راهبری و کنترل شهوت [+7 روش برای راهبری شهوت]

راهبری و کنترل شهوت [+7 روش برای راهبری شهوت]

آیا نمی‌توانید از فکر کردن در مورد مسائل جنسی دست بردارید؟ اگر تمایلات جنسی همه آن چیزی است که به آن فکر می‌کنید این مسئله می‌تواند برای شما بسیار آزاردهنده باشد.

ازآنجایی‌که دنیای امروزی به‌شدت بر مسائل جنسی متمرکز است، طبیعی است که نگران طبیعی بودن شهوت خود شوید. وقتی میل جنسی و شهوت بیش‌ازاندازه باشد می‌تواند زندگی شما را مختل کند.

کنترل شهوت به‌ویژه زمانی اهمیت دارد که به دلیل شهوت زیادی که دارید زندگی و روابطتان تحت تاثیر قرار گرفته باشد. شهوت زیاد می‌تواند منجر به مشکلات جنسی ازجمله اعتیاد به رابطه جنسی شود. به همین دلیل کنترل و مدیریت آن اهمیت زیادی دارد. در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا می‌شوید.

کنترل شهوت به چه معناست؟

شهوت چیست؟ شهوت به میل جنسی، احساسات و انرژی ذهنی مربوط به رابطه جنسی اشاره دارد. اگر احساس می‌کنید که افکار و رفتارهای جنسی، زندگی شما را تحت کنترل درآورده است به‌احتمال‌زیاد دچار شهوت جنسی زیاد هستید. برخی از نشانه‌های اینکه به شهوت بیش‌ازاندازه دچار هستید و لازم است اقداماتی برای کنترل شهوت خود انجام دهید در ادامه مطرح شده‌اند.

 • فارغ از اینکه چقدر رابطه جنسی یا خودارضایی دارید، نمی‌توانید به رضایت جنسی دست پیدا کنید.
 • قادر نیستید میزان یا نوع رابطه جنسی موردنظر خود را به دست بیاورید.
 • به دلیل خیال‌پردازی‌های جنسی‌ای که دارید احساس نگرانی و شرم را تجربه می‌کنید.
 • به‌طور مرتب، کار، زندگی اجتماعی و زمان خواب خود را فدای امیال جنسی می‌کنید.
 • به دلیل رابطه جنسی و خودارضایی بیش‌از حد دچار بی‌حسی آلت تناسلی شده‌اید.
 • به روابط پرخطر جنسی و غیر رضایت‌بخش عادت کرده‌اید.
 • از اینکه دنبال کردن رضایت جنسی مانع ایجاد رابطه شده است احساس بدی دارد.
 • بارها سعی کرده‌اید رفتارهای جنسی خود را محدود یا متوقف کنید اما نمی‌توانید.
 • برای فرار از مشکلاتی مثل خشم، استرس، اضطراب، افسردگی یا تنهایی، به سمت امیال جنسی سوق پیدا می‌کنید.
 • وقتی فعالیت‌های دیگری را جایگزین افکار و رفتارهای جنسی خود می‌کنید احساس رضایت نمی‌کنید.

شهوت زیاد و خارج از کنترل شما می‌تواند برای اطرافیانتان نیز سخت باشد. ممکن است فکر کنید که حالتان خوب است اما رئیس، همسر یا اعضای خانواده شما در مورد اینکه وقت زیادی را به امیال جنسی اختصاص می‌دهید به‌شدت نگران باشند. به‌طورکلی، شهوت زیاد زمانی قابل‌تشخیص است که منجر به رفتار جنسی غیرقابل‌کنترل شود.

چه عواملی باعث شهوت زیاد می‌شوند؟

در برخی مواقع، شهوت می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل پزشکی، بیماری یا نتیجه مصرف یک دارو باشد. به همین دلیل اگر تغییر غیرقابل‌توجیهی را در میل جنسی خود تجربه کردید مهم است که برای تشخیص علل شهوت زیاد و سپس کنترل شهوت در ابتدا به پزشک مراجعه کنید. سایر دلایل روانشناختی و اجتماعی شهوت عبارت‌اند از:

 • سوگ
 • استرس، اضطراب و افسردگی
 • آسیب روانی حل‌نشده (آسیب جنسی و موارد دیگر)
 • احساس شرم در مورد ترجیحات جنسی، تجربیات جنسی و تصویر بدنی
 • عدم تجربه احساس کنترل بر زندگی
 • باورهای تحریف‌شده در مورد عشق، رابطه جنسی و صمیمیت
 • عزت‌نفس پایین یا اضطراب اجتماعی
 • ناتوانی در پردازش مناسب احساسات
 • داشتن رویکرد همه یا هیچ نسبت به زندگی که می‌تواند سازگاری با زمان کسالت و بی‌حوصلگی را دشوار کند
 • بودن در رابطه‌ای که در آن، طرف مقابل، میل جنسی کمی دارد

عوامل بسیار زیادی می‌توانند بر روی کنترل شهوت و کنترل میل جنسی جوانان تاثیر بگذارند. اگر فکر می‌کنید که دچار عدم تعادل هورمونی شده‌اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. آزمایش‌های هورمونی می‌توانند به شما کمک کنند که متوجه شوید آیا دلایل جسمی عامل شهوت شما هستند یا خیر.

راه‌های کنترل شهوت چیست؟

سوال برخی افراد این است که چگونه شهوتمان را کنترل کنیم؟ اگر شهوت زیادی را تجربه می‌کنید و این مسئله زندگی و روابط شما را تحت تاثیر قرار داده است مهم است که برای کنترل شهوت و کنترل غریزه جنسی خود اقدام کنید. برخی راهکارها که می‌توانند در مهار شهوت به شما کمک کنند در ادامه مطرح شده‌اند.

در مورد آن صحبت کنید

علت شهوت هر چه باشد اگر از زندگی خود راضی نیستید مشاوره روانشناسی و راهبری می‌تواند به شما کمک کند که افکار، احساسات، تجربیات و خواسته‌های جنسی خود را کشف و تخلیه کنید و درنتیجه در کنترل شهوت جنسی موفق شوید.

وقتی خواسته‌های واقعی خود از زندگی را کشف کنید و سپس برای دستیابی به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید می‌توانید کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشید و کمتر تحت تاثیر امیال جنسی خود قرار بگیرید.

راهبری و کنترل شهوت

بر اساس امیال جنسی خود عمل نکنید

یک روش کنترل شهوت این است که بر اساس امیال جنسی خود عمل نکنید. افرادی که به شهوت دچار هستند معمولا بر اساس امیال جنسی خود عمل می‌کنند و این مسئله باعث می‌شود که نتوانند آن را قطع کنند و درنتیجه در کم کردن شهوت شکست می‌خورند.

درواقع، اگر بر اساس شهوت خود عمل کنید به آن دامن می‌زنید؛ بنابراین، مهم است که این کار را انجام ندهید. استفاده از برخی راهکارها می‌تواند به شما در کنترل شهوت کمک کند که راه های کنترل شهوت در ادامه مطرح شده‌اند.

 • ژیمناستیک ذهنی را امتحان کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید جدول‌ضرب را در ذهن خود تکرار کنید.
 • بر روی موضوعی دیگر تمرکز کنید. برای مثال، در اطراف خود به دنبال چیزهای مربعی شکل یا آبی باشید.
 • در مورد ویژگی‌های مثبت همسرتان، یک فهرست تهیه کنید یا در مورد مزایای عمل نکردن بر اساس امیال جنسی، بنویسید.

هدایت انرژی

برخی افراد با هدایت انرژی جنسی خود به امور دیگر، احساس راحتی، لذت و غرور را تجربه می‌کنند. این امر می‌تواند به معنای انجام کاری خلاقانه، فعالیتی جسمی، مهیج یا معنوی باشد. برای مثال می‌توانید دویدن، رقص، یادگیری یک ساز موسیقی، درست کردن کاردستی، آشپزی، کوهنوردی، یوگا و غیره را امتحان کنید.

 

تمرین ذهن آگاهی

اگر شهوت و میل جنسی شدید شما به این واقعیت مرتبط باشد که می‌خواهید استرس خود را رفع کنید لازم است راه های دیگری را برای کاهش استرس و اضطراب خود امتحان کنید. برخی از روش‌های سالم کاهش استرس عبارت‌اند از: تنفس عمیق، تصویرسازی ذهنی، تمرین‌های لمس غیرجنسی و غیره.

کار کردن روی مشکلات رابطه

اگر متاهل هستید و در رابطه با همسرتان دچار مشکل هستید مهم است که بر روی حل این مشکلات کار کنید. اگر کنترل شهوت برای شما امکان‌پذیر نباشد احتمالا دائما از همسرتان خواسته‌های جنسی دارید و این امر می‌تواند بر روی رابطه زناشویی شما تاثیر منفی‌ای داشته باشید. لازم است سعی کنید بیشتر بر روی افزایش صمیمیت کار کنید و وقت باکیفیت بیشتری را با یکدیگر بگذرانید.

توقف مصرف مواد مخدر

کوکائین و مت‌آمفتامین، دو ماده مخدری هستند که می‌توانند شهوت و میل جنسی شما را افزایش دهند؛ بنابراین، قطع مصرف آن‌ها می‌تواند میل جنسی شما را کاهش دهد. ترک این مواد مخدر به‌تنهایی می‌تواند بسیار دشوار باشد. به همین دلیل بهتر است برای کنار گذاشتن مصرف این مواد مخدر به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه کنید و تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید.

راهبری و کنترل شهوت

بهبود رژیم غذایی

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که بعضی از تغییرات در رژیم غذایی می‌توانند بر روی میل جنسی تاثیر بگذارند. تب‌برها، غذاها یا داروهایی هستند که می‌توانند میزان شهوت شما را افزایش دهند اما داروهای آنافرودیزیک، تاثیر عکس دارند. آن‌ها شهوت شما را کاهش می‌دهند. سال‌هاست که برخی داروهای گیاهی به دلیل خواص آنافرودزیایی، مورداستفاده قرار می‌گیرند اما در این مورد تحقیقات بیشتری لازم است.

برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف شیرین‌بیان می‌تواند سطح هورمون تستوسترون را در بدن کاهش دهد. بااین‌حال، در مورد تاثیر و ایمنی مصرف این گیاه، تحقیقات بیشتری لازم است.

از سوی دیگر، برخی بر این باورند که سویا می‌تواند با کاهش تستوسترون، شهوت و میل جنسی را کاهش دهد اما در این مورد نیز لازم است مطالعات و تحقیقاتی انجام شوند. یک مطالعه مطرح کرد که زنانی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای دارند کمتر دچار شهوت می‌شوند اما هنوز هیچ تحقیقی این یافته را به‌طور قطعی اثبات نکرده است.

درنهایت، اگر شهوت شما بسیار زیاد باشد می‌تواند همه ابعاد زندگی‌تان را تحت تاثیر قرار دهد و از سوی دیگر، موجب شود که نتوانید رابطه سالمی با دیگران برقرار کنید.

خبر خوب این است که کنترل شهوت، امکان‌پذیر است و راهکارهای متعددی برای آن وجود دارد. اگر میل جنسی و شهوت شما بر روی کیفیت زندگی‌تان تاثیر گذاشته است مهم است که هرچه سریع‌تر برای حل این مسئله اقدام کنید و راه‌هایی از قبیل راهبری جنسی، ذهن‌آگاهی و هدایت انرژی جنسی به سمت هدفی مثبت را امتحان کنید.

 

سوالات متداول

شهوت زیاد چه نشانه‌هایی دارد؟

اگر افکار و خیال‌پردازی‌های جنسی مکرری دارید، نمی‌توانید رفتارهای جنسی خود را محدود کنید، رابطه، تحصیل و کار شما تحت تاثیر مسائل جنسی قرار گرفته است و رابطه جنسی پرخطر و غیررضایت‌بخش دارید احتمالا دچار شهوت زیاد هستید.

چرا شهوت زیاد می‌شود؟

عوامل پزشکی مثل مصرف داروها یا برخی بیماری‌ها می‌توانند در شهوت زیاد نقش داشته باشند اما عوامل روانشناختی مثل سوگ، استرس و افسردگی، آسیب روانی، باورهای تحریف‌شده در مورد عشق و روابط عاطفی نیز می‌توانند در این مسئله نقش داشته باشند.

چگونه می‌توان شهوت را کنترل کرد؟

صحبت در مورد مسئله، عمل نکردن بر اساس امیال جنسی، تمرین ذهن آگاهی، کار کردن بر روی مشکلات رابطه، ترک اعتیاد به مواد مخدر یا الکل و بهبود بخشیدن رژیم غذایی برخی از روش‌های موثر کنترل شهوت هستند.

3.8 11 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

85 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
1 ماه قبل

تشکر

elnaz javadi
6 ماه قبل

و تشکر از تیم من حقیقی بابت زحماتشون

elnaz javadi
6 ماه قبل

تشکر از استاد قورچیان

مینا
6 ماه قبل

حتی اگر نتونست به مشاور مراجعه کنه

مینا
6 ماه قبل

درسته باید روی ذهن کار بشه