مشکلات جنسی

مشکلات جنسی

مشکلات جنسی

به نظر شما در یک رابطه چه سوال هایی در مورد مشکلات جنسی وجود دارد؟

(شوهرم معتاد به مجله ها و فیلم های پورونوگرافی است و این رابطه مان را در معرض نابودی قرار داده است. چه کار باید بکنم؟)

(سرد مزاج تر از همسرم وجود ندارد. عملاً باید از او خواهش کنم. احساس می کنم که به انحراف کشیده می شوم. چگونه می توانم زندگی ام را نجات دهم؟)

(نامزدم مدام درباره ی زن های دیگر اظهار نظر می کند و به دوستانم چراغ سبز نشان می دهد. آیا امیدی به ما هست؟)

اینها سوالات رایجی هست که در رابطه ی عاطفی پیرامون مشکلات جنسی به وجود می آید.

در این مقاله قصد داریم به موضوع مشکلات جنسی بپردازیم.

سرفصل ها:

• اعتیاد به رابطه جنسی چگونه است

• یکی از مشکلات جنسی؛ عدم نجابت جنسی و عزت نفس

• مشکلات اجرای عمل جنسی

اعتیاد به رابطه جنسی چگونه است

 اعتیاد به رابطه جنسی چگونه است

یکی از مشکلات جنسی، اعتیاد به روابط جنسی و مشغولیت دائم به رابطه ی جنسی است که در زیر برخی از نشانه های هشدار آورده شده که حاکی از مشکل اعتیاد جنسی همسر شما و اشتغال ذهنی او به روابط جنسی است و باید مراقبشان باشید:

هنگامی که با همسرتان رابطه ی جنسی برقرار می کنید، تقریباً همیشه به نوعی آن را فانتزی می کند (مواد پورونوگرافی، تظاهرات و اداهای کلامی، فیلم های مستهجن و…..)

همسرتان تشنه ی مجله های پورونوگرافی است.

همسرتان به دنبال فیلم های پورونوگرافی است و آنها را به تنهایی تماشا می کند.

همسرتان از شما می خواهد مداوماً لباس های سکسی بپوشید تا بتواند تحریک شود.

هنگامی که فردی را با این ضعف مهلک شناسایی می کنید و می خواهید در برابر او نیز بایستید، با مشکلات احتمالی زیر روبه رو خواهید شد:

 • اعتیاد جنسی همسر خود را با این حقیقت اشتباه می گیرید که او به رابطه ی جنسی با شما علاقه مند است.

این اشتباه به خصوص در اوایل ازدواج بسیار ساده اتفاق می افتد. به این معنا که به وسیله ی علاقه ی جنسی زیاده از حد همسر خود اغواء می شوید و از خوشحالی سر از پا نمی شناسید. به عوض آن که حقیقت و ماهیت واقعی آن را ببینید: اشتغال ذهنی غیرطبیعی به روابط جنسی.

 • همسرتان باعث می شود احساس کنید ناراحتی شما از عادات جنسی او، مشکل شماست و اینکه این شمایید که از لحاظ جنسی (مسئله) دارید.
  زن های بسیاری می پرسند که آیا واقعاً این مسئله ی آنها بوده است یا نه.

این زنان از اینکه همسرشان روزی سه بار با آنها همبستر می شده اند و هر گاه نیز که خانه را ترک می کردند، کارهای غیراخلاقی انجام می دادند، ناراحت بودند. در صورتی که آنها طبیعی اند و هیچ گونه مشکل جنسی ندارند و این شوهران آنها هستند که غیرطبیعی هستند. معمولاً شوهران تک تک این خانم ها آنها را متهم می کنند که بسیار سردمزاج و از نظر جنسی بسیار کسل کننده هستند.

زنان قربانی که از موضع ضعف برخورد می کنند، اغلب اینگونه احساسات خود را که حاکی از مشکل شوهرشان است توجیه و بدین وسیله خود را ساکت می کنند.

چنانچه با این واقعیت که همسرتان اعتیاد جنسی دارد رو به رو نشوید، رابطه ی خود را به نابودی خواهید کشاند.

موضوع این نیست که دارندگان اعتیاد جنسی، گناهکار و یا بد هستند اما حقیقتی که وجود دارد، این است که رفتار آنها برای صمیمیت و امنیت رابطه ی شما مخرب خواهد بود و شما:

احساس خواهید کرد که همسرتان به شما خیانت می کند زیرا برای تحریک شدن، به چیزی غیر از شما احتیاج دارد.
اعتماد به نفس خود را در رابطه با بدن، تمایلات جنسی و توانایی تان در ارضاء کردن همسر خود از دست خواهید داد.

در حین رابطه ی جنسی از لحاظ عاطفی و روحی از همسر خود دور خواهید شد و احساس خواهید کرد که در آن لحظات او با شما در آن جا نیست بلکه جای دیگری است.

احساس خواهید کرد که با شما بازی شده است و از لحاظ جنسی از شما سوء استفاده کرده اند. به جای آن که احساس احترام و عشق کنید.
از همسر خود به دلیل آن که برای احساسات تان ارزش و احترام قائل نشده است، عصبانی و منزجر خواهید شد.

در نهایت هر گونه علاقه و جاذبه ی خود را نسبت به روابط جنسی از دست خواهید داد؛ چرا که در ذهن تان با تحقیر، کنترل شدن و احساس بی کفایتی تداعی معانی پیدا خواهد کرد.

 

 یکی دیگر از مشکلات جنسی؛ عدم نجابت جنسی و عزت نفس

عدم نجابت جنسی و عزت نفس دومین مشکل جنسی است و ارتباط نزدیکی با اعتیاد جنسی دارد، از آنجا که نامزد یا همسر شما حریم شما را محترم نشمرده و به پیمان زناشویی با شما که همانا (تک همسری) و وفاداری به شما است، بی اعتنا بوده به آن پایبند نیست و در این باره این کار را با هرز دادن انرژی جنسی خود به سمت شخص دیگر انجام می دهد به عبارتی انرژی یا نیروی جنسی خود را راهبری نمی کنند.

عدم عزت نفس و نجابت جنسی موارد زیر را شامل می شود

اظهارنظرهای جنسی به دوستان شما، غریبه ها و…

لمس کردن و تماس های بدنی بی جا، نامناسب و ناشایست با دیگران.

خیانت عملی.

 

عدم عزت نفس و نجابت جنسی این موارد را شامل می شود

در زیر برخی از شکل های انکار این مشکل جنسی آورده شده است

 • شما با گفتن این جمله به خودتان که: (کمی زیادی خیالاتی و بدگمان شده ام)، واکنش ها و عکس العمل های خود را در برابر چیزهایی که به درستی نیز مشاهده کرده اید و دال بر عدم عزت نفس جنسی شریک عاطفی شما هستند، وارد نمی دانید و آنها را نادیده می گیرید.

واضح است که هیچ یک از ما مایل نیستیم زیاده از حد حس مالکیت داشته باشیم و بنابراین حسود جلوه کنیم. از این رو بیشتر هنگامی که رفتاری از نامزد/همسرتان مشاهده می کنید که برایتان خوشایند نیست، ممکن است آن را نادیده بگیرید؛ به جای آنکه در برابر او بایستید و با او برخورد کنید.

این موضوع بالاخص هنگامی حقیقت دارد که بر طبق برنامه ریزی احساسی تان اعتماد چندانی به احساسات، دریافت ها و ادراک های خود نداشته باشید. در این گونه موارد شریک عاطفی شما نیز حتی ممکن است با (حسود) و (متزلزل) نامیدن شما، سعی در کم اهمیت جلوه دادن و تخریب احساسات شما داشته باشد.

 • شما احساسات خود را با گفتن این جمله به خودتان توجیه می کنید که: (رفتار او واقعاً آنقدرها هم که من فکر می کنم، بد نیست).

جملاتی نظیر: (او فقط به جز نگاه کردن کار دیگری نمی کند.) یا (زنم هرگز اهل خیانت کردن نیست، فقط کمی با مردها لاس می زند)، جملاتی هستند از کسانی که سعی در دلخوش کردن خود دارند. چنانچه از این واهمه دارید که در برابر شریک عاطفی تان به دلیل عدم عزت نفس و نجابت جنسی او بایستید، ممکن است بخواهید خود را متقاعد سازید کاری که او انجام می دهد، آنقدرها هم شما را ناراحت نمی کند.

اگر از درگیری و اختلاف با شریک عاطفی تان می ترسید و به راحتی نمی توانید خشم و عصبانیت خود را نشان دهید این موضوع بالاخص حقیقت دارد.

 • شما به خود می گویید که شریک عاطفی تان با گذشت زمان، این رفتار خود را کنار خواهد گذاشت: (احتمالاً فقط به این دلیل چنین رفتاری از خود نشان می دهد که از آشنایی ما چندی بیش نگذشته است.)

مطمئنم هنگامی که ازدواج کنیم و (زن و شوهر) بشویم، او عوض خواهد شد. خود را فریب ندهید. اگر همسرتان در شروع رابطه به احترام با شما رفتار نکند، هرگز به طور ناگهانی احترام را نخواهد آموخت.

تمامی طرز برخوردهای فوق در مواجهه با عدم عزت نفس جنسی خطرناک اند، زیرا: رابطه ای که شروع اش لاس زدن، چشم چرانی و نگاه های شهوانی شریک عاطفی تان باشد، می تواند به راحتی به خیانت های  او نیز بیانجامد.

 

برخی از شکل های انکار مشکل جنسی

مشکل اجرای عمل جنسی

مشکل اجرای عمل جنسی، به خوبی با گفتگو و ارتباط صادقانه و کوشش و تلاش دوطرفه از جانب شما و شریک عاطفی تان قابل حل است. اما اولین قدم در حل آن این است که مشکل خود را بپذیرید و به آن صحه بگذارید. گرچه زندگی جنسی هیچ یک از ما مطلوب و خالی از مشکل نیست اما پاره ای از مشکلات به حدی جدی هستند که تنش و ناکامی قابل توجهی را در رابطه ی شما سبب می شوند.

مشکلاتی از این دست:

1.ناتوانی جنسی: بسیاری از مردان در طول برهه هایی خاص از زندگی شان، از احساس توان جنسی کمتری برخوردارند. ولی چنانچه به تازگی ازدواج کرده اید و همان اول با این مشکل رو به رو هستید، آن را نادیده نگیرید.

صرف نظر از اینکه تا چه حد صحبت کردن در آن باره با همسرتان برای او ناخوشایند باشد، ولی هر طور که شده حتماً با او صحبت کنید. ناتوانی جنسی یا عدم توانایی در حصول نعوظ یا ادامه ی آن می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 •  خشم سرکوب شده و انزجار: اگر همسرتان خشم ابراز نشده ی زیادی نسبت به زن ها، مادر و یا معشوق قبلی اش در خود دارد، شاید این امکان وجود داشته باشد که با اجرای عمل جنسی مشکل پیدا کند.
  می توان این طور در نظر گرفت که آلت تناسلی او در اعتصاب به سر می برد. گویی به همسرش می گوید: (از اینکه هیجان زده شوم و در پی آن تو را ارضاء کنم، خودداری خواهم کرد) ممکن است همسرتان از این خشم و عصبانیت ناخودآگاه و پنهان خود، عملاً بی خبر باشد. اما دلیل ناتوانی جنسی بیشتر مردها خشم سرکوب شده و ناخودآگاه آنان است در واقع این مشکل جنسی منشا درونی دارد..
  ناتوانی جنسی در صورتی که همسرتان از شما رنجیده باشد، می تواند یکی از اشکال (تلافی) و (تسویه حساب) با شما باشد. (مثلاً اگر شما به او خیانت کرده باشید و…)
 •  احساس (کنترل شدن) و مورد مراقبت مادرانه ی زیاده از حد قرار گرفتن:
  چنانچه همسرتان در گذشته و یا در رابطه ی فعلی اش با شما از لحاظ روحی و عاطفی احساس ضعف داشته است و یا دارد، بدن او این ضعف را به صورت عدم توانایی در حصول نعوظ بروز خواهد داد.
  به علاوه، این حالت هنگامی که او به شما همچون مادرش نگاه کند و یا شما با او همچون بچه رفتار کنید، نیز پیش خواهد آمد. پر واضح است که هیچ مردی قادر نیست با مادر خود همبستر شود، بنابراین بدن او هنگامی که ضمیر ناخودآگاهش شما را به جای مادرش اشتباه بگیرد، از اجرای عمل جنسی سرباز خواهد زد.
 •  ترس از صمیمیت حاد: بیشتر ما در زندگی با ترس از صمیمیت دست و پنجه نرم می کنیم. اما در اشکال حاد آن ممکن است سبب شود که یک مرد در اجرای عمل جنسی ناتوان بماند. گویی آلت تناسلی او می گوید: (هرگز نمی خواهم او بر من چیره شود. نزدیک شدن به کسی دیگر، آن هم به این اندازه، بسیار وحشتناک است.)
 •  دلایل جسمانی: مردانی که ناتوانی جنسی به صورت مشکل همیشگی آنها در آمده است، باید فوراً به پزشک مراجعه کنند. دلایل جسمانی متعددی را می توان در رابطه با ناتوانی جنسی برشمرد؛ عوارض دارویی، رژیم غذایی پرچربی و….چنانچه ناتوانی جنسی منشا جسمانی نداشته باشد، بنابراین باید به جست و جوی دلایل روحی و روانی که در فوق ذکر شد، پرداخت.

2.سرعت انزال: بیشتر مردان در مقاطعی از زندگی شان به نوعی با مشکل (سرعت انزال) رو به رو بوده اند. چنانچه این شکل مزمن شود، می تواند موجب سرخوردگی و دلسردی زن و شوهر شود.

 

مشکل اجرای عمل جنسی

در زیر به دلایل عمده ی سرعت انزال می پردازیم

روش های غلط و نامناسب نزدیکی

سرعت انزال وقتی اتفاق می افتد که مرد از نظر جسمانی، فکری و یا روحی ناراحت و عصبی باشد و این به نوبه ی خود می تواند به وسیله ی عادت ها و روش های نزدیکی ضعیف و غلط تشدید گردد.

لازم است درباره ی پختگی و خبرگی جنسی و فرق آن با شهوت را بیاموزید و بدین وسیله از وقوع بسیاری از ناکامی ها، سرخوردگی ها و در نتیجه تنش ها و نزاع ها در زندگی زناشویی خود و کانون خانواده تان جلوگیری کنید و بتوانید از تجربه ی جنسی با همسرتان به مراتب لذت بیشتری ببرید.

نگه داشتن احساسات و عواطف

چنانچه همسرتان احساسات منفی ای نظیر: خشم، احساس گناه و یا ترس را در خود تجربه کند و یا رازی دارد که به شما نمی گوید در آن صورت آماده سرعت انزال خواهد بود. نگه داشتن احساسات در خود، تولید تنش می کند که این نیز به نوبه خود طول مدت نزدیکی را کاهش خواهد داد.

مردانی که به سختی می توانند درباره ی احساسات شان گفتگو کنند و عواطف خود را با شما سهیم شوند، بیشتر با مشکل انزال نارس و زودهنگام روبه رو هستند.

ترس از صمیمیت

این امکان هست که سرعت نزال نیز به طرز مشابهی، واکنشی باشد که در بدن همسرتان در پاسخ به (ترس از صمیمیت) یا به عبارتی هراس از نزدیک شدن بیش از حد در حین عمل جنسی، از خود نشان می دهد. در واقع سرعت انزال، عدم (عشق ورزیدن) را به مدتی طولانی برای همسرتان تضمین می کند.

3.اختلال در رسیدن به اوج لذت جنسی در زن ها:

آمار نشان می دهد بیش از نیمی از تمامی زن ها در رسیدن به اوج لذت جنسی با مشکل مواجه اند و درصد کمتری از آنها نیز هرگز اوج لذت جنسی را تجربه نکرده اند. صرف نظر از مواردی که در آن عدم رسیدن به اوج لذت جنسی به واسطه ی بی تجربگی همسرتان در نزدیکی با شما است، دلایلی که موجب ناتوانی جنسی در زن ها می شود، همان دلایلی هستند که اختلالات جنسی مردانه(عدم توانایی در حصول و یا ادامه ی نعوظ و سرعت انزال) را سبب می شوند.

 خشم

خشم سرکوب شده و غضب، عامل اصلی عدم توانایی در رسیدن به اوج لذت جنسی در زن ها است. خشم، ما را از اینکه (لذت) را تجربه کنیم، باز می دارد. زن هایی که مورد مزاحمت و آزار جنسی و یا تجاوز قرار گرفته اند یا ترک شده اند و کسی آنها را دوست نداشته و یا به آنها خیانت شده است، احتمالاً در خود خشمی پنهان دارند که آنها را از تجربه ی شادی، اشتیاق و شور و حرارت محروم می کند.

 ترس از کنترل شدن و یا کنترل خود را از دست دادن

کنترل خود را در دست داشتن، اساساً هیچ گونه مناسبتی با تجربه ی اوج لذت جنسی ندارد. چرا که اوج لذت جنسی اصولاً از سنخ و جنس (رها کردن)، آن هم به طور کامل است. چنانچه زنی در رابطه با (کنترل) مسئله دارد یا به عبارتی کنترل گر است و یا همسری کنترل گر دارد و یا به وسیله مردهای زندگی اش قربانی شده است، از اینکه خود را واگذارد تا بتواند به اوج لذت جنسی برسد، مشکل پیدا می کند.

4.بی علاقگی نسبت به روابط جنسی:

چهارمین نوع از مشکلات عملی جنسی، سرباز زدن از انجام آن به طور کلی است. اگر کسی را ملاقات کردید که ظاهراً تمایل جنسی ناچیزی از خود نشان می دهد و این را حتی نیز عنوان می کند که هیچ گونه نیاز جنسی ندارد و به راحتی می تواند سال ها بدون هیچ گونه رابطه ی جنسی زندگی کند، سعی نکنید فرد را متقاعد سازید که این موضوع در زندگی شما هیچ گونه تنش و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

فقدان میل جنسی معمولاً پیچیده تر و مشکل آفرین تر از آن است که به نظر می آید. معمولاً این طور به نظر می آید که این اختلال صرفاً یک (بی تفاوتی) و (بی اعتنایی) نسبت به روابط جنسی است ولی واقعیتی که در پایان رابطه وجود دارد، این است که این بی تفاوتی، یک (بیزاری) را در زیر خود پنهان کرده است و از این رو یک اختلال محسوب می شود ما هیچ کدام بدون رابطه ی جنسی نمی میریم و یک انسان سالم لازم است این را بداند که می تواند بدون رابطه ی جنسی ادامه دهد اما این موضوع که هیچ گونه تمایلی به رابطه ی جنسی نداشته باشد یک مشکل جنسی است.

داستان های غم انگیز بی شماری را از مردها و زن هایی شنیده می شود که از اینکه همسرشان هیچ گونه لذتی از روابط جنسی نمی برد، شکایت و گله داشته اند. این مردها و زن ها در پی ازدواج نیز چنان تمایل خود را نسبت به روابط جنسی از دست می دهند که موجبات نگرانی و یاس همسر خود را فراهم می سازند و در نهایت نیز مجبور به جدایی و طلاق می گردند.

بی اعتنایی نسبت به روابط جنسی بین شما و همسرتان می تواند نشات گرفته از اختلالات و مشکلاتی باشد که برشمردیم مثل: ترس از صمیمیت، خشم و… اما در بیشتر موارد برخاسته از آسیب های روحی و زخم ها و ضربات عاطفی گذشته است. لطماتی نظیر مزاحمت های جنسی، زنای بامحارم، تجاوز و یا اشکال خشونت آمیزتری از آزار و اذیت نیز از این جمله اند.

صرف نظر از اینکه همسر شما معتاد به پورونوگرافی بوده، زیاد لاس می زند، ناتوانی جنسی دارد و یا روابط جنسی بی تفاوت و بی اعتنا است، هرگز این ضعف های مهلک جنسی را نادیده نگیرید. صحبت کردن درباره ی آن و یا سر و کله زدن با آن خوشایند نیست اما نادیده گرفتن شان نیز به حل آنها کمکی نمی کند.

 

بی علاقگی نسبت به روابط جنسی

نتیجه:

مشکلات جنسی عبارت تند از

اعتیاد جنسی

عدم نجابت جنسی و عزت نفس

مشکلات اجرای عمل جنسی

پس بنابراین یکی از موضوعات مهم در رابطه ی عاطفی، مشکلات جنسی است که لازم است نسبت به این مشکلات جنسی آگاهی و شناخت پیدا کنیم، آنها را درون خود و رابطه ی خود بررسی کنیم و در صورت نیاز با توجه به آگاهی نسبت به آنها، درصدد تغییر برآییم تا در نهایت، زندگی با کیفیت تری را تجربه کنیم.

 

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

81 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نرجس
6 ماه قبل

بهترینید و حرف ندارید سایت حقیقی

نرجس
6 ماه قبل

عالی عالییی

نرجس
6 ماه قبل

خوبه که همه بخونن این مقاله رو تا بفهمن اگه پارتنرشون اینجوریه

نرجس
6 ماه قبل

دوست داشتم این مقاله رو مفید بود واقعا

نرجس
6 ماه قبل

اگه واقعا فردی رو دوست دارید که مدلیه حتما ببریدش پیش روانشناس تا درمان بشه و خودتونم راحت بشید