شهوت چیست؟ [+4 دلیل بروز شهوت و شهوتی شدن]

شهوت چیست؟ [+4 دلیل بروز شهوت]

یکی از موضوعاتی که معمولا مورد سوال بوده و هست؛ موضوع روابط جنسی است. اکثراً گفته می شود که ما در روابط جنسی خود مشکل داریم، در صورتی که وقتی عمیق می شویم در می یابیم که مشکل، رابطه ی جنسی نیست! پس ریشه ی این مسئله چیست؟

شهوت است…

شهوت چیست؟

معنای واقعی و مسائل پشت پرده ی شهوت چیست؟ و…

در این مقاله بررسی می کنیم که شهوت چیست و پیرامون آن اطلاعات کسب خواهیم کرد.

قبل از خواندن ادامه مطلب، می توانید با گوش دادن پادکست زیر جواب تمامی سوالاتتان را بگیرید. شهوت چیست؟ چرا شهوتی می شویم؟ پیامدهای شهوت، اعتیاد به شهوت و …

شهوت چیست؟

در ابتدا نیاز است بررسی کنیم که تعریف شهوت چیست و با این ویژگی در انسان بیشتر آشنا شویم. فردی که اعتیاد جنسی دارد یعنی به روابط جنسی معتاد است، مشکل آن فقط رابطه ی جنسی نیست همان طوری که مشکل شخص پرخور فقط غذا نیست. غذا خوردن و رابطه‌ی جنسی اعمالی طبیعی هستند، مشکل واقعی که در این دو نوع اعتیاد به چشم می خورد، چیزی است که ما آن را شهوت می نامیم. شهوت یک نگرش اجباری است که یک غریزه ی طبیعی را به یک خواسته‌ی غیرطبیعی تبدیل می کند.

هنگامی که تلاش بر این است که از غذا یا رابطه ی جنسی برای کاهش انزوا، تنهایی، نا امنی، ترس، بحران یا سرپوش گذاشتن بر روی احساسات و فرار و پر کردن خلأهای درونی و روحانی، استفاده شود، در واقع در حال ساختن یک اشتیاق غیرواقعی برای سوءاستفاده از غرایز طبیعی هستیم. این است که بیماری جنسی شدید تر می شود.

حقیقت این است که سلطه‌ی شهوت در مورد موضوع اعتیاد جنسی، تنها محدود به جسم و رفتارهای فیزیکی نیست و مسیر حرکت افکار ما را نیز دربرمی گیرد و در این حین است که به عامل کنترل کننده‌ی رفتارهای جنسی بیمارگونه‌ی ما تبدیل می شود.

به این دلیل ممکن است افراد در بیش از یک زمینه شهوت را نشان دهند. اغلب، آن دسته از افراد که اعتیاد به مواد یا اشکال دیگر را کشف می کنند، درمی یابند که به نگرش ها و احساسات منفی نیز اعتیاد دارند.

تجربه ی فردی در مورد شهوت

برای این که بهتر بدانیم شهوت چیست نیاز است تا از یک مثال عینی یا تجربه فردی استفاده کنیم. فردی از تجربه ی خود تعریف می کرد؛ ((من به یاد می آورم زمانی که شهوت خاموش شد، الکل داروی آرام بخش شد و رنجش مانند یک آتشفشان مسدود شده بالا آمد. خاطرم هست که فکر می کردم کنترل شهوت، مانند کنترل یک ژله است؛ فشار در یک قسمت باعث متورم شدن در قسمت دیگر می شود، این در واقع مانند تلاشی است که برای جلوگیری از تونل زدن یک موش صحرایی در قسمتی از زمین انجام می دهیم ولی او این کار را از نقطه ای دیگر آغازمی کند.))

برای یک معتاد جنسی، شهوت سم است. به این علت است که در درمان و بهبودی اعتیاد جنسی، مشکل اصلی روحانی است نه صرفاً جسمی. به این خاطر است که تغییر نگرش و طرز فکر بسیار مهم است.

تعاریف متعددی از شهوت

ارائه یک تعریف مشخص از شهوت، بسیار مشکل است به همین دلیل تعریف شهوت از زوایای گوناگون نیز بررسی می‌شود.

