کهن الگوی مردان | 8 کهن الگوی مردان در نظریه یونگ

کهن الگوی مردان | 8 کهن الگوی مردان در نظریه یونگ

کهن‌ الگوها بخشی از ناخودآگاه جمعی محسوب می‌شوند و در خدمت سازمان‌دهی، هدایت و آگاهی دادن به افکار و رفتار انسان هستند. آن‌ها مجموعه‌ای از الگوهای جهانی هستند که در انسان‌ها پس از سال‌ها تکامل ایجاد شده‌اند.

آگاهی از کهن‌ الگوی مردان باعث می‌شود که بدانید چه ویژگی‌هایی بیشتر در شما وجود دارند و چگونه می‌توانید از این ویژگی‌ها برای ارتباط با مردانگی خود استفاده کنید.

 بنابراین، آگاهی از کهن‌الگوهای غالب در شخصیت خود به شما کمک می‌کند الگوهای رفتاری خود و آنچه می‌توانید برای تغییر واقعی در زندگی انجام دهید را متوجه شوید.

کهن‌الگوها در مردان و زنان متفاوت است، که در ادامه با کهن الگو مردان آشنا می‌شوید اما قبل از آن لازم است در مورد کهن‌الگو بیشتر بدانید.

کهن‌الگو چیست؟

قبل از پرداختن به این موضوع که کهن الگو مردان و آرکتایپ های مردانه چیست؟ لازم است بدانید کهن الگو چیست. اگرچه کهن‌الگوها تا قبل از قرن بیستم به‌درستی تعریف نشده است اما قبل از آن بسیار چنین مفهومی وجود داشته است.

اگر بخواهیم کهن‌الگو را به‌سادگی تعریف کنیم لازم است بگوییم کهن‌الگوها الگوهایی هستند که ما را در طول زمان و مکان به یکدیگر متصل می‌کنند. بنابراین، کهن‌الگو به‌صورت ساده یک الگو است؟ خب، بله و نه. کهن‌الگو اگرچه یک الگو است اما چیزی فراتر از آن نیز هست و در خودشناسی بسیار ارزشمند است.

بسیاری از متخصصان مطرح می‌کنند که کهن‌الگوها برای طبیعت انسان، ذاتی هستند. کهن‌الگو، الگویی است که مردم جهان را در طول زمان و فرهنگ به یکدیگر متصل می‌کند. ایده کهن‌الگو توسط یک سوئیسی به نام کارل یونگ مطرح شد و یکی از موضوعات محبوب در روانشناسی، کهن الگوی مردان در نظریه یونگ است.

از سوی دیگر، در ادبیات، کهن‌الگوها شخصیت‌ها یا نمادهایی هستند که صرف‌نظر از مکان یا زمان پیدایش، قابل‌تشخیص هستند.

کهن‌الگوها نیروهای مخفی پشت رفتار انسان محسوب می‌شوند و ازآنجایی‌ که در ناخودآگاه قرار دارند بدون اینکه ما بدانیم بر روی ما تاثیر می‌گذارند. کهن‌الگوها بر هر کاری که انجام می‌دهیم، هر فکری که می‌کنیم و هر احساسی که داریم تاثیر می‌گذارند و آن‌ها به روشی مشابه بر همه اطرافیان ما تاثیر می‌گذارند.

به همین دلیل، شناخت کهن الگو مردان و زنان و تیپ های شخصیتی مردانه و زنانه می‌تواند برای ما بسیار مفید باشد و باعث شود که بدانیم در شخصیت ما کدام که الگو غالب است. در نتیجه این امر، می‌توانیم تصمیمات و انتخاب‌های آگاهانه‌تری در زندگی داشته باشیم. به همین دلیل است که انجام تست کهن الگوی مردان در مشاوره روانشناسی می‌تواند بسیار مفید باشد.

کهن الگوی مردان شامل چه مواردی می شود؟

همانطور که مطرح شد کهن الگو مردان و زنان با یکدیگر متفاوت است. بنابراین، اگر می‌خواهید در مورد کهن الگو مردان بیشتر بدانید در ادامه با ما همراه باشید و با کهن الگوهای مردان و کهن الگوی اسطوره ای مردان آشنا شوید.

 

کهن الگوی مردان

 

کهن‌الگوی آپولو

کهن الگوی آپولو، کهن‌الگوی مردانه عقلانیت است و کسی است که همیشه می‌داند چه کاری درست است. این انسان وابسته به خورشید، موفق و منطقی، هدف را به‌وضوح می‌بیند و اجازه حواس‌ پرتی به خودش نمی‌دهد.

این مرد که توسط همه مورد تحسین قرار می‌گیرد مردی مناسب در زمانی مناسب است. او با عدالت و ثبات به محیط نظم می‌بخشد و دیگران را به سمت حل مشکلات هدایت می‌کند.

مردی که از کهن‌ الگوی آپولو برخوردار است قدرت را در عقلانیت و تمرین تفکر می‌یابد. با همه این‌ها، مرد آپولو طبیعت انسانی خودش را دارد که باید کمی فروتنی نیز داشته باشد.

آپولو در اساطیر یونانی پسر زئوس و برادر دوقلوی آرتمیس است. آپولو نماد «پسر محبوب» است و به این دلیل در خدایان المپ، اهمیت زیادی دارد که پسر محبوب و محترم زئوس است. از سوی دیگر، او پادشاهی خود را نداشت و هرگز حاکم نشد.

او حتی یک همراه ثابت هم نداشت. عشق‌هایی که آپولو تجربه کرد تا حدی ناگوار است، زنانی که او سعی در تسخیر آن‌ها داشت دیر یا زود او را رد می‌کردند.

مردی که دارای کهن‌الگوی آپولو است طبیعتا ویژگی‌هایی دارد که او را در دنیای مدرن موفق می‌سازد. این کهن‌الگو باعث می‌شود که مرد فکر را بر احساس ترجیح دهد و همه چیز را از دور ارزیابی کند.

این ویژگی‌ها او را هم در مطالعه و هم در کار کمک می‌کند. از سوی دیگر، مرد آپولو به‌راحتی رهبر نمی‌شود زیرا مانند زئوس به پول یا قدرت علاقه‌ای ندارد. به همین دلیل، اگرچه همیشه مورد احترام مافوق و همکارانش قرار می‌گیرد اما به‌احتمال‌زیاد در کنار سمت‌های رهبر و مدیر خواهد ماند.

روابط عاطفی، اغلب برای این مردان ناشناخته است. همانطور که آپولو در اساطیر بارها از سوی زنان رد می‌شود، مرد آپولو نیز ازآنجایی‌که به‌شدت بر عقلانیت متمرکز است نمی‌تواند شور و شوق را در رابطه عاطفی تجربه کند.

به همین دلیل، این خطر برای این مردان وجود دارد که ازدواجی داشته باشند که در آن روابط جنسی و عاطفه کاملا خاموش است. از این سو، در بیشتر موارد، رابطه این مردان با زنان رضایت بخش نیست و بیشتر کارکردی است.

 

کهن الگو مردان

کهن‌الگوی دیونوسوس

کهن الگوی دیونوسوس، کهن‌الگوی دوگانه و به‌عنوان یک کهن الگو مردان، تضادها، شهوانیت پرشور اما به همان اندازه تند و ویرانگر است. دیونوسوس، خدای یونانی خوشی زیاد، شراب و میل و اشتیاق است و طبیعتی ناآرام، ناپایدار و متناقض دارد.

مردی که کهن‌الگوی غالب او دیونوسوس است دائما نوسانات خلقی را تجربه می‌کند و پیوسته به دنبال خوشی زیاد است. از سوی دیگر، او روتین معمول و برنامه‌ریزی ندارد و بر اساس نظم عمل نمی‌کند.

در اساطیر، دیونوسوس مدت‌ها در سفر بود و از کشوری به کشوری دیگر سفر می‌کرد. او هر جایی که می‌رفت مهمانی و رقص و البته جنون و مرگ نیز وجود داشت. کسانی که او را رد می‌کردند دیوانه می‌شدند و عزیزان خود را تکه‌تکه می‌کردند.

تا اینکه دیونوسوس توسط رئا، مادر زمین که او را وارد معنویت کرد نجات یافت. او مادرش، سمله را زنده کرد و از سوی دیگر، آریادنه را نیز نجات داد و با او ازدواج کرد. بنابراین، در تمام اساطیر یونانی، دیونیزوس تنها خدایی است که زنان را نجات و شفا می‌دهد و با سهیم شدن در حساسیت‌های عاطفی و حسی زنان، نزدیکی خاصی با آن‌ها دارد.

اشتیاق، احساسات، جست‌وجوی لذت نشاط‌آور به هر قیمتی، ویژگی‌های اصلی کهن‌الگوی دیونوسوس است که بسته به نحوه مدیریت، این ویژگی‌ها می‌توانند منبع زندگی یا مرگ باشند. مردی که کهن‌الگوی غالب او دیونوسوس است می‌تواند از این ویژگی‌ها نیرو و الهام بگیرد اما اگر قدر کهن‌الگو او را تحت سلطه درآورد دچار بی‌ثباتی عاطفی و بی‌قراری همیشگی می‌شود که در نتیجه ممکن است او را گرفتار اختلالات اعتیاد، بیماری‌ های روان‌ یا مشکلات رابطه کند.

 

کهن الگوی دیونوسوس

 

کهن‌الگوی هرمس

کهن الگوی هرمس، یکی از کهن الگوهای مردانه است که با توانایی برقراری ارتباط مرتبط است. این کهن‌الگو میان سطوح تجربه مادی و ذهنی حرکت می‌کند، فرصت‌ها را تصاحب می‌کند و ابعاد مختلف را به یکدیگر متصل می‌کند.

مردی که این که کهن‌الگوی هرمس به‌عنوان یک کهن الگو مردان، در شخصیت او غالب است، همیشه در حال حرکت است. او دائما از پروژه‌ای به پروژه‌ای دیگر حرکت می‌کند، در تعامل ماهر است و راهکارهای متقاعدسازی را می‌داند. انجام یک کار در ذات او نیست.

در اساطیر یونانی، هرمس پیام‌آور خدایان بود. او به کفش‌هایی بالدار مجهز بود و به‌سرعت از جهان زمینی به قله‌های المپ و از آنجا به دنیای زیرین می‌رفت. بنابراین، انرژی کهن‌الگوی هرمس در این است که بین حالات مختلف وجود ارتباط برقرار می‌کند:

فکر (المپوس)، عمل (جهان زمینی) و ناخودآگاه (جهان زیرزمینی). او به‌عنوان کشتی ران روح‌ها، نشان‌دهنده مردی است که به دیگران برای کشف ابعاد درونی خود کمک می‌کند. مردی که مظهر کهن‌الگوی هرمس است می‌تواند یک درمانگر یا یک معلم معنوی باشد.

در اساطیر یونانی، هرمس هرگز ازدواج نکرد. او عاشقان متعددی داشت اما در این میان، آفرودیت در اساطیر برجسته‌تر بود. مرد هرمس در ارتباط خود با زنان نیز مانند دیگر ابعاد زندگی‌اش ارتباط برقرار می‌کند. در واقع همان بی‌ثباتی نیز در ارتباطش با زنان دیده می‌شود.

او ممکن است زن را اغوا کند و سپس او را رها کند. کهن‌الگوی آفرودیت می‌تواند همراه خوبی برای کهن‌الگوی هرمس باشد. هردوی آن‌ها می‌توانند به‌شدت درگیر رابطه شوند اما علاقه‌ای به مالکیت و روتین‌ها ندارند.

 

کهن الگو هرمس

 

کهن‌الگوی آرس

یکی دیگر از کهن الگو مردان و آرکی تایپهای مردانه، کهن الگوی آرس است. یک شخصیت معروف در سینما به نام هالک، مظهر کهن‌الگوی آرس است. کهن‌الگوی آرس هم به احساس عشق و هم به احساس خشم واکنش نشان می‌دهد.

