7 عامل موثر در موفقیت

7 عامل موثر در موفقیت

7 عامل موثر در موفقیت :

وقتی کلمه ی ((تأثیرگذار)) به میان می آید، فکر می کنیم باید کارهایی خیلی خاص باشند اما جالب است بدانیم که کارهایی خاص نیستند بلکه کارهایی عادی هستند که اغلب به خاطر عادی بودنشان از آن ها صرف نظر می شود.در صورتی که وقتی یک کار عادی و معمول به شکل خاص و ویژه انجام می شود، اثربخشی خود را نشان می دهد.

این ۷ عامل موثر در موفقیت کدامند؟؟؟؟

شما با چه کارهایی و چگونه می توانید تأثیرگذار باشید تا موفقیت را تجربه کنید؟

در این مقاله بر آن هستیم تا  ۷تأثیر مهم در موفقیت را ارائه دهیم.

سرفصل ها:

 • تمرکز چگونه بر موفقیت اثر می گذارد؟
 • تأثیر جریانات ساده بر موفقیت
 • قانون تغییرات را از یاد نبرید.
 • چگونه کارهای عادی را غیرعادی و خاص انجام دهیم؟
 • اشتیاق خود را در مسیر موفقیت حفظ کنید.
 • شفاف سازی هدف چگونه ما را به موفقیت می رساند؟
 • ارتباط میان فردیت و موفقیت

تاثیر تمرکز بر موفقیت

تمرکز چگونه بر موفقیت اثر می گذارد؟

بیوگرافی مردان و زنان بزرگ نشان می دهد که آن ها توانسته اند روی موضوعی متمرکز باقی بمانند. اگر صمیمانه می خواهید به لحاظ ذهنی قدرتمند شوید، باید اراده ی خود را تقویت کنید و بتوانید به تمرکز برسید.

تمام مدیران اجرایی و فروشندگان بلند پایه از این خصوصیت برخوردارند. حواس آن ها به راحتی پرت نمی شود. تصورش را کنید یک جراح مغز که از قدرت تمرکز بی بهره است با بیمارش چه کاری انجام می دهد؟ من مطمئنم که شما نمی خواهید جای بیمار او باشید.

این تمرین را همه روزه به مدت سی روز انجام دهید. روی یک صندلی راحتی بنشینید و شمعی را درست بگیرید. شمع را روشن کنید سپس به شعله ی شمع خیره شوید، اگر حواستان پرت شد، بلافاصله به شعله شمع بازگردید.

اگر در شروع کار، تمرکز کردن برایتان دشوار بود، نگران نشوید. این تمرین را روزی سه بار و در هر نوبت چهار تا پنج دقیقه انجام دهید. در مدت یک ماه می توانید به طور ناخودآگاه متمرکز شوید. این تمرین به شما کمک می کند تا اراده ای قدرتمند داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که تمرکز شدید، به ایده ها و نظرات شما قدرت فراوانی می بخشد. وقتی توانستید به خوبی تمرکز کنید هر کاری را می توانید انجام دهید و بدانید این مهارت ارزشمندی است که می توانید داشته باشید.

 

تأثیر جریانات ساده بر موفقیت

در حالی که من به یقین، موافق هدف گذاری هستم، به شدت بر این باورم که نباید از کنار جریانات ساده و حوادث جزئی که در لحظه ی حال اتفاق می افتد(رجوع:کتاب نیروی حال از اکهارت توله)، بی تفاوت بگذریم. زندگی موضوعی در لحظه اکنون است، باید از آن لذت برد.

به تازگی نوشته ی یک دختر کوچولوی اسکاتلندی به نام “یازده چیز دوست داشتنی من” را خواندم. این دختر کوچک آموخته بود که از یازده چیز کوچکی که همه روزه اتفاق می افتد، لذت ببرد.  اجازه دهید این یازده مورد را با شما در میان بگذارم:

تاثیرات ساده بر موفقیت

 • ✨صدای خش خش برگ ها در هنگام قدم زدن روی آن ها

 • ✨احساس لباس های تمیز

 • ✨آب دوش حمام

 • ✨سرمای بستنی

 • ✨نسیم خنک در یک روز گرم

 • ✨بالا رفتن از سربالایی و نگاه کردن به پشت سر

 • ✨عسل در دهان

 • ✨بوی کیک

 • ✨بطری آب گرم در رختخواب

 • ✨لبخند یک کودک

 • ✨بچه گربه

تهیه کردن فهرستی از جریانات ساده و دوست داشتنی خود، ایده ی بسیار خوبیست. چه بهتر که شما هم همین امروز فهرستی برای خود تهیه کنید. متوجه می شوید با تهیه این فهرست ذهنتان آرام می گیرد، تنش از شما بیرون می رود و از کاری که می کنید لذت می برید.