 1. شهوت یک ارباب است که خواهان کنترل روابط جنسی می باشد در هر زمان و به آن شکلی که خودش می خواهد.
 2. شهوت با ایجاد اختلال روحی و روانی سعی در تحریف رابطه ی جنسی دارد مانند رادیویی که با ایجاد اختلالی ناهنجار، یک موزیک عاشقانه را خراب کند.
 3. شهوت، رابطه جنسی و جسمانی نیست. به نظر می رسد که شهوت مانند یک پرده ی سینمای خیال انگیزباعث جدایی فرد از واقعیت خودش در هنگام برقراری رابطه جنسی با خود یا شریک عاطفی می شود. شهوت باعث می شود که فرد با همه ی افراد با هر نسبتی که دارند، خواه شریک عاطفی باشد یا یک فرد غریبه، یکسان برخورد کند.
 4. نتیجه ی شهوت نفی هویت خود و افراد دیگر است. شهوت ضد واقعیت است، بر خلاف و علیه خود واقعی عمل می کند.
 5. هنگامی که شهوت فعال است نمی توان با همسر خود، پیوند واقعی داشت زیرا به عنوان یک انسان واقعا اهمیتی ندارد، یک فرد مزاحم و صرفاً ابزار جنسی است و فرد نمی تواند زمانی که در حال شهوت رانی با خود است، پیوند واقعی برقرار کند.
 6. با وجود شهوت، رابطه‌ی جنسی نتیجه ی یگانگی با شخصی دیگر نیست و نمی تواند یک پیوند واقعی را ایجاد کند.
 7. رابطه‌ی جنسی شهوت آلود، یک پیوند واقعی را غیرممکن می سازد. شهوت مانند پارازیتی است که من به رابطه‌ی جنسی تحمیل می کنم، می تواند شامل چیزهای زیادی باشد از جمله؛ خاطرات، رؤیاپردازی ها و خیال بافی ها.

این رؤیاپردازی ها خودش موارد مختلفی را شامل می شود از رؤیاهای جنسی گرفته تا انتقام و خشونت و یا تصویری ذهنی از یک شخص دیگر.

نشانه‌های شهوت زیاد!

در بخش شهوت چیست دانستیم که این نیرو در انسان ویژگی‌ها و علائم متفاوتی دارد. برخی از علائم نشان می‌دهند که شما دچار شهوت زیادی هستید و لازم است برای کنترل آن اقدام کنید. شهوت زن با شهوت مرد تفاوت ندارد و هم زنان و هم مردان ممکن است دچار اختلال جنسی شوند. آشنایی با نشانه‌های شهوت زیاد به شما کمک می‌کند که با معنی شهوت بیشتر آشنا شوید. در ادامه به این نشانه‌ها پرداخته شده است:

 1. خیالات، تمایلات و رفتارهای جنسی مکرر و شدیدی دارید که وقت زیادی از شما می‌گیرند و احساس می‌کنید از کنترل شما خارج شده‌اند.
 2. میل زیادی به برخی رفتارهای جنسی خاص دارید و وقتی آن‌ها را انجام می‌دهید احساس می‌کنید از تنش رها شده‌اید اما احساس گناه و ندامت را نیز تجربه می‌کنید.
 3. در کاهش یا کنترل تخیلات، امیال و رفتارهای جنسی، ناموفق هستید.
 4. از شهوت، رفتارهای جنسی و خودارضایی به‌عنوان راهی برای فرار از مشکلات دیگر مانند تنهایی، افسردگی، اضطراب یا استرس استفاده می‌کنید.
 5. اگرچه می‌دانید برخی رفتارهای جنسی بسیار پرخطر هستند و پیامدهای منفی متعددی دارند اما باز به انجام آن‌ها ادامه می‌دهید.
 6. در برقراری و حفظ روابط سالم و پایدار با مشکل مواجه هستید.

شهوت چیست؟ [+4 دلیل بروز شهوت و شهوتی شدن]

دلایل شهوت

اکنون‌که می‌دانید شهوت یعنی چه لازم است بدانید این مسئله چه عللی دارد. اگرچه علل شهوت زیاد، هنوز به‌خوبی مشخص نشده است اما به نظر می‌رسد برخی دلایل در این مسئله نقش داشته باشند. ممکن است شهوت زیاد از تجربیات آسیب‌زا، پریشانی یا بیماری روانی مانند اختلال دوقطبی ناشی شود.

