دارم عقلم را از دست می دهم؟!))

 • آیا احساسات بعد از خیانت همسر، طبیعی است؟

به شما اطمینان می دهیم که با تجربه ی این احساسات بعد از خیانت همسر، عقل تان را از دست نداده اید و در واقع در حال تجربه کردن عکس العملی طبیعی و مقتضی به یک اتفاق شدیداً تاسف بار و ناراحت کننده هستید. شما نه تنها به خاطر از بین رفتن هماهنگی و یکپارچگی رابطه خود، بلکه به خاطر از بین رفتن این تصور که “شما تنها فرد خاص و مهم در زندگی همسرتان هستید و صمیمیت بین شما تا ابد ادامه پیدا خواهد کرد” نیز دچار سردرگمی می شوید.

هنگام مواجه شدن با این اتفاقات مخرب و ناراحت کننده، داشتن احساس شکست کاملاً طبیعی است و اگر این حس به وجود نیاید جای تعجب دارد!

فرآیند بهبود و درمان زمانی آغاز می شود که شما احساسات فعلی خود را خیلی واضح و روشن بپذیرید و غمی که دچار آن شده اید را بشناسید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تاثیرات فیزیولوژیکی و واکنش ها به خیانت همسر چیست؟

احتمالاً در این تجربه یعنی خیانت همسر، دستخوش تغییرات روان شناختی در سیستم عصبی و عملکرد شناختی خود شده اید. هنگامی که آدرنالین و سایر هورمون های مرتبط با استرس در سیستم اعصاب سمپاتیک شما ترشح می شوند، نوعی حالت برانگیختگی شدید را تجربه می کنید. شما دائماً به دنبال نشانه هایی مبنی بر خیانت مجدد همسر یا شریک عاطفی خود هستید، دچار اضطراب و آشفتگی مزمن هستید و مدت زیادی طول می کشد تا خواب تان ببرد. در طول شب دائم از خواب می پرید و نسبت به سر و صدا حساس تر شده اید.

 به دلیل خواب کم، احساس کسالت و خستگی می کنید و دائم فکرتان مشغول است.

خاطرات، حس ها و تصاویر واضح و ناراحت کننده ای از گذشته همانند مته روی ذهن تان است. زمانی که خواب هستید، خواب های خشونت آمیز و پرتنشی می بینید، زمانی که بیدار هستید، ناگهان متوجه می شوید که مسیر خود را گم کرده اید و یا گیج و سردرگم هستید.

به دلیل تغییراتی که در سیستم عصبی شما پدید می آید، ممکن است احساسات شدیدتان، خود را به شکل حس ترس یا درماندگی نشان دهند.

آبرام کاردینر در توضیحاتی که در مورد تاثیر عصبی_فیزیولوژیکی ضربه احساسی بر انسان ارائه داده است، می گوید:

((پس از این شوک و ضربه احساسی، تمام سیستم های بدن که مربوط به فعالیت های نیازمند به تمرکز، هماهنگی و هدفمندی هستند، به هم می ریزند.))

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1611140835187{border-radius: 10px !important;}” bg_color_value=”#ebfcfd”][vc_column][vc_column_text]
 • واکنشی دیگر به خیانت همسر

تغییر فیزیولوژیکی دیگری نیز در سیستم بدن اتفاق می افتد که بسیار متفاوت است. در این حالت، اپیوئیدهای درون زا که شبیه به مورفین هستند به داخل سیستم عصبی شما ترشح می شوند. این ماده، درک و حس شما نسبت به درد را کند می کند و از شما در برابر استرس احساسی شدید، محافظت می کند.

به عبارت دیگر، بدن شما منقبض می شود، به خواب زمستانی می رود و فعالیت آن متوقف می شود. طیف احساسات و عواطف شما محدود می شود و نسبت به روابط و فعالیت هایی که شاید تا مدتی قبل باعث شادی و انگیزه پیدا کردن شما می شدند، بی علاقه می شوید.

