خود ارضایی فواید و مضرات؟

خود ارضایی فواید و مضرات؟

ما در این مقاله (خود ارضایی فواید و مضرات؟) از سایت موسسه من حقیقی قصد داریم تا در ارتباط با یکی از مسائل مهم در آقایان و خانم ها که به این عمل جنسی روی می آورند مطالب مفیدی را به زبان ساده بیان کنیم؛ و این موضوع در بین روانشناسان و روانپزشکان دارای اختلاف نظراتی میباشد که ما در این مقاله به زبانی ساده به آن میپردازیم.

زمان تخمین زده شده مطالعه ۱۵دقیقه

خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی به این معناست که فرد برای لذت جنسی ، دستگاه تناسلی خود را تحریک کند؛ این کار ممکن است به ارگاسم منجر شود یا نشود. افراد به دلایل زیادی ازجمله ، کاهش اضطراب های ناشی از خشم ، کاهش استرس ، سرگرمی و لذت ، خود ارضایی می‌کنند.

این رفتار هم در مردان و هم در زنان مشاهده می‌شود اما تفاوت‌هایی میان خود ارضایی در خانم‌ها و آقایان وجود دارد.

 

مطالعات نشان داده‌اند که خود ارضایی می‌تواند عوارض و پیامدهای مختلفی ایجاد کند و منجر به مشکلات جسمی و روانی شود؛ در کودکان نیز ممکن است این رفتار مشاهده شود و برخورد مناسب با کودکان ، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ در ادامه با موضوع خود ارضایی ، دلایل و پیامدهای آن و همچنین نحوه ترک این کار آشنا می‌شوید.

۱-عوارض و پیامد های خود ارضایی چیست؟

اگرچه خود ارضایی ممکن است تا حدی رایج باشد اما این کار می‌تواند منجر به عوارض و پیامدهای منفی شود و زندگی افراد را به‌شدت تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل ترک این کار برای مراقبت از سلامت خود اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه با عوارض و پیامدهای خود ارضایی آشنا می‌شوید.

۲-خود ارضایی می‌تواند به سلامت جسمی آسیب برساند

خود ارضایی می‌تواند منجر به پیامدهای خفیف ازجمله خراش پوست دستگاه تناسلی تا برخی پیامدهای شدید مثل بیماری پیرونی به دلیل مالش بیش‌ از حد شود.

بیماری پیرونی به معنای ایجاد بافت اسکار در داخل آلت تناسلی مردان و کج شدن آلت است که می‌تواند نعوظ دردناک را در پی داشته باشد؛ خود ارضایی همچنین می‌تواند موجب ادم شود.

ادم به معنای تورم اعضای بدن در اثر عفونت یا التهاب است؛ محکم گرفتن آلت تناسلی می‌تواند تورم ایجاد کند که این مسئله می‌تواند خطرناک باشد و موجب پارگی یا تحریک پوست شود.

۳-ممکن است موجب افزایش استرس شود

خود ارضایی بیش‌ازحد می‌تواند زندگی اجتماعی افراد را تحت تاثیر قرار دهد؛ برای مثال ، ممکن است درنتیجه این موضوع ، فرد کمتر از خانه خارج شود و درنتیجه سلامت روان او تحت تاثیر قرار گیرد.

این امر باعث می‌گردد که فرد دچار استرس ، اضطراب و افسردگی شود و به مشکلات روانی مبتلا شود؛ از سوی دیگر ، خود ارضایی ممکن است احساس گناه زیادی به همراه داشته باشد و فردی که خود ارضایی می‌کند غم و اندوه زیادی را تجربه کند و نسبت به خود، تفکری منفی داشته باشند. درنتیجه این مسئله، روابط او با دیگران نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

۴-ممکن است زندگی جنسی فرد را تحت تاثیر قرار دهد

این پیامد بدین دلیل است که فرد با مالش یا نوازش آلت تناسلی خود ، یک عمل انفرادی را به مغز خود می‌آموزد؛ درنتیجه این امر ، مغز و بدن او فقط زمانی واکنش انزال را ایجاد می‌کند که فرد عمل جنسی را به‌صورت انفرادی انجام دهد.

اگر او متاهل باشد این مسئله می‌تواند رابطه جنسی فرد و همسرش را تحت تاثیر قرار دهد؛ از سوی دیگر، ازآنجایی‌که معمولا خود ارضایی همراه با مشاهده فیلم‌های پورن انجام می‌شود با مشاهده این فیلم‌های جنسی ممکن است فرد انتظارات غیر واقع‌ بینانه‌ای از رابطه جنسی داشته باشد و درنتیجه نتواند از رابطه با همسرش به رضایت برسد.

۵-ممکن است منجر به اعتیاد شود

انجام بیش‌ازحد هر کاری موجب اعتیاد می‌شود و این مسئله منحصر به خود ارضایی نیست. وقتی فردی یک کار را بیش‌ازاندازه انجام می‌دهد ممکن است کنترل آن از دست او خارج شود و دچار اعتیاد گردد.

درنتیجه این مسئله، سلامت روان او آسیب می‌بیند و از ابعاد دیگر زندگی خود غافل خواهد شد؛ در خود ارضایی نیز همین اتفاق می‌افتد، فردی که خود ارضایی می‌کند.

پس از مدتی به ارضای جنسی ناشی از آن عادت می‌کند و سپس نمی‌تواند این رفتار را کنار بگذارد. درنتیجه این مسئله، او ممکن است در سایر زمینه‌های زندگی نیز با مشکل مواجه شود.

۶-اصلا چرا انسان دست به خود ارضایی می زند

دلایل مختلفی برای خود ارضایی افراد وجود دارد که در ادامه با برخی از این دلایل آشنا می‌شوید. آگاهی از این دلایل، در راهبری نیروی جنسی اهمیت بسیار زیادی دارد و موجب می‌شود که افراد بتوانند خود ارضایی را کنار بگذارند و از سلامت خود مراقبت کنند.

 • نبود رابطه جنسی: همانطور که مطرح شد یکی از دلایل مهم برای خود ارضایی، رسیدن به لذت جنسی است. بنابراین، برخی افراد مجرد برای اینکه بتوانند به این لذت دست پیدا کنند خود ارضایی می‌کنند.
 • مشکلات رابطه: بعضی از افرادی که در رابطه خود با همسرشان دچار مشکل هستند و نمی‌توانند از رابطه جنسی با او لذت ببرند با خود ارضایی به دنبال رسیدن به لذت جنسی هستند.
 • افسردگی یا اضطراب: برخی افراد برای اینکه خلق خود را بهبود ببخشند، آرامش پیدا کنند و استرس شان کاهش یابد، اقدام به خود ارضایی می‌کنند.
 • نوروبیولوژی: برخی افراد بدین دلیل بیش‌ازاندازه، خود ارضایی می‌کنند که ساختار مغز آن‌ها مانند ساختار مغز افرادی است که به اعتیاد به مواد مخدر دچار هستند و به همین دلیل مستعد اعتیاد به خود ارضایی هستند.
 • شرایط زندگی: گاهی اوقات، درد و رنج ناشی از شرایط زندگی باعث می‌شود که افراد برای پرت کردن حواس خود، بر روی خود ارضایی تمرکز کنند تا بتوانند برای مدت کوتاهی هم که شده از درد و رنج زندگی خود دور باشند.

۷-خود ارضایی در کودکان چگونه است؟

بیشتر کودکان با دستگاه تناسلی خود بازی می‌کنند و این امر به‌خصوص در دو تا شش‌سالگی کودکان مشاهده می‌شود؛ خود ارضایی یکی از رایج‌ترین رفتارهای جنسی است که والدین نگران آن هستند.

کودکان زیر پنج سال ممکن است در انظار عموم خود ارضایی کنند زیرا نمی‌دانند که این رفتار از نظر اجتماعی قابل‌قبول نیست؛ کودکان بزرگتر نیز ممکن است این کار را انجام دهند اما احتمال آن در این کودکان کمتر است؛ خود ارضایی یک رفتار تسکین‌دهنده است و بنابراین ، در هنگام تنش یا استرس کودکان ، این رفتار در آن‌ها ممکن است افزایش یابد.

همچنین ، ممکن است طلاق والدین و اختلاف آن‌ها در مورد حضانت ، باعث خود ارضایی در کودکان شود؛ در این شرایط ، ممکن است والدین به‌ اشتباه فکر کنند که فرزندشان مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته است.

اگرچه در برخی موارد امکان این مسئله وجود دارد اما مهم است این موضوع نیز بررسی شود که آیا دلایل دیگری برای استرس کودک وجود دارد یا خیر، اگر کودک خود ارضایی می‌کند، مهم است که والدین در هنگام مشاهده این کار ، حواس او را پرت کنند و همچنین سعی کنند زمان ماندن او در اتاق خودش را محدود کنند؛ در این صورت، فرصت انجام خود ارضایی برای کودک محدود می‌شود.

۸-اعتیاد به خود ارضایی در جوانان چه نشانه‌هایی دارد؟

خود ارضایی بیش‌ازاندازه در زیرمجموعه اعتیادهای جنسی قرار دارد. اعتیادهای جنسی شامل انواع رفتارهای اعتیادی یا اجباری مانند اعتیاد به رابطه جنسی، اعتیاد به خود ارضایی و اعتیاد به پورنوگرافی است.

نشانه‌های اعتیاد به خود ارضایی در جوانان عبارت است از:

 1. خود ارضایی وقت زیادی را از فرد می‌گیرد.
 2. زندگی شخصی یا شغلی فرد در اثر خود ارضایی آسیب دیده است.
 3. او خود ارضایی را به هر فعالیت دیگری ترجیح می‌دهد.
 4. وقتی احساس تحریک نمی‌کند خود ارضایی می‌کند.
 5. برای کنار آمدن با احساسات منفی، خود ارضایی می‌کند.
 6. پس از خود ارضایی، احساس گناه یا ناراحتی را تجربه می‌کند.
 7. اغلب در مورد خود ارضایی فکر می‌کند.

فردی که دچار اعتیاد به خود ارضایی است اغلب احساس می‌کند رضایت جنسی پایینی دارد ، عزت‌نفس او به‌شدت کاهش می‌یابد و در ابعاد دیگر زندگی ازجمله شغل و روابط شخصی با مشکل مواجه می‌شود.

افراد دچار اعتیاد به خود ارضایی نیاز به راهبری نیروی جنسی خود دارند تا بتوانند از این نیروی خود در راه‌های مفیدتری استفاده کنند.

۹-خود ارضایی در خانم ها و آقایان چه تفاوتی دارد؟

همانطور که مطرح شد خود ارضایی می‌تواند هم ازلحاظ جسمی و هم ازلحاظ روانی، تاثیرات منفی به دنبال داشته باشد؛ لازم است بدانید این رفتار هم در خانم‌ها و هم در آقایان وجود دارد.

 

بااین‌حال، مطالعات نشان می‌دهند که معمولا خانم‌ها در دوره کوتاه‌تری از زندگی خود ارضایی می‌کنند و فراوانی این کار نیز در آن‌ها کم‌تر است؛ علت خود ارضایی کم‌تر در خانم‌ها هنوز مشخص نیست اما به نظر می‌رسد یکی از دلایل این امر این موضوع باشد که زنان کمتر از مردان، برای گزارش این کار راحت هستند و معمولا به‌شدت از این کار احساس شرم می‌کنند.

 

از سوی دیگر، ازآنجایی‌که خانم‌ها، به‌خصوص خانم‌های متاهل، مسئولیت‌های مختلفی ازجمله خانه‌داری و نگهداری از فرزندان را به عهده دارند کمتر احتمال دارد که به خود ارضایی روی بیاورند.

۱۰-خود ارضایی در متأهلین چگونه است؟

اگرچه این‌طور به نظر می‌رسد که افراد متاهل خود ارضایی نمی‌کنند اما مطالعات نشان می‌دهند که این‌گونه نیست و افراد متاهل نیز خود ارضایی می‌کنند، در واقع  ازدواج نمی‌تواند راه‌حلی برای خود ارضایی باشد.

هرچند تحقیقات مطرح می‌کنند که مجرد یا مطلقه بودن با افزایش خود ارضایی و تماشای فیلم‌های پورن ارتباط دارد اما بازهم خود ارضایی در افراد متاهل نیز دیده می‌شود.

همانطور که مطرح شد برخی افراد برای رهایی از استرس و پرت کردن حواس خود از مشکلات زندگی، خود ارضایی می‌کنند که این موضوع در افراد متاهل نیز وجود دارد.

از سوی دیگر ، برخی از متاهل‌ها برای جبران کیفیت پایین رابطه جنسی با همسرشان، خود ارضایی می‌کنند؛ آن‌ها ممکن است لذت جنسی‌ای که می‌خواهند را از رابطه خود با همسر کسب نکنند و درنتیجه برای رسیدن به این لذت، تصمیم به خود ارضایی بگیرند.

این موضوع به‌خصوص در مورد مردان صادق است. مردانی که از رابطه جنسی خود با همسرشان راضی نیستند معمولا تمایل زیادی به خود ارضایی دارند. خود ارضایی در افراد متاهل می‌تواند به اعتماد و صمیمیت در رابطه آن‌ها با همسرشان آسیب وارد کند.