از سوی دیگر، افرادی که در کودکی مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌اند ممکن است بیشتر دچار شهوت و بیماری شهوترانی شوند. مشکلات خانوادگی و استرس زیاد نیز در این مسئله نقش دارند. برخی دیگر از عوامل خطر شهوت عبارت‌اند از:

 1. سهولت دسترسی به محتوای جنسی
 2. اعتیاد به مواد مخدر و الکل
 3. ابتلا به یک بیماری روانی دیگر مانند اختلالات خلقی یا اعتیاد به قمار
 4. عدم تعادل شیمیایی در مغز

پیامدهای شهوت

شهوت می‌تواند پیامدهای منفی بسیار زیادی داشته باشد که هم شما و هم دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است در اثر شهوت زیاد:

 • دچار احساس گناه، عزت‌نفس پایین و شرم شوید.
 • دچار سایر مشکلات روانشناختی مانند افسردگی، پریشانی شدید، اضطراب و افکار خودکشی شوید.
 • از همسر و خانواده خود غفلت کنید یا به آن‌ها دروغ بگویید.
 • روابط معنادار شما آسیب ببیند.
 • تمرکز خود را از دست بدهید، روابط جنسی پرخطر داشته باشید یا شغلتان تحت تاثیر قرار بگیرد.
 • دچار مشکلات مالی شوید.
 • به بیماری‌های مقاربتی مبتلا شوید.
 • دچار سوءمصرف مواد مخدر یا الکل شوید.
 • در جرائم جنسی شرکت کنید.

راه‌های کنترل کردن شهوت

برای اینکه بتوانید شهوت خود را کنترل کنید مهم است که از برخی روش‌ها برای خودیاری استفاده کنید. دریافت مشاوره روانشناسی نیز می‌تواند به کم کردن شهوت کمک زیادی کند. درواقع، لازم است میل جنسی خود را راهبری و کنترل کنید و همچنین، بتوانید رفتارهای جنسی آسیب‌زا را کاهش دهید. در ادامه با برخی از راه‌های کنترل شهوت آشنا می‌شوید.

 • در مورد اینکه شهوت چیست و همچنین در مورد انواع شهوت بیاموزید تا بتوانید علت و روش‌های کم کردن آن را یاد بگیرید.
 • موقعیت‌ها، افکار و احساساتی که ممکن است باعث شهوت زیاد شوند را شناسایی کنید تا بتوانید برای جلوگیری از این عوامل و مدیریت آن‌ها گام بردارید.
 • برای درمان سایر اختلالات روانشناختی مانند اعتیاد، افسردگی، اضطراب یا استرس اقدام کنید.
 • اگر از رفتار جنسی به‌عنوان روشی برای مقابله با احساسات منفی استفاده می‌کنید، از روش‌های مقابله‌ای سالم‌تری مثل ورزش و تفریحات مثبت استفاده کنید.
 • تن‌آرامی و مدیریت استرس را بیاموزید.
 • احساس ارزشمندی داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر با احساس ارزشمندی و نحوه بدست آوردن آن، اینجا کلیک کنید.

آیا درمانگر می تواند شهوت زیاد را درمان کند؟

در بخش شهوت چیست دانستیم که میزان زیاد این نیرو در فرد می‌تواند آزار دهنده باشد. در حالی که یک درمانگر می‌تواند به شما در درک و مدیریت میل جنسی کمک کند، اما به طور کلی “شهوت زیاد” به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته نمی‌شود. با این حال، اگر میل جنسی شما به طور قابل توجهی بر زندگی شما تأثیر منفی می‌گذارد و باعث پریشانی یا مشکلات در روابط، کار یا سایر زمینه‌های زندگی شما می شود، ممکن است بخواهید به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا ممکن است بخواهید برای میل جنسی بالا به دنبال کمک حرفه‌ای باشید:

 • برای تعیین اینکه آیا میل جنسی شما ناشی از یک بیماری زمینه‌ای پزشکی یا روانی است یا خیر: برخی از شرایط پزشکی، مانند پرکاری تیروئید یا تومورهای مغزی، می‌توانند میل جنسی را افزایش دهند. داروهای خاصی نیز می‌توانند شهوت را به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد کنند. علاوه بر این، شرایط روانی مانند اختلال دوقطبی و اختلال وسواس فکری-اجباری می‌تواند با میل جنسی بالا همراه باشد.
 • برای شناسایی و مقابله با هرگونه محرک یا الگوی رفتاری مرتبط با میل جنسی شما: یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا محرک‌هایی را که میل جنسی شما را افزایش می‌دهد شناسایی کنید و مکانیسم های مقابله‌ای سالم برای مدیریت آنها ایجاد کنید.
 • برای توسعه یک برنامه درمانی مناسب برای شما: گزینه‌های درمانی برای میل جنسی بالا می‌تواند شامل درمان فردی یا زوجی، دارو و تغییرات سبک زندگی باشد. یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه‌های درمانی را برای نیازها و شرایط خاص خود ارزیابی کنید.

