حالات بعداز خیانت: حالات مرد و زن بعد از خیانت چگونه است؟

حالات-بعد-از-خیانت

به راستی حالات زن و مرد بعد از شنیدن و فهمیدن خیانت چیست؟

آگاهی از خیانت همسر، تاثیر منفی شدیدی بر فرد و بر رابطه زناشویی او می گذارد و زوج ها با شنیدن خبر مربوط به خیانت، واکنش ها و حالات هیجانی منفی شدیدی نشان می دهند. آشفتگی هیجانی و جستجوی دلایل خیانت یکی از واکنش ها و حالات رایج زن و مرد بعد از خیانت همسر به شمار می روند.

به علاوه حالاتی که زن و مرد بعد از خیانت همسر تجربه می کنند، مشابه حالات و واکنش هایی است که بیماران با شنیدن خبر ابتلا به یک بیماری بدخیم و یا خبر فوت یکی از عزیزان، تجربه می کنند.

این حالات بعد از خیانت را چگونه باید گذراند؟

این واکنش ها و حالات بعد از خیانت، کدامند؟

حالات مرد بعد از خیانت و حالات زن بعد از خیانت چیست؟

و……

در این مقاله قصد داریم به حالات زن و مرد بعد از خیانت بپردازیم.

حالات بعد از خیانت کدامند؟

در مسئله ی خیانت این سوالات زیاد پرسیده می شود که؛ حالات زن بعد از خیانت چیست؟

یا حالات مرد بعد از خیانت چیست؟

ممکن است در ابتدا به نظر برسد که زن و مرد باید در حالات بعد از خیانت تفاوت های زیادی داشته باشند، مطمئناً به دلیل تفاوت در جنسیت زن و مرد، اختلاف وجود دارد اما به صورت کلی حالات بعد از خیانت در زن و مرد تفاوت چندانی ندارد و به شکل عمومی و کلی، حالات بعد از خیانت در زنان و مردان عبارتند از:

  • شوک و انکار
  • خشم
  • افسردگی
  • پذیرش

شاید تفاوت میان زنان و مردان در حالات بعد از خیانت، در شدت و نوع بروز این حالات باشد.به طور مثال ممکن است نحوه ی ابراز خشم به عنوان حالتی بعد از خیانت در مردان با زنان متفاوت باشد اما هر دو خشم را تجربه می کنند.

اولین حالت زن و مرد بعد از خیانت؛ شوک و انکار

شنیدن یا رویارویی با خبر خیانت همسر برای بسیاری از افراد شوک برانگیز است، البته کسانی که روابط زناشویی خوبی با همسرانشان داشته اند و نسبت به وفاداری همسرشان کاملاً ایمان داشته اند، شوک شدیدتری را تجربه می کنند. واکنش شوک اغلب با انکار همراه است.

((نه درو است.)) ((غیرممکن است او این کار را بکند)) و….اما به تدریج یخ انکار و تردید آب می شود و فرد به خود می قبولاند که همسرش پیمان شکنی کرده است و نسبت به او خیانت ورزیده است.

پس یکی از حالات زن بعد از خیانت و همچنین حالات مرد بعد از خیانت، شوک و انکار است.

به ندرت پیش می آید که افراد در مرحله انکار به درمانگر مراجعه کنند مگر کسانی که پوسته انکارشان ترک خورده است. انکار همچنین می تواند با فرافکنی همراه باشد، مانند مطرح کردن اینکه تقصیر آن زن(یا آن مرد) بود که همسرم را فریب داد وگرنه همسر من هرگز به من خیانت نمی کرد. شنیدن این جملات از سوی فرد نشانه ای است از انکار.

در موارد شدیدتر، انکار خیانت همسر به نوعی بستن چشم خود بر روی واقعیت است، در انکار شدید، فرد شواهد مربوط به خیانت همسر را نادیده می گیرد و با بی توجهی از کنار آن می گذرد.

به طور مثال؛ زنی بعد از خیانت نقل می کرد که از دو سال پیش چند بار متوجه شده است که همسرش هنگام ورود به منزل بوی عطر زنانه می دهد؛ گرچه این موضوع برایش تعجب آور بود، اما به خود دلداری می داد که چیز مهمی در میان نیست و حتماً به دلیل نشستن در کنار خانمی در اتوبوس یا نشستن در کنار همکار خانم در اداره، بوی عطر زنانه گرفته است؛

تا اینکه چند ماه بعد پیام های عاشقانه ای را در گوشی همراه شوهرش مشاهده کرد. تحریف واقعیت و بی توجهی به شواهد موجود در افرادی که دفاع انکار را به کار می گیرند، شایع است. این یکی از حالات زن و مرد بعد از خیانت است.