۱۱-نگرش فرهنگی درباره خود ارضایی چگونه است؟

خود ارضایی در آیین‌ها و دین‌های مختلف به‌صورت متفاوتی تفسیر شده است و این امر باعث شده است که مطالعات متعددی بر روی آن انجام شود؛ سنت یهود و مسیحی، مدت‌هاست که در مورد خود ارضایی به‌خصوص خود ارضایی مردان، نظر کاملا مخالفی دارد.

مقامات کاتولیک و پروتستان، خود ارضایی را به‌عنوان هدر دادن مایع گران‌بهای منی، گناه‌آلود (اگرچه قابل‌بخشش) دانستند؛ بدین دلیل کمتر در مورد خود ارضایی خانم‌ها اشاره شده است که مقامات مذهبی احتمال خود ارضایی در زنان را در نظر نمی‌گرفتند.

از سوی دیگر، برخی اصلاح‌طلبان در حوزه سلامتی ازجمله جان هاروی کلوگ و سیلوستر گراهام ، نه‌تنها خود ارضایی را به‌عنوان یک گناه تعریف کردند، بلکه بر این باور بودند که این کار می‌تواند یک عادتی شود که درنهایت نیروی حیاتی مردان را از بین ببرد.

برخی از این موضوع نیز فراتر رفتند که خود ارضایی در مردان ممکن است باعث شود که آن‌ها علاوه بر از دست دادن نیروی جسمی خود، تحت سلطه زنان قرار گیرند. درهرصورت، فرهنگ‌های مختلف در مورد خود ارضایی نگرش متفاوتی دارند و در ایران نیز این کار، یک عمل مذموم در نظر گرفته می‌شود.

۱۲-خود ارضایی از نظر اسلام چگونه توصیف می‌شود؟

خود ارضایی در دین اسلام، یک عمل حرام و جزء گناهان کبیره است. این کار در اسلام حتی معادل ازدواج با خود و در حکم زنا کردن در نظر گرفته می‌شود؛ از سوی دیگر، مراجع تقلید حکم داده‌اند که فردی که خود ارضایی می‌کند.

حتما باید پس از این کار غسل کند و سپس توبه کند و دست از خود ارضایی بردارد. احکام خود ارضایی در اسلام تفاوتی میان زنان و مردان قائل نمی‌شود و این کار هم برای زنان و هم برای مردان حرام است.

در اسلام مطرح می‌شود که خود ارضایی می‌تواند آسیب‌های جسمی و روحی مختلفی برای افراد به همراه داشته باشد و لازم است افراد به‌جای این کار ازدواج کنند و از راهی شرعی و سالم، میل جنسی خود را ارضا کنند. فرقی نمی‌کند خود ارضایی چقدر انجام شود این کار درهرصورت ازنظر اسلام حرام است و ترک آن، بارها توسط پیامبر و امامان توصیه شده است.

۱۳-چگونه خود ارضایی را ترک کنیم

همانطور که مطرح شد خود ارضایی می‌تواند آسیب‌ها و پیامدهای بسیار نامطلوبی داشته باشد و از سوی دیگر، ازنظر عرف و شرع نیز، عملی حرام است. بنابراین، مهم است که این کار را ترک کنید تا بتوانید از سلامت خود مراقبت بیشتری داشته باشید.

 

نتیجه گیری مقاله خود ارضایی فواید و مضرات؟

در این زمینه، استفاده از بسته کارگاهی راهبری نیروی جنسی به شما کمک می‌کند انرژی یا نیروی جسمی خود را راهبری کنید و بتوانید بدون رابطه جنسی نیز احساس ارزشمندی و خوشبختی کنید.
شما می‌توانید با راهبری نیروی جنسی خود، ترس تان از فشار جنسی را کاهش دهید و از این موضوع با موفقیت گذر کنید؛ رابطه عاطفی سالم داشته باشید و از میل جنسی و شهوت خود برای رسیدن به خلاقیت ، موفقیت و دوست داشتن استفاده کنید.

بنابراین، در این صورت ، تمرکز شما بر روی مسائل جنسی کاهش می‌یابد و به‌سوی اهداف و انگیزه‌های سالم‌تری حرکت می‌کنید.

منابع :

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

86 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
elnaz javadi
6 ماه قبل

سپاسگذاری از تیم من حقیقی

elnaz javadi
6 ماه قبل

تشکر ویژه از استاد قورچیان عزیز

مینا
6 ماه قبل

مثل همیشه عالی

مینا
6 ماه قبل

مرسی از مطلب مفیدی که قرار دادین

nazanin
6 ماه قبل

محتوا درجه یک