شهوت از زوایای دیگر

با این زاویه ی دید، شهوت می تواند بدون سکس وجود داشته باشد. در تعریف شهوت واقع کسانی وجود دارند که می گویند هنوز گرفتار شهوتند در حالی که دیگر نمی توانند رابطه ی جنسی برقرار کنند.

شهوت نیرویی است که غریزه های دیگر را دربرمی گیرد و آنها را از حالت طبیعی خارج می کند. غریزه هایی مانند خوردن، نوشیدن، کار کردن، خشم و….به طور مثال ممکن است فردی نسبت به رنجش، شهوت داشته باشد و به نظر می رسد که شهوتِ رنجش، درست مانند شهوت جنسی، پرقدرت است.

شهوت فیزیکی نیست، شهوت همچنین یک میل جنسی شدید نیست.

شهوت یک اجبار روحی است که غرایز را مختل می کند و هنگامی که در یک زمینه اجازه فعالیت پیدا کند می خواهد دیگر زمینه ها را نیر تحت تأثیر قرار دهد. شهوت به این دلیل که امری غیرجنسی است، همه ی مرزها حتی جنسیت را نیز رد میکند.

رفتارها و رؤیاهای جنسی هنگامی که به وسیله ی شهوت تحریک می شوند، می توانند به هر جهتی حرکت کنند و با تجربیات فرد شکل بگیرند.بنابراین هر چه فرد بیشتر توسط شهوت جنسی تحریک  شود، در حقیقت از روابط جنسی سالم دورتر می شود.

مسأله ی فرد به عنوان یک معتاد جنسی این است که بدون شهوت زندگی کند. وقتی به شهوت به هر شکلی بها داده شود، دیر یا زود خود را به هر شکل دیگری نشان می دهد.

تفاوت احساس عشق با شهوت چیست؟

عشق و شهوت، هر دو احساسات قدرتمندی هستند که می‌توانند نقش مهمی در روابط انسان‌ها ایفا کنند. با این حال، تفاوت‌های اساسی بین این دو وجود دارند که درک آن‌ها می‌تواند به داشتن روابط سالم‌تر و رضایت‌بخش‌تر کمک کند.

 • تمرکز: شهوت بر روی جذابیت ظاهری و صمیمیت فیزیکی تمرکز دارد، در حالی که عشق بر روی شناخت عمیق‌تر، صمیمیت عاطفی و تعهد متقابل متمرکز است.
 • مدت زمان: شهوت معمولا کوتاه‌مدت و زودگذر است، در حالی که عشق می‌تواند پایدار و بادوام باشد.
 • بنیان: شهوت بر پایه‌ تمایلات فیزیکی و غریزی بنا شده است، در حالی که عشق بر پایه‌ شناخت عمیق‌تر، درک متقابل و ارزش‌های مشترک به وجود خواهد آمد.
 • اهداف: هدف شهوت، اغلب ارضای جنسی است، در حالی که هدف عشق، ایجاد یک رابطه عمیق و معنادار با طرف مقابل است.
 • رشد: شهوت می‌تواند بدون تلاش خاصی به وجود آید، اما عشق برای رشد و تعمیق به مراقبت، توجه و تلاش نیاز دارد.

تشخیص عشق از شهوت

تشخیص عشق از شهوت همیشه آسان نیست، چرا که این دو احساس می‌توانند در برخی موارد شبیه به هم باشند. با این حال، توجه به موارد زیر می‌تواند به شما در تمایز بین این دو کمک کند:

ارزش‌ها: آیا شما و همسرتان ارزش‌ها و اهداف مشترکی دارید؟
ارتباط: آیا شما و همسرتان می‌توانید به طور عمیق و آزادانه با یکدیگر ارتباط برقرار کنید؟
تعهد: آیا شما و همسرتان متعهد به یکدیگر هستید و برای حل مشکلات تلاش می‌کنید؟
احترام: آیا شما و همسرتان به یکدیگر احترام می‌گذارید و یکدیگر را همانطور که هستید می‌پذیرید؟
اگر بتوانید به این سوالات به طور مثبت پاسخ دهید، احتمالا در یک رابطه عاشقانه واقعی هستید.