غریزه این کهن‌الگو او را آتشین، پرشور و وفادار می‌سازد اما همچنین، او را بالقوه تیز بین و مخرب می‌کند. مرد آرس، احساساتش را از طریق قدرت بدن خود نشان می‌دهد.

در اساطیر یونان، آرس تنها پسر زئوس و هراست. او در میان خدایان المپ از احترام زیادی برخوردار نبود زیرا کسی بود که با ایده‌آل‌های عقلانیت، تدبیر و تعادل در تضاد بود. او همیشه برای رفتن به نبرد آماده بود و تحت احساس وفاداری یا انتقام، تکانشی عمل می‌کرد. آرس عشق پرشوری نیز به آفرودیت داشت.

آرس به‌عنوان یک کهن الگو مردان، از عقلانیت سنجیده دور است و آنچه در بدنش اتفاق می‌افتد را باید تجربه کند و در رابطه با دیگران باید تماس فیزیکی داشته باشد. در دنیای امروزی، مرد آرس ممکن است به‌راحتی به رضایت دست پیدا نکند زیرا رضایت خود را در راه‌های معمول موفقیت پیدا نمی‌کند.

به نظر می‌رسد شغل‌های یدی برای این مردان مناسب باشد. رقص و ورزش نیز گزینه‌های مناسبی هستند.

کهن‌الگوی هفائستوس

کهن الگوی هفائستوس، نشان‌دهنده مردی تنها، کم‌حرف و برخوردار از خلاقیت فراوان است. این کهن الگو مردان «نابغه خلاق» را تجسم می‌بخشد. مردی که این کهن‌الگو در او غالب است هنرمندی تنهاست که غالبا زنی الهام‌ بخش وجود دارد که به او کمک می‌کند از طریق هنری خلاقانه، شغل موفقی داشته باشد.

در اساطیر یونانی، هفائستوس، خدای آتش، صنعتگر و آهنگر خدایان محسوب می‌شد. برای مثال، او بود که برای زئوس، رعدوبرق و عصا، برای آپولو، ارابه بالدار، برای خواهرش آرتمیس، تیرها و برای آتنا سلاح ساخت.

او در میان خدایان، تنها کسی بود که کار می‌کرد اما بدبخت‌ترین فرد نیز بود زیرا فلج بود و لنگ می‌زد، اغلب به حاشیه رانده می‌شد، توسط دیگران مورد تمسخر قرار می‌گرفت و در عشق نیز بدشانس بود.

در دوران مدرن نیز که مبتنی بر جاه‌ طلبی، عقلانیت و موفقیت اقتصادی است، کهن‌الگوی هفائستوس اغلب رد می‌شود. مردی که این کهن‌الگو، کهن‌الگوی غالب شخصیتش است ممکن است احساس کند که تک افتاده و متفاوت نسبت به دیگران است.

در حقیقت، هفائستوس، الگوی کسی است که سعی می‌کند با خلاقیت، زخم‌های عاطفی را جبران کند و با ایجاد زیبایی، زشتی (از نظر روانشناختی) خود را جبران کند.

 

کهن الگوی هفائستوس

کهن‌الگوی هادس

کهن الگوی هادس، کهن‌الگوی مردانه دنیای زیرزمینی روان و آن انرژی‌ای است که به شما کمک می‌کند با ناخودآگاه شخصی و جمعی ارتباط برقرار کنید. هادس آن انرژی روانی است که به او اجازه می‌دهد با دنیای زیرزمینی خود ارتباط برقرار کند که می‌تواند در زندان آن بماند یا می‌تواند غنی از اعماق وجودش از آن بیرون بیاید.

این دنیای زیرزمینی حاوی «سایه» است که به معنای ابعادی است که به دلیل دردناک بودن از روان خودآگاه حذف شده‌اند.

در اساطیر یونانی، هادس برادر زئوس و پوزیدون است که هر سه نفر آن‌ها پس از شکست پدرشان قرعه‌کشی می‌کنند تا دنیا میان آن‌ها تقسیم شود. در نتیجه این قرعه‌کشی، هادس فرماندار دنیای زیرین می‌شود.