هنگامی که سعی می کنید خودتان را جمع و جور کنید و بر احساسات تان کنترل داشته باشید، متوجه می شوید که چندان موفق به این کار نمی شوید. افکارتان پراکنده هستند و تمرکز ندارید. در محل کار کاغذها را روی میز پخش می کنید، در خانه روی صندلی می نشینید و به نقطه ای خیره می شوید.

به دلیل اینکه اعتماد به نفس خود را نسبت به توانایی ارتباط برقرار کردن با دنیای اطراف تان از دست داده اید، در انزوای خود فرو می روید و به شکل عجیبی احساس گیجی و تنهایی می کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1611140823637{border-radius: 10px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

تاثیرات روانی خیانت همسر، کدامند؟

نه گروه از انواع مختلف فقدان و شکست هستند که احتمال دارد شما یعنی فرد خیانت دیده ،آنها را تجربه کنید. تمام این شکست ها، شکل های مختلفی از یک فقدان بسیار اساسی و بنیادی هستند؛ فقدانی که فراتر از فقدان و از دست دادن همسرتان است، یعنی از دست دادن خودتان.

احتمالاً تشخیص دادن این نوع فقدان در وجودتان از هر گونه احساس فقدان دیگری برایتان سخت تر و دردآورتر است، چون هیچ یک از انواع دیگر آن تا این حد برایتان ملموس نیست. اما با اینکه انواع دیگر فقدان را نیز همانند این حس تلقی می کنید، احتمال دارد در درون خود به خاطر این نوع خاص از فقدان، دچار رنج و اندوه شدیدی بعد از خیانت همسر باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1611140791930{border-radius: 10px !important;}”][vc_column][vc_message message_box_style=”3d”]
 • تاثیرات منفی بعد از افشای خیانت همسر

در تجربه ی خیانت همسر یا خیانت در رابطه ناگهان احساس می کنید که این موارد را در وجود خود از دست داده اید:
این موارد، تاثیرات منفی بعد از افشای خیانت همسر هستند.

 1. حس خاص بودن برای طرف مقابل
 2. احترام به خود را، چون خودتان را خوار و حقیر می کنید و ارزش های اساسی خود را زیر پا می گذارید تا همسرتان را برگردانید به عبارتی احساس ارزشمندی خود را از دست می دهید.
 3. احترام به خود را، چون قدرت و شهامت ندارید که اشتباهات خود را بر زبان بیاورید.
 4. کنترل بر افکار و اعمال خود.
 5. حس بنیادی و اساسی که نسبت به نظم و عدالت حاکم بر جهان داشتید.
 6. باورهای مذهبی.
 7. ارتباطات خود با اطرافیان.
 8. حس هدفمندی و حتی علاقه به زندگی کردن.
[/vc_message][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”3d” message_box_color=”orange”]نتیجه:

در این مقاله به احساسات و تاثیرات روانی و فیزیولوژیک در تجربه ی خیانت همسر پرداختیم زیرا در هر مسئله و چالشی، اولین گام برای درک و حل موضوع، شناخت و پذیرش نسبت به آنچه در حال رخ دادن است.

در خیانت همسر یا خیانت در رابطه، در ابتدا لازم است به احساسات و تاثیرات روانی و جسمی آن پی ببریم و نسبت به آنها شناخت پیدا کنیم.[/vc_message][vc_column_text]

[wp-faq-schema title=”سوالات متداول” accordion=1] [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

5 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سوری
سوری
3 سال قبل

سلام
لطفا در مورد خیانت و راه های جلوگیری از خیانت همسر هم مطلب بگزارید

حسن
حسن
3 سال قبل

حس بدیه متاسفانه ولی خب باید سوگواری کرد واز این مرحله رد شد

M
M
3 سال قبل

چقدر جالب من تك تك اين حس ها رو تجربه كردم
و فكر ميكردم من ادم ضعيفيم كه انقدر داغون شدم

Parisa.purmozafari
Parisa.purmozafari
3 سال قبل

سلام عالی بود

jamil
jamil
3 سال قبل

سلام خدا قوت
بسیااااار جامع و کامل توضیح داده شده حسی رو که بعد از خیانت گریبان ادم رو میگیره دست مریزاااااد 👌👏❤