نقش شهوت در عشق

شهوت می‌تواند نقش مهمی در یک رابطه عاشقانه سالم ایفا کند. این احساس می‌تواند شور و اشتیاق را به رابطه اضافه کند و به صمیمیت فیزیکی بین زوجین کمک کند. با این حال، مهم است که شهوت را مبنای اصلی رابطه قرار ندهید، چرا که این امر می‌تواند منجر به ناپایداری و نارضایتی در رابطه شود.
عشق واقعی بر پایه‌ی شناخت عمیق، صمیمیت عاطفی و تعهد متقابل بنا شده است. شهوت می‌تواند به عنوان چاشنی این رابطه عمل کند، اما به تنهایی کافی نیست. در نهایت، درک تفاوت‌های عشق و شهوت می‌تواند به شما در ایجاد روابط سالم‌تر و رضایت‌بخش‌تر کمک کند.

چه رفتاری برای ابراز شهوت ناسالم است؟

بعد از آن که به خوبی دانستیم شهوت چیست، نیاز است بدانیم که چه رفتاری هنگام ابراز شهوت می‌تواند ناسالم تلقی شود. ابراز شهوت، بخش طبیعی و سالم از روابط انسانی است. با این حال، زمانی که این احساس به شیوه‌ای ناسالم ابراز شود، می‌تواند پیامدهای منفی برای فرد، شریک زندگی و رابطه داشته باشد.

رفتارهای ناسالم

 • فشار آوردن یا اجبار به صمیمیت فیزیکی: این رفتار شامل اصرار به رابطه جنسی، بوسیدن یا هر نوع تماس فیزیکی دیگر بدون رضایت کامل طرف مقابل می‌شود.
 • استفاده از زبان یا تصاویر توهین‌آمیز: به کار بردن کلمات یا نشان دادن تصاویری که تحقیرآمیز، زننده یا مغایر با ارزش‌ها و باورهای طرف مقابل باشد، در این دسته قرار می‌گیرد.
 • خیانت: برقراری رابطه جنسی با فردی غیر از شریک زندگی، فارغ از اینکه تعهد رسمی وجود داشته باشد یا خیر، رفتاری ناسالم و غیرقابل قبول است.
 • خودشیفتگی: تمرکز صرف بر نیازها و خواسته‌های خود بدون توجه به نیازها و خواسته‌های طرف مقابل، نشان‌دهنده خودشیفتگی و رفتاری ناسالم در روابط عاشقانه است.

علل رفتار ناسالم در هنگام شهوت

• کمبود عزت نفس: افراد با عزت نفس پایین ممکن است برای جبران احساس ناامنی خود، به دنبال تأیید و توجه از طریق رفتارهای جنسی باشند.
• تجربیات گذشته: کسانی که در گذشته مورد سوءاستفاده جنسی یا بی‌توجهی عاطفی قرار گرفته‌اند، ممکن است در ابراز سالم شهوت دچار مشکل باشند.
• مشکلات سلامت روان: برخی از اختلالات سلامت روان، مانند اختلال شخصیت مرزی یا اعتیاد به مواد مخدر، می‌توانند بر نحوه ابراز شهوت افراد تأثیر منفی بگذارند.
• نبود آموزش جنسی: فقدان دانش و آگاهی در مورد روابط جنسی سالم و رضایت‌مندانه می‌تواند منجر به رفتارهای ناسالم هنگام ابراز شهوت شود.
پیامدها رفتار ناسالم در هنگام شهوت
• آسیب به روابط: رفتارهای ناسالم می‌توانند اعتماد و صمیمیت را در رابطه از بین ببرند و منجر به درگیری، جدایی و حتی خشونت شوند.
• مشکلات عاطفی: افراد درگیر در روابط ناسالم ممکن است احساس شرم، گناه، اضطراب و افسردگی را تجربه کنند.
• آسیب‌های جسمی: در برخی موارد، رفتارهای ناسالم می‌توانند منجر به آسیب‌های جسمی، مانند عفونت‌های جنسی ناخواسته یا بارداری ناخواسته شوند.