هادس در این دنیا بدون نشان دادن خود زندگی کرد مگر فقط برای یک بار و آن هم زمانی بود که دختر دیمیتر به نام پرسفونه را دزدید تا با او ازدواج کند.

تعجبی ندارد که هادس در میان خدایان یونان باستان کمتر شناخته شده است. او کمتر قهرمان داستان‌ها بوده است و تنها زمانی به آن اشاره شده است که پرسفونه را می‌رباید.

او از دنیای بیرونی عقب‌نشینی می‌کند و در دنیای ناخودآگاه غرق می‌شود. آن چیزی که شخصیت را به تماس با دنیای ناخودآگاه می‌کشاند، در اغلب موارد مرگ است و مرگ می‌تواند به معنای ناپدید شدن یک عزیز، مرگ یک ایده‌آل، از دست دادن پروژه‌ای که برای شما حیاتی است و غیره باشد.

اگر انسان بتواند درد فقدان را تجربه کند و از این طریق به عمیق‌ترین و ناشناخته‌ترین ابعاد شخصیت خود دسترسی پیدا کند و درعین‌حال، ارتباط خود با دنیای بیرون را حفظ کند، توسط دنیای ناخودآگاه ربوده نخواهد شد.

اگر مردی ارتباط خود با دنیای بیرون را از دست بدهد این احتمال وجود دارد که منزوی شود و در خطر از دست دادن خود و غرق شدن در قدرت کهن‌الگوی هادس را تجربه کند.

در این موارد است که افسردگی اتفاق می‌افتد. مردی که کهن‌الگوی هادس به‌عنوان کهن الگو مردان، در او غالب است می‌تواند تنها باشد و نمی‌تواند احساسات خود را به دیگران ابراز کند.

کهن‌الگوی زئوس

کهن الگوی زئوس، بدون شک، کهن الگو مردان «آلفا» محسوب می‌شود. او در هر محیطی می‌تواند نقش رهبری را به دست بگیرد. زئوس هم در زندگی کاری و هم در زندگی شخصی، مردی فرمانده است. او فقط به کسانی احترام می‌گذارد که از دستورات او پیروی می‌کنند و جاه‌ طلبی‌های او را دارند.

در اساطیر مطرح می‌شود که زئوس به همراه برادران خود به نام‌های پوزیدون و هادس برای به دست آوردن پادشاهی المپ از پدرش کرونوس جنگیدند.

به لطف استراتژی‌های او بود که پس از 10 سال، این جنگ خاتمه یافت و او توانست بر آسمان‌ها و زمین فرمانروا شود. زئوس اغواگری بزرگ بود که زنان و عاشقان متعددی داشت و فرزندان زیادی از آن‌ها به دنیا آمد. او حاکمی توانا و قدرتمند بود که برای فرزندانشان پدری محافظ محسوب می‌شد، به‌خصوص برای فرزندانی که دوستشان داشت.

زئوس، به‌عنوان یک کهن الگو مردان، مظهر توانایی‌هایی است که به مرد اجازه می‌دهد تصمیمات قاطعانه بگیرد، با دیدگاهی کلی، مشکلات را ارزیابی کند و برای مقابله با آن‌ها بهترین راهکارها را انتخاب کند.

مرد زئوس اگر بداند که باید انتخاب درستی داشته باشد، به‌راحتی می‌تواند مسائل احساسی و اخلاقی را کنار بگذارد. او یک استراتژیست متولد شده است و به خاطر این ویژگی در دنیای رقابت می‌تواند به‌راحتی به موفقیت برسد.

از سوی دیگر، او به‌سختی موفق می‌شود از نظر عاطفی با دیگران ارتباط برقرار کند و با معشوق خود صمیمیت عاطفی واقعی داشته باشد. حتی ازدواج نیز می‌تواند برای مرد زئوس به‌صورت ناخودآگاه به معنای اتحاد کاری و بر اساس تقسیم دقیق نقش‌ها باشد.