خشم بعد از خیانت

دومین حالت زن و مرد بعد از خیانت ؛ خشم

خشم یکی از حالات زن و مرد بعد از خیانت همسر است. افراد خشمگین معمولاً مرحله انکار را پشت سر گذاشته اند و کاملاً مطمئن شده اند که همسرشان به آنها خیانت کرده است.

واکنش خشم تحت تاثیر افکار زیر آشکار می شود:

((رفتارش غیرمنصفانه بوده است)) ، ((مزد زحمات مرا داد))، ((فرد بی جنبه ای است))، ((من برایش مهم نبودم))، ((مرا ساده و ابله فرض می کرد))، ((من برایش کم بودم))، ((لابد الان پیش خود مرا مسخره می کند)) و…

فرافکنی، برچسب زدن، شخصی سازی، بزرگ نمایی، پیش بینی منفی و همچنین ذهن خوانی از جمله دفاع ها و خطاهای شناختی رایج در زوج های خیانت دیده به شمار می رود. در مواردی خشم متوجه خود می شود و فرد نسبت به خودش، به دلیل اعتماد بی اندازه به همسر و غفلت از نشانه های شک برانگیز خشمگین می شود.

خشم نسبت به خود تحت تاثیر افکار زیر است:

((خیلی احمق و ساده هستم))، ((تقصیر من بود که به او اعتماد بی اندازه داشتم))، ((اگر او را کنترل می کردم کار به اینجا نمی کشید))، ((باید بیشتر از این به او سخت می گرفتم)) و….. این افکار لازم است در فرآیند درمان،  شناسایی و به چالش کشیده شوند.

خطای شناختی شخصی سازی، برچسب زدن، فاجعه سازی و بزرگ نمایی معمولاً در افرادی که نسبت به خود خشمگین هستند، زیاد دیده می شود.

احساس خشم می تواند با احساس آزردگی، نفرت، خصومت، حسادت به فرد سوم، اضطراب از آینده یا ترس از رها شدن و افسردگی همراه باشد. اینها حالات زن بعد از خیانت و همچنین حالات مرد بعد از خیانت است.

افسردگی بعداز خیانت

سومین حالت زن و مرد بعد از خیانت؛ افسردگی

افسردگی حالت دیگری از زن و مرد بعد از خیانت  است که معمولاً به دنبال احساس خشم می آید و در واقع لایه زیرین خشم را شکل می دهد.

افسردگی با احساس فقدان یا از دست دادن همراه است، یعنی فرد درک می کند که چیزهایی مانند اعتماد، صداقت، احساس ارزشمندی، احساس کفایت و شایستگی، جذابیت و.. در رابطه زناشویی از دست داده است در واقع افسردگی ناشی از تردید به خود و همسر است و یکی از حالات زن بعد از خیانت است.

فرد خیانت دیده، همسرش را غیرقابل اعتماد، غیرقابل پیش بینی و غیرقابل اتکا و خود را ضعیف، درمانده و فاقد جذابیت می داند. افسردگی حالتی از زن و مرد بعد از خیانت است که نشانه ای  از فروریختن دیوار اعتماد و یکرنگی و فروپاشی احساس امنیت روانی است.

افسردگی با نشانه هایی مانند خلق افسرده، لذت نبردن از فعالیت های لذت بخش، کاهش توجه و تمرکز، تحریک پذیری، احساس بی ارزشی و گناه، علائم و نشانه های نباتی (مانند کاهش یا افزایش خواب و اشتها) همراه است.

افت عملکرد شدید به ویژه افت عملکرد روزانه، افت عملکرد شغلی و روابط اجتماعی در افراد افسرده شایع است. به افراد افسرده به خصوص زن و مردی که با خیانت رو به رو شده اند لازم است خاطرنشان کرد که افسردگی حالت طبیعی در رویارویی با بحران خیانت است و آنها نباید مانع از گریستن یا سوگواری خود شوند.

توجه داشته باشید که بسیاری از افراد خیانت دیده احساس می کنند که برای اعتماد و امنیت روانی از دست رفته باید سوگواری کنند.

علاوه بر گریستن، گفتگو با یک دوست و صحبت با یک مشاور یا راهبر می تواند به افراد سوگوار کمک کند تا این مرحله دردناک را آسان تر پشت سر بگذارند. مدتی طول می کشد تا افراد ابرهای افسردگی را پس بزنند ولی در نهایت اکثریت افراد می توانند با افسردگی خود مواجه شوند و وارد مرحله و حالت دیگری بعد از خیانت شوند. این مرحله و حالت، ((مرحله ی پذیرش)) نام دارد. پذیرش خود، همسر و شرایط به وجود آمده.