شهوت به زبان ساده

شهوت یعنی؛

ناتوانی در نه گفتن.

به طور مداوم در موقعیت های خطرناک جنسی قرار گرفتن.

فقط به افراد زیبا و رؤیاهای تحریک کننده جذب شدن.

رفتار کردن به صورتی انگار تمام وقت تشنه ی رابطه ی جنسی هستیم.

خیال پردازی های جنسی

استفاده کردن از فیلم های جنسی

وابسته شدن به شریک جنسی همانند وابستگی به مواد مخدر.

هویت خود را در شریک جنسی گم کردن.

ظهور اشتغالات ذهنی محرک.

عطش وادار کردن شخصی دیگر به شهوت رانی.

نداشتن سواد رابطه عاطفی

شکست خوردن در تمامی تلاشها برای برقراری رابطه عاطفی

اگر میخوای بدونی که چطور میتونی سواد رابطه ات رو بیشتر کنی و رابطه عاطفیت رو نجات بدی، اینجا کلیک کن.

ویژگی های شهوت

 1. شهوت، فرد را برده ی خود می کند و آزادی را ازبین می برد.
 2. شهوت همیشه بیشتر می خواهد و طمع کار است.
 3. شهوت حسود است و می خواهد تمامیت فرد را در بربگیرد و مالک شود.
 4. شهوت فرد را به خود مشغول می کند.
 5. شهوت، رابطه ی جنسی بدون شهوت را غیرممکن می کند.
 6. شهوت، توانایی عشق ورزیدن را از بین می برد.
 7. شهوت عشق و توانایی دریافت عشق را می کشد و ازبین می برد.

خلاصه کلام:

پس دریافتیم مشکل افرادی که اعتیاد جنسی دارند، ارتباط جنسی نیست بلکه واژه ای تحت عنوان ((شهوت)) است.

وقتی واژه ی شهوت به کار برده می شود اولین موردی که به اذهان خطور می کند، رابطه ی جنسی است اما شهوت ابعاد و جنبه های پنهان دیگری هم دارد که منحصراً جنسی و جسمی نیست.

شهوت ما را از خود واقعی مان دور می کند و پیوندهای واقعی ما را بر هم می زند درست مشابه هم وابستگی  که بیماری گمگشتگی خود است.

مشکل اصلی در اعتیاد جنسی، روحانی و دور شدن از خود حقیقی مان است به همین دلیل برای درمان و بهبودی اعتیاد جنسی و هر مشکل جنسی دیگری لازم است ابتدا شهوت را بشناسیم و نگرش خود را تغییر دهیم زیرا شهوت یک نگرش اجباری است که یک غریزه ی طبیعی را به خواسته ی غیرطبیعی تبدیل می کند .

سوالات متداول

 نشانه‌های شهوت زیاد چیست؟

افرادی که خیالات، افکار و رفتارهای جنسی مکرر و شدید را تجربه می‌کنند و نمی‌توانند این موارد را کنترل کنند، در برقراری و حفظ روابط سالم با مشکل مواجه‌اند و از رفتارهای جنسی به‌عنوان راهی برای فرار از احساسات منفی استفاده می‌کنند شهوتشان زیاد است.

چه عللی موجب شهوت می‌شوند؟

شهوت زیاد می‌تواند ناشی از یک مشکل روانشناختی یا تجربیات آسیب‌زای دوران کودکی باشد. عواملی مانند دسترسی به محتواهای جنسی، عدم تعادل شیمیایی در مغز و اعتیاد نیز در این مسئله نقش دارند.

شهوت چه پیامدهایی دارد؟

شهوت می‌تواند موجب پیامدهای منفی بسیاری ازجمله عزت‌نفس پایین، اضطراب، افسردگی، آسیب به روابط معنادار، مشکلات مالی، ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و سوءمصرف مواد مخدر یا الکل شود.

4.1 24 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

118 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
maryam
6 ماه قبل

معرکه اید

maryam
6 ماه قبل

شهوت زیاد می‌تواند ناشی از یک مشکل روانشناختی یا تجربیات آسیب‌زای دوران کودکی باشد

شیرین شاملو
6 ماه قبل

مرسی از مطلب مفیدی که قرار دادین

شیرین شاملو
6 ماه قبل

درسته شهوت میتونه روی عزت نفس اثر بگذارد باعث پایین اومدن بشه

nazanin
6 ماه قبل

محتوا درجه یک