اسم این زندگی است پس لذت ببرید.

قانون تغییرات را از یاد نبرید

چند نفر را می شناسید که پس از موفقیت در کارشان متوقف شدند و پس رفت نشان دادند؟

لازم است که تلاش کنیم؛ به کارمان ادامه دهیم تا راه های بهتری برای رشد کردن پیدا کنیم و از سمتی که به آن دست یافته ایم، فراتر رویم

آیا شنیده اید که می گویند همه می خواهند رشد کنند اما همه نمی خواهند تغییرات لازم برای رشد را ایجاد کنند. این افراد متوجه نیستند که دائمی ترین قانون، قانون تغییرات است. بسیاری از شرکت های عمده و بسیاری از مؤسسات تنها به این دلیل که فکر کردند به مقصد رسیده اند، نابود شدند و از بین رفتند.

من در این جا از تغییر به خاطر تغییر حرف نمی زنم. من از تغییر به خاطر رشد و بالندگی صحبت می کنم. مهم نیست چقدر تغییر می کنیم به شرط آن که تغییر کنیم، بهبود پیدا کنیم و رشد کنیم.

برای ادامه حرکت به جلو در زندگی شخصی، خانوادگی و تجاری نیازمند مسیری هستیم که بتوانیم به پیش برویم.باید با طرح سوال از خود پیوسته بر خودمان نظارت داشته باشیم. جواب زمانی به دست می آید که از خود سؤال کنیم و آماده باشیم هر تغییری که لازم است، ایجاد نماییم.

چگونه کارهای عادی را غیرعادی و خاص انجام دهیم؟

اگر کارهای عادی زندگی را به شکلی غیرعادی انجام دهید؛ تنها توجه جهانیان را به خود جلب نمی کنید بلکه زندگی جالبی هم خواهید داشت. یک زندگی پر از رضایت خاطر در هر روز زندگی.

من و شما بخش قابل ملاحظه ای از روزهایمان را به انجام دادن کارهای عادی می پردازیم و از آن جایی که این امور، مهم به نظر نمی رسند اما وقتی تک تک این کارها را پشت سر هم و در کنار یکدیگر قرار دهیم، اهمیت فراوانی پیدا می کنند. انجام کارهای عادی، به صورت غیرعادی تفاوت میان فرد مبتدی و حرفه ای را مشخص می کند.

دکتر رابرت راسل، نویسنده معروف می گوید:خلق عظمت در زندگی بسیار ساده است. هر کس می تواند این کار را انجام دهد. کافیست کارهای کوچک را همه روزه به طرز عالی انجام دهید. از همین امروز تصمیم بگیرید کارهای کوچک را به طرزی غیرعادی انجام دهید. با دل و جان کار کنید، اجازه ندهید حواستان پرت شود.

وقتی امشب سر بر بالین می گذارید، متوجه می شوید که چه کارهای بزرگی انجام داده اید. از کار خودتان احساس رضایت می کنید. فردا نیز همین کار امروز را انجام دهید. در واقع، چرا به این کار عادت نکنید؟

اشتیاق خود را در مسیر موفقیت حفظ کنید

بدانید که هر چیزی، بدون توجه به این که در شروع چقدر جالب بوده، اگر دقت نکنید، راکد می شود. بدانید برای از بین بردن ملال و کسالت در زندگی همه روزه باید تلاش کنید. می توانید همه روزه کارهایی انجام دهید تا عملکرد شما سرزنده و نشاط آور باشد. بدانید چیزی به نام شغل بدون آینده وجود ندارد.

هر شغلی آینده ای دارد، همان طور که هر فردی آینده ای دارد. این که آینده ای بزرگ یا کوچک باشد تنها به خود شخص بستگی دارد.

تصویر کلان را ببینید و آن را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که فقط شما هستید که برای خود محدودیت وضع می کنید. هرگز میل و شوق خود را به زندگی از دست ندهید تا زندگی نیز میل به شما را از دست ندهد.

