انواع خیانت آیا هر گونه رابطه عاطفی با دیگران خیانت است

انواع خیانت؛ آیا هر گونه رابطه ی عاطفی با دیگری، خیانت است؟

آیا خیانت در روابط، به معنای داشتن رابطه ی جنسی با فرد دیگر است؟

اگر از هر فردی در مورد خیانت و معنای آن پرسیده شود، هر کدام بنا به درک و برداشت خود به شکل های متفاوتی آن را تعریف می کنند. اما خیانت انواع مختلفی دارد و ما در این مقاله شما را با انواع خیانت آشنا می‌کنیم.

آیا داشتن هر گونه رابطه ی عاطفی با غیر از همسر خود، خیانت محسوب می شود؟

آیا انواع خیانت را می‌شناسید؟

تعاریف خیانت و انواع آن کدامند؟

و….

می گفت: ” خیانت نکردم فقط یکی دو بار با او قرار ملاقات گذاشتم و این به معنای خیانت نیست”

آیا خیانت کرده است یا نه؟

اگر ندانیم خیانت به طور دقیق یعنی چه؟ چگونه می توانیم مشکل خیانت را در رابطه ی خود رفع کنیم پس لازم است نسبت به خیانت شناخت پیدا کنیم. پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

 

تعاریف خیانت

مهم ترین فرض روابط عاشقانه، منحصر به فرد بودن آن است، یعنی اعتقاد به اینکه هر دو نفر از نظر مسائل عاطفی و جنسی متعهد به یکدیگرند.

خیانت، کلیه رفتارها و عملکرد یک فرد متاهل، خارج از چارچوب خانواده به نحوی که منجر به ارتباطی دوستانه، صمیمانه، عاطفی و عاشقانه شود به صورتی که این ارتباط، هیجان های خاصی را برای همسر  اقدام کننده به همراه داشته باشد.

گلاس و رایت خیانت را رابطه جنسی، عاطفی و یا ترکیبی از هر دو می دانند. آنان معتفدند که خیانت عاطفی حتی اگر منجر به رابطه جنسی نشود به رابطه زناشویی آسیب می زند.

هر گونه روابط جنسی نامشروع یا ارتباط عاطفی خارج از چارچوب روابط زناشویی به صورت مخفیانه، که تهدیدی برای زندگی زناشویی محسوب شده، قانوناً به عنوان خیانت تعریف می شود.

اگر فردی رابطه جنسی با دیگری نداشته باشد اما علاقه، صمیمیت، محبت و زمان خاصی را با او صرف کند که در این صورت توافق زوج ها رعایت نشود و یا برای رابطه زناشویی زیان آور و تهدیدکننده باشد، چنین موقعیت هایی را باید به عنوان خیانت تلقی کرد.

 

تعاریف خیانت

 

دو عامل دخیل در خیانت

به نظر می رسد دو عامل در اینکه یک رابطه را خیانت بنامیم دخالت دارند؛ یکی از آنها عدم رعایت توافق زوجین است و دوم اگر آسیب به رابطه زناشویی وارد شود که اکثراً وارد می شود باید چنین رابطه ای را به عنوان خیانت تلقی کرد.

خیانت در رابطه زناشویی پدیده ای است که اغلب به خاطر برطرف شدن نیازهای عاطفی یا جنسی فرد از طریق روابط خارج از حیطه زناشویی به وقوع می پیوندد. وقتی نیازهای فرد توسط فردی از جنس مخالف برطرف می شود، آن قدر در فرد احساس رضایت و خشنودی ایجاد می کند که او خطر داشتن روابط پنهانی با آن شخص را به جان می خرد.

در همان لحظه ای که مرد و زنی احساس کنند عاشق یکدیگر شده اند و این عشق را به یکدیگر ابراز کنند، خیانت شکل گرفته است. اغلب خیانت ها با دوستی شروع می شود.

با عمیق تر شدن دوستی، آنها برای رفع نیارهای یکدیگر تلاش می کنند. مهم ترین نیازهای عاطفی، آنهایی هستند که در صورت ارضا شدن موجب شادترین و رضایت بخش ترین احساس در ما می شوند و پیامد این رفع نیاز خلق عشق است؛

عشقی که می تواند دروغین باشد اما وقتی آن نیازهای خاص برطرف شوند، فرد، عاشق شخصی می شود که آن نیازها را برطرف کرده است اما نیازهای ارضا نشده تاثیری قدرتمند دارند. آن قدر قدرتمند که اشخاص تمایل پیدا کنند همسر، فرزندان، شغل و باورهایشان را فدا کنند تا نیازهای عاطفی شان برطرف شود.

 

انواع خیانت

در منابع علمی موجود، بی وفایی و خیانت های زناشویی دسته بندی شده است. به طور کلی، می توان انواع خیانت های زناشویی را بر روی یک طیف در نظر گرفت، طیفی که یک سر آن بی وفایی های عاطفی قرار دارد و سر دیگر آن خیانت های جنسی.

این دیدگاه، بی وفایی و خیانت را به سه دسته همراه با طبقه بندی های فرعی تقسیم می کند که عبارتند از:

 خیانت های عاطفی

در این نوع از خیانت عاطفی، یکی از زوجین به دلایل مختلف، مشکلات یا مسائل عاطفی فرد و خانواده را بیش از آنکه با همسرش مطرح کند، با فرد دیگری خارج از خانواده اش در میان می گذارد و از او حمایت عاطفی می جوید. در واقع فرد غریبه ای، تکیه گاه عاطفی همسر خیانت کار  و بی وفا می شود.

خیانت های عاطفی، اشکال فرعی مختلفی دارد که از این قرارند: ارتباط از طریق اینترنت، ارتباط در محیط های کار یا ارتباطات تلفنی.

 

خیانت های عاطفی

خیانت های جنسی

خیانت جنسی به معنای روابط جنسی مرد یا زنی دارای همسر با جنس مخالف است که غریبه می باشد. این خیانت در همه فرهنگ ها و تمام اعصار امری ناپسندیده تلقی شده است.

مشکل های فرعی تر خیانت جنسی عبارتند از: ارتباط جنسی با همجنسان، ارتباط جنسی مختلف با افرادی غیر از همسر و کسب لذت از آن ارتباط ها

 .خیانت های مرکب

خیانت های مرکب، شکل ترکیبی خیانت های عاطفی و خیانت های جنسی است. همان گونه که پیش از این گفته شد اگر دو نوع خیانت دیگر(عاطفی و جنسی) را دو سر طیف بی وفایی و خیانت در نظر بگیریم، می توان خیانت ترکیبی را در این دیدگاه حد وسط منظور کرد و از همین جا شاید بتوان نتیجه گرفت که این نوع خیانت احتمالاً فراوان تر از دیگر اشکال آن است.

به این ترتیب که فرد خیانتکار یا در آغاز درگیر مسائل عاطفی شده و در نهایت به مسائل جنسی کشیده می شود یا ابتدا صرفاً درگیر امور جنسی می شود و سپس در ارتباطش جنبه های عاطفی پدیدار می شود.

 

انواع خیانت

به اعتقاد پیتمