اعتیاد و رابطه عاطفی

اعتیاد و رابطه عاطفی

در کارگاه سواد رابطه عاطفی بودم که زمان پرسش و پاسخ رسید و اکثر سوال ها پیرامون این موضوع بود که؛

 • چرا مدام وارد رابطه های مخرب می شوم؟
 • چرا جذب افرادی می شوم که اعتیاد دارند؟
 • چرا توانایی رهایی از رابطه های ناسالم را ندارم؟
 • تاثیرات اعتیاد بر رابطه چیست؟
 • اعتیاد و رابطه عاطفی آری یا خیر ؟
 • و…

در این مقاله قصد داریم به تاثیر اعتیاد بر رابطه ی عاطفی بپردازیم.

سرفصل ها

هم وابستگی و اعتیاد در روابط

به خودتان دروغ نگویید وقتی با کسی که اعتیاد دارد رابطه دارید، در واقع همانند این است که با آتش، بازی می کنید و به احتمال قوی خواهید سوخت.

کمی تند بود، نه؟ پس بگذارید برایتان توضیح دهم؛ سالها به داستان های وحشتناک کسانی گوش داده ام که عاشق کسی بوده اند که اعتیاد داشته است.

اگر عاشق یک الکلی یا معتاد به مواد مخدر یا یک فرد معتاد به هر نوع دیگری از مصرف بشوید، صدمه خواهید دید.

علاوه بر اینکه صدمه می بینید این نکته ی ظریف هم وجود دارد که شما هم یک معتاد هستید، ممکن است از افرادی باشید که مصرف بیرونی و ظاهری نداشته باشید اما در واقع شما یک هم وابسته هستید.

به گفته ی چارلز ویتفیلد: فرد هم وابسته، معتاد به معتاد است یعنی به افراد معتاد، اعتیاد دارد. به نوعی تمایل به بحران دارد و یاد گرفته است که همیشه فردی دیگر را نجات دهد. لازم است برای اعتیاد پنهان خود و آگاهی به هم وابستگی تان به مقالات هم وابستگی رجوع کنید.

اگر حتی مایل نباشید به هم وابستگی و اعتیاد خود پی ببرید و برای این مورد مهم و ضروری مقاومت داشته باشید پس لازم است اول به این موضوع بپردازید که چگونه اعتیاد، به روابط شما صدمه می زند، شاید آگاهی به این مسئله نقطه ای باشد برای اینکه درک کنید چرا عاشق یک فرد معتاد می شوید؟

و حتی مکررا این تجربه برایتان تکرار می شود. تا زمانی که به اعتیاد و هم وابستگی خود پی نبرید، از روابط مخرب رهایی ندارید. بعد از اینکه از آسیب های اعتیاد در یک رابطه آگاهی پیدا می کنید و باز هم به همچین روابطی رو می آورید باز از خود بپرسید با وجود اینکه از این آسیب ها آگاه می شوم، چرا این روابط و اشخاص را انتخاب می کنم؟

 

هم وابستگی و اعتیاد در روابط

صدمات رابطه با یک فرد معتاد

وقتی شریک عاطفی تان معتاد است در یک مثلث عشقی قرار گرفته اید، شما، شریک عاطفی و آنچه او بدان اعتیاد دارد.

اگر شریک عاطفی تان اعتیاد دارد، به این معنا است که به چیزی غیر از شما نیز عشق می ورزد:

الکل، مواد مخدر و.. که مفهوم آن این است که به شما خیانت می کند. آن (ماده) رقیب شماست. از آنجا که وقت او، توجه او و روح او، او را از شما منحرف می کند و در نهایت هم به همان اندازه از او بیزار خواهید شد که مثلاً از آن زن دیگر و اگر یک مرد هستید، از رقیب تان بیزار هستید.

اگر مشغول این رابطه هستید همینجا توجه کنید همانطوری که او به مواد اعتیاد دارد و تمام وجودش مشغول به اعتیاد است، شما هم مشغول او هستید.

نکته دوم که در این رابطه وجود دارد این است که عاشق یک معتاد بودن، همچنین به معنای عاشق یک برده بودن است. او برده مواد مخدر، الکل، اعتیاد جنسی، قمار و یا هر نوع خاص از فعالیت است که به شکل ارباب او درآمده اند.

از لحاظ علمی بسیاری از فعالیت ها اعتیادآور محسوب می شوند: از قمار و خرید گرفته تا کافئین و سیگار که مصرف کنندگان خود را تحت تاثیر و نفوذ دارند ولی به طور معمول نقش تخریب شان به همان میزان مواد مخدر و یا الکل نیست.

یکی از تاثیرات مخرب و منفی بر روی روابط این است که با قابلیت صمیمیت همسر شما تداخل می کند. مواد اعتیادآور قابلیت (حس کردن) و به عبارتی احساسات او را کرخت می کنند. این فقط یکی از دلایلی است که چرا بعضی از مردم مشروب می خورند، سیگار، ماری جوانا و یا حشیش می کشند.

زیرا احساس خوبی ندارند و می خواهند به احساس بهتری برسند و کلمه (بهتر) در اینجا فقط به معنای (بی حس تر) و (کرخت تر) است. هنگامی که فردی مست و یا نشئه می شود، نسبت به هر آنچه در دنیای خارج و یا حتی درون او می گذرد، بی خبر و در نتیجه بی اعتنا خواهد بود.

این عادت به کرختی احساسی و روحی، می تواند (حس کردن) و (احساس داشتن) را برای همسرتان آنگونه که مطلوب شماست، مشکل کند. مصرف مداوم هر نوع ماده ی اعتیادآور این قابلیت شخص را که بتواند به طور کامل حس کند و احساس داشته باشد را از او سلب می کند.

عشق ورزیدن و رابطه با فرد معتاد به الکل

الکلی ها صرفاً فقط کسانی نیستند که بطری به دست در خیابان ها (تلوتلو) می خورند.

الکلی ها فقط کسانی نیستند که اینقدر مشروب خورده اند که هر کس تنها به یک نگاه متوجه می شود که آنها مست هستند.

الکلی فردی است که به الکل نیاز دارد وگرنه (عملکرد) او مختل می شود و نیز الکلی، فردی است که الکل یک جز ثابت از زندگی او محسوب می شود.

یک الکلی ممکن است که در تمام طول روز، الکل مصرف کند. در ضمن الکلی کسی است که هر شب بعد از کار قدری می نوشد.

صرف اینکه در طول روز مشروب نمی خورند، لزوماً به این معنا نیست که الکلی نیستند، مشروبات الکلی با درصد پایین نیز از مشروبات الکلی محسوب می شود.

اگر عاشق کسی هستید که مشروب می نوشد، منتظر مشکلات احتمالی زیر باشید:

 • رفتار ضد و نقیض، متغیر و غیرقابل پیش بینی
 • خشم، عصبانیت و خشونت
 • افسردگی دائم
 • عدم مسئولیت پذیری
 • کرختگی عاطفی
 • عدم دسترسی روحی و احساسی
 • جنگ، دعوا و بهانه گیری
 • بالا و پایین شدن های زیاد در رابطه

عشق ورزیدن و رابطه با فرد معتاد به مواد مخدر

ارتباط با فردی که مواد مخدر مصرف می کند، دردناک است. مواد مخدر قابلیت و توانایی داشتن هر گونه احساسات را از شریک عاطفی شما سلب می کند.

خود را گول نزنید. مواد مخدر می تواند شما را در عشق ناتوان کند. این مواد به قابلیت و توانایی شما در صمیمیت به طور مداوم و همیشگی تداخل می کند و اگر شما و شریک عاطفی تان به عنوان راهی برای ایجاد صمیمیت، متکی به مصرف مواد با یکدیگر هستید، خود را گول زده اید.

 

در ارتباط با فردی که اعتیاد دارد چه کنیم

روابط، خود به اندازه ی کافی مشکل و دشوار هستند. دشوارتر از همه اینکه دانسته و از روی عمد نیز خود را درگیر کسی کنیم که اعتیاد او را به بردگی کشانده است. آیا به آن معناست که معتادان استحقاق دوست داشته شدن را ندارند؟

البته که نه. این گفته به آن معنا است که آنان می بایستی بهبود یافته، اصلاح شوند و خود را از اعتیاد برهانند. مضاف بر این، پیش از آنکه بتوانند رابطه ای سالم با کسی داشته باشند، باید درد و رنج نهفته در پشت اعتیادشان را درک کنند و خود را بازسازی کنند.

اگر به دنبال شریک عاطفی هستید، هرگز خود را به کسی که هنوز معتاد است و یا در ترک به سرمی برد، درگیر نکنید و در صورتی که درگیر رابطه با فردی معتاد شدید و نتوانستید از آن بیرون بیایید، شما هم به اندازه ی او مشکل دارید.

چنانچه شریک عاطفی تان معتاد است:

 • به او بگویید دیگر با معتاد زندگی نخواهید کرد.
 • به او بگویید تنها به شرطی با او خواهید ماند که موافقت کند تا برای ترک، کمک بگیرد و فوراً اقدام کند.
 • به او بگویید اگر فوراً کمک نگیرد او را ترک خواهید کرد و هرگز باز نخواهید گشت و این جمله ی شما حقیقی باشد نه از روی تهدید.
 • به گفته خود پایبند باشید و چنانچه فوراً کمک نگرفت، فرصت دوباره ای به او ندهید. او را ترک کنید. در صورتی که توانایی ترک او را ندارید پس خود شما برای رهایی از هم وابستگی و بازیابی احساس ارزشمندی اقدام کنید.
 • هرگز دوباره باز نگردید مگر اینکه شریک عاطفی تان سالم، عاری از اعتیاد و هوشیار شده باشد و برای درمان و بهبودی خود اقدام کرده باشد. همچنین باید تغییرات قابل ملاحظه ای در رفتار و طرز برخورد او حادث شده باشد. باز هم تاکید می شود اگر تمایل به ماندن در رابطه ای مخرب را دارید و توانایی رهایی از این نوع روابط را ندارید، شما نیز دچار مشکل هستید که لازم است مشکلات خود را ریشه یابی کنید.

 

در ارتباط با فردی که اعتیاد دارد چه کنیم

نتیجه:

بنابراین اعتیاد مسئله ای است که بر روابط عاطفی ما بسیار تاثیرگذار است و برای ورود به روابط لازم است از تاثیرات آن آگاه باشیم و شناخت کسب کنیم و در صورتی که پس از شناخت و آگاهی همچنان به این گونه روابط تمایل داریم و توان رهایی از آنها را نداریم،

خود دارای مشکل اعتیاد و هم وابستگی هستیم که در این صورت به شدت توصیه می شود در پی درمان و بهبودی خود باشیم و در مسیر خودشناسی گام برداریم تا بتوانیم روابط و زندگی متعادلی را تجربه کنیم.

1.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

35 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تینا
6 ماه قبل

واقعا همینطوره فرد معتاد حتی خودشم نمیفهمه

الهام
6 ماه قبل

ممنون از سایت عالیتون

ثریا مسلمی
6 ماه قبل

محشر مثل همیشه

طاهره
6 ماه قبل

کسی که اعتیاد داشته باشه نمیتونه یه زندگی رو اداره کنه

مصطفی غلامی
6 ماه قبل

به نکات خوبی اشاره کردید استاد