مردی که کهن‌الگوی زئوس در او غالب است ممکن است هزینه‌های عاطفی بسیار بالایی را برای موفقیت خود در زندگی بپردازد.

 

کهن الگو زئوس

کهن‌الگوی پوزیدون

کهن الگوی پوزیدون، کهن‌الگوی مردانه‌ای است که حوزه عاطفه و غریزه را در برمی‌گیرد. مردی که این کهن‌الگو در او فعال است احساسات شدیدی را تجربه خواهد کرد و این به او کمک می‌کند که با این تجارب تغییر کند.

بنابراین، فردی که خشم غیرقابل‌کنترل دارد، بازنده‌ ای ضعیف است، در دنیای ذهنی احساس راحتی ندارد و به‌جای منطق و برنامه‌ریزی، هر روز بر اساس احساسات و غرایزش عمل می‌کند نمونه بارز مرد پوزیدون است.

در اساطیر، پوزیدون در زیر دریا زندگی می‌کرد و این قلمرو پس از قرعه‌کشی با برادرانش زئوس و هادس، به او رسید. برای درک این موضوع که پوزیدون چقدر می‌تواند هیجانی باشد، حرکات قدرتمند دریا را در نظر بگیرید.

امواج دریا می‌تواند خشن و متلاطم باشد و همه چیز را در مسیر خود از بین می‌برد. همچنین، به ساحل برخورد کند و به صخره‌ها بکوبد.

کهن الگو پوزیدون مردان، می‌تواند از نظر احساسی، ناپایدار یا نامناسب به نظر برسد. او ممکن است احساس بیگانگی را تجربه کند زیرا به‌طور سنتی، احساسات در مردان پذیرفته‌شده نیست.

از سوی دیگر، این مردان ممکن است عزت‌نفس پایینی داشته باشند زیرا جامعه به آن‌ها اجازه نمی‌دهد خودشان باشند و بنابراین، عدم پذیرش را تجربه می‌کنند.

در نهایت، کهن‌الگوها یکی از مباحث محبوب در روانشناسی هستند که اولین بار در روانکاوی توسط کارل یونگ استفاده شدند. این کهن‌الگوها در زنان و مردان متفاوت هستند که در این مقاله با کهن الگوی مردان آشنا شدید.

شناخت کهن‌الگوی غالب در شخصیت خود به شما کمک می‌کند درک بهتری از رفتارها و تصمیمات خود داشته باشید و از سوی دیگر، سعی کنید انتخاب‌های آگاهانه و بهتری در زندگی داشته باشید.

سوالات پرتکرار

کهن‌الگو چیست؟

کهن‌الگوها، محتویات ناخودآگاه جمعی ما هستند که انرژی‌های ذاتی و الگوهایی که برای همه ما مشترک است را نشان می‌دهند.

کهن‌الگوهای مردان شامل چه مواردی می‌شود؟

برخی از این کهن‌الگوها عبارت‌اند از: کهن‌الگوی هادس، کهن‌الگوی زئوس، کهن‌الگوی آپولو، کهن‌الگوی آرس و کهن‌الگوی پوزیدون.

کهن‌الگوی زئوس نشان‌دهنده چه مردانی است؟

مردی که کهن‌الگوی زئوس در او غالب است مردی است که در اغلب موارد نقش رهبر را به عهده می‌گیرد. او تصمیمات قاطعانه‌ای در زندگی می‌گیرد و می‌تواند مشکلات را به‌خوبی ارزیابی کند و سپس برای آن‌ها راه‌حل ارائه دهد.

برخی از منابع:

https://www.selfhelp-spirituality-selfesteem.com//

https://owlcation.com/

 

3.7 9 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

230 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Zahra
7 ماه قبل

قطعا بی شک بهترین استادید

Roya
7 ماه قبل

بهترین مطال و قشنگترین نکته ها

Roya
7 ماه قبل

مطالبی که هربار میخونی خسته نمیشی از خوندنش

Maryam
7 ماه قبل

چه مطالب خفن و قشنگی

Fatemeh
7 ماه قبل

خیلی پر مفهوم و پر معنی بود