امروز هر کسی را دیدید حرف مثبتی به او بزنید. بدون اشتیاق هیچ کار بزرگی در دنیا صورت نمی گیرد. لذت بردن از کار، آن را به سمت کمال سوق می دهد.

شفاف سازی هدف چگونه ما را به موفقیت می رساند؟

هرگز هدفی را فقط به این علت که نمی توانید همه تصویر را ببینید، یا به این دلیل که تجربه کافی در این زمینه ندارید، رد نکنید. به هدف خود بچسبید حتی اگر احساس می کنید در این لحظه به خصوص دستیابی به آن غیر ممکن است، آن را رها نکنید.

اگر برادران رایت ایده های خود را امتحان نمی کردند، هرگز چیزی به نام هواپیما وجود نداشت. برای زندگی خود هدف های شفاف در نظر بگیرید تا آن ها به ثمر بنشینند.هدفتان را مشخص کنید، به آن بچسبید و به نتایج نهایی فکر کنید. اگر بتوانید هدف را مشخص کنید ، روش چگونگی انجام گرفتن آن، خود به خود پیدا می شود.

ارتباط میان فردیت و موفقیت

هنری فورد گفت:((همه فوردها مانند هم هستند اما هیچ دو انسانی با هم یکسان نیستند. هر حیات جدید زیر خورشید، چیز جدید و منحصر به فردی است. هرگز قبلاً چیزی مثل آن وجود نداشته است و هرگز چیزی دقیقاً مانند آن خلق نخواهد شد.

یک مرد جوان باید این ایده را درباره ی خود پیدا کند، او باید دنبال فردیتی بگردد که او را از سایرین جدا می سازد. مدارس و جامعه سعی می کند همه را در یک قالب قرار دهد اما توصیه ی من این است که نگذارید آن جرقه ی فردیت محو شود. این تنها چیزی است که به کمک آن می توانید مدعی اهمیت شوید.))

این سخن جالبی است که فورد برای ما بر جای گذاشته است و به اندازه کافی اندیشه ای جدی است.

میلیون ها انسان سعی می کنند آن طور که دیگران می خواهند، شوند. می خواهند کاری که دیگران می خواهند، انجام دهند و در این میان به شخصیت های متفاوت خود توجه ندارند. می کوشند از دیگران تقلید کنند. به فردیت خود توجه ندارند.چرا؟

شجاعت می خواهد که روی پای خود بایستید و کار خودتان را کنید. به این کاری نداشته باشید که اطرافیان شما چه کاری انجام می دهند، ما تمایل داریم که به دنبال جمعیت حرکت کنیم، شاید دلیلش این است که گفتند و توصیه کرده اند که این گونه رفتار کنیم .

در مدرسه می خواستند ما شبیه سایر دخترها و پسرها شویم. آیا این چیز بدی بود.برای بعضی بله و برای برخی نه. بعضی از افراد هرگز دست از عادت خود برنداشتند و هرگز فردیت خود را پیدا نکردند.

ما همیشه انسان هایی را که پا بر ترس های خود می گذارند و شجاع هستند تحسین می کنیم و اغلب به کسی که شجاعت ندارد، لقب ترسو می دهیم اما ارل نایتینگل می گوید که نقطه مقابل شجاعت ترسویی نیست، هم رنگ شدن و سازگاری است.

آیا به این فکر کرده اید چه عاملی از شما انسان متفاوت می سازد؟

اگر فکر نکرده اید ،حتماً این کار را انجام دهید.

عامل موثر در موفقیت

نتیجه:

پس بنابراین وقتی در مسیر موفقیت گام برمی داریم به این نکته می رسیم چه کارهایی در این مسیر علاوه بر قواعدی که به کار می بریم، تأثیر گذار هستند.

۷تأثیر در مسیر موفقیت عبارت است از؛ تمرکز، در نظر گرفتن جریانات ساده در زندگی، قانون تغییرات، انجام کارهای عادی به شکل خاص، حفظ کردن اشتیاق، شفاف سازی هدف خود و فردیت داشتن.

یادمان باشد کلید تمام این آگاهی ها، عملگرایی است،و قتی عمل می کنیم گشایش ها فرا می رسند، مسیر موفقیت طی می شود و سبک زندگی موفق ثبت می شود، مهم نیست فقط برای مدتی برچسب انسان موفق را داشته باشیم شایستگی اش به آن است موفقیت را به طور مستمر زندگی کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Zahra 24m
Zahra 24m
3 سال قبل

عالی