چهارمین حالت زن و مرد بعد ازخیانت؛ پذیرش

در این حالت،  فرد واقعیت خیانت همسر را می پذیرد و گرچه زخم خورده و آسیب پذیر است اما به نقش و سهم خود نیز در بروز خیانت آگاه است. در واقع دیدگاه افراد در این مرحله و حالت نسبت به خود و همسر واقع بینانه تر می شود و به همین دلیل می توانند موضوع خیانت همسر را برای خود هضم کنند و خود را با آن تطبیق دهند.

بسیاری از افراد در این مرحله برای ادامه زندگی یا جدایی تصمیم می گیرند. عده ای هم همسرانشان را می بخشند اما متعاقباً از آنها جدا می شوند و کسانی هم هستند که همسرشان را می بخشند و با درک درستی از توانایی ها و ضعف های خود و همسرشان به زندگی زناشویی ادامه می دهند.

مشاوران باید به افرادی که در این مرحله قرار دارند، کمک کنند تا به عوامل خطربرانگیزاننده خیانت در خود و دیگری توجه کنند و سهم خود و همسرشان را به شکل واقع بینانه ارزیابی کنند. کمک به افراد در نقش مشاور و راهبر برای بخشش خود و دیگری و نیز تصمیم گیری برای ادامه زندگی یا جدایی، از هدف های درمانی و بهبودی در این مرحله است.

این مرحله و حالت یعنی حالت پذیرش بهترین زمان برای شفای زخم ها و انجام روند و فرآیند شفا است.

نتیجه:

در این مقاله به چهار حالت و واکنش رایج به خیانت همسر پرداختیم که عبارتند از؛

شوک و انکار،

خشم،

افسردگی و پذیرش.

هر کدام از این حالات و مراحل در خیانت، ویژگی ها و مشخصه هایی دارند که لازم است در ابتدا برای درمان و بهبودی نسبت به آنها آگاهی پیدا کنیم تا بتوانیم روند بهبودی خود و رابطه را پیش ببریم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

8 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کیارش
کیارش
1 سال قبل

یکی از حالات مرد بعد از خیانت که واقعا برا خودمم دست داد 🙁 این بود که دچار خود خوری میشم البته من خیانت به اون معنا نکردم، در واقع با نگاه به عکس یه خانم حس خیانت پیدا میکنم از بس عاشق خانمم هستم

شیرین
شیرین
2 سال قبل

خیییییلی مقاله خوب و کاملی بود مرسی از راهنمایی تون من خودم پام یکی دو بار نزدیک بود بلغزه و واقعا در حد همون لغزیدن برام برعکسش اتفاق افتاد و میخوام بگم که واقعا کارما واقعیه!

ناصر پدر
ناصر پدر
2 سال قبل

درود بر همراهان شکارچیان نامحرمان ونامردان وبلند سرانی ک گمان کردن اگر مردان ایران زمین وتنها کشورشیعه عالم سر در روز مرگی هادا رند این ناکسان ب اسم مشاورخانواده. و تبلیِغات مجازی نوامیس ما و محرم ها ی ما را از خانه امن وارام ب کلاسهای خود شناسی. خدا شناسی .کودک درون . زندگی نوین . واز این تکارخوانی های تفسیری بیگانگان میتوانند از پاسداری و نگهبانی مردان خانه ای روز جان سالم بدر برند. این نامردان را ك نه دست بلکه گردن میزنیم . من و فقط خدا . حالاهرکسی به خانه اَش محرم هست .بیاد تا از اونجا بگم ..فقط پدرم. با همسری عزیزتر ازجان و ۳فرزند ک هرکدام را نور ديده ام. حالا فقط يك هفته تا اتمام ازدواج مقدسم زمان دارم ك نشان دهم.. مردی ک چترش باز ...

ناشناس
ناشناس
2 سال قبل

من ۴6سالمه
با اینکه زن خیلی خوبی دارم بارها و بارها بهش خیانت کردم
یکی دو بار منو از روی اجبار بخشید
ولی زندگیمون رو ب نابودیه
بخدا دست خودم نیست
نمیدونم باید چیکار کنم
راهنماییم کنید

Dinasina
Dinasina
3 سال قبل

عالی و دقیق و درست ،مرحله ب مرحله

هاتف
هاتف
پاسخ به  Dinasina
1 سال قبل

از سخت ترین حالات زن بعد از خیانت یا شاید هم مرد، میشه به اون لحظه اشاره کرد که دیگه میدونی تموم شد همه چیز و اونجاست که به خودت جیگی واقعا ارزشش رو داشت؟
از ترسناک ترین و دلهره آورترین لحظات قبل خیانت هم میشه به خوش خیال بودن به این که چیزی نمیشه راحت کارمو کنم اشاره کرد!