انواع عشق کدامند

انواع عشق کدامند؟

انواع عشق کدامند؟

یکی از مسائل گسترده و تمام نشدنی در هر جای دنیا، مسئله ی عشق است و هر زمان که بحث عشق باشد، شهوت هم وجود دارد.

در واقع با شناسایی شهوت عشق آگاهانه و اصیل را تشخیص می دهیم.

از سوالات رایج در رابطه با عشق اینها هستند؛

 • انواع عشق کدامند؟
 • آیا هر کسی که از واژه ی عشق استفاده می کند، عاشقی را بلد است یا واقعا عاشق است؟
 • کدام نوع عشق را می گوید و از چه عشقی صحبت می کند؟
 • عشق به یک بستنی با عشق به یک فرد، چه تفاوتی دارد؟
 • و…

در این مقاله بر آن هستیم برای آگاهی بیشتر از عشق و شهوت، به انواع عشق بپردازیم.

مثلث انواع عشق از دیدگاه اشترانبرگ یا استرانبرگ

هفت نوع از انواع عشق

از نظر بیشتر مردم، عشق به مثابه ی رازی بزرگ است زیرا واژه ی عشق و معنای آن گسترده است. وقتی واژه ی عشق به کار گرفته می شود، دقیقاً نمی دانیم عشق است یا شهوت یکی از مشکلات این است که ما از درونیات خود به خصوص احساساتمان ناآگاهیم، عشق یا شهوت یا سطوح و انواع عشق را تشخیص نمی دهیم.

 

هفت نوع از انواع عشق

امروزه، ۷ نوع عشق وجود دارد:

 • عشق رمانتیکی: جذابیت های جسمی، احساسات جنسی، تخیلات و فعالیت های هورمونی.
 • عشق واقع گرایانه: عشق به میهن، شغل، خرید یا حتی پیتزا.
 • عشق بشر دوستانه: عشق به یک آرمان، خدا یا مذهب خاص.
 • عشق وسواسی (دستخوش یک فکر یا میل قوی): حسادت، وسواس یا احساسات بی ثبات دیگر.
 • عشق از روی مهربانی و دوستی: عشق به دوستان و اطرافیان.
 • عشق متعارف: عشق به افراد جامعه و دیگران.
 • عشق به خانواده: عشق به فرزندان، والدین و خواهر و برادرها.

جالب اینجاست زمانی که انواع عشق را بررسی می کنیم، متوجه می شویم بعضی از آنها ریشه در شهوت دارند اما نام عشق راگرفته اند. این موضوع نشان دهنده ی آن است که در انتخاب نوع عشق هم باید دقت شود فقط مهم نیست که عاشق شویم، از خود به طور صادقانه بپرسیم بپرسیم چه نوع عشقی؟

نتیجه:

پس زمانی که به حیطه ی عشق وارد می شویم با تعداد زیادی سوال رو به رو می شویم. به خصوص زمانی که قصد داریم احساساتمان را شناسایی کنیم، گیج و سردرگم می شویم که دچار چه احساسی هستم؟ شک می کنیم عشق است یا شهوت؟ کدام نوع عشق است؟ در واقع عشق انواع دارد که در این مقاله به هفت نوع آن پرداختیم.

 آگاهی ازآنها به ما کمک می کند، عشق و شهوت را به طور جزئی تر، شناسایی کنیم و این آگاهی باعث می شود، واژه ی عشق را برای هر احساسی به کار نبریم و به شکل آگاهانه از آن بهره ببریم.

به بیان ساده تر برای دریافت و یادگیری عشق آگاهانه، لازم است شهوت و یا سطوح مختلف عشق را بشناسیم و آنها را درون خود بپذیریم تا بتوانیم عشق اصیل را زندگی کنیم. تا زمانی که شهوت حکم فرماست، عشق در زندگی ما جاری نمی شود بنابراین هر چه بیشتر بر شهوت و ماهیت آن آگاه شویم، می توانیم به عشق آگاهانه نزدیک شویم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نیما
2 سال قبل

.به پوچی رسیدم

golpar
2 سال قبل

واقعا تا از شهوت گذر نکنیم معنی عشق رو هیچوقت درک نمیکنیم، همیشه توسط اون به طرف آدمها متمایل میشیم🌿💕🙏

melikafhd
3 سال قبل

متاسفانه در دنیا و نه فقط ایران مسئله ی عشق با شهوت ادغام شده و چه بسا که تو بعضی فیلمها هم تاکید دارن بر این موضوع و عشق پاک و صمیمیت رو نشون نمیدن ولی خیلی خوبه که این مقالات گذاشته میشن و راجب این مسائل صحبت میشه تا ادمها اگاهی بیشتری داشته باشن

شمیم
3 سال قبل

من تجربه عشق ناب بدون شهوت رو داشتم و دارم. آنقدر پاک و ناب و خالص که از این عشق زمینی به عشق آسمانی و معنا رسیدم. نمیدونم وصال هست تو این عشق؟! ولی آنقدر با این عشق به کمال رسیدم که خواست خدا هرچی باشه با جون دل قبول میکنم

Leilahabibi
3 سال قبل

تو این مقاله از عشق و شهوت صحبت شد. به نظر من تو این دنیا آدمایی وجود دارند که عشق خالص و بدون شهوت رو تجربه کرده باشن.شاید تعداد این آدما کم باشه ولی وجود داره. من با افتخار عرض میکنم که من جزو اون دسته آدمایی هستم که این سعادت نصیبم شده و یه عشق ناب و بدون شهوت رو تجربه کردم.من به خاطر یه سری اتفاقات که از جانب خانواده خودم بود متاسفانه به عشقم نرسیدم ولی این عشق به قدری پاک بود که همیشه با افتخار تو همه جا ازش صحبت میکنم و هیچ وقت شرمنده نیستم و خجالت نمیکشم از این عشقی که تو زندگیم تجربه کردم. با دیدن عشقم احساس سرخوشی؛ کمال؛ زیبایی؛ آرامش؛ امنیت و قدرت بهم دست میداد.تمام احساس های خوب رو تجربه کردم ولی حیف و صد حیف که عزیزان خودم در حقم ظلم کردند و اجازه ندادند این عشق به وصال برسه و بعد از این اتفاق ها؛ تو زندگی من دیگه هیچ وقت این عشق خلق و تکرار نشد و تمام اون احساس های قشنگ تو همون گذشته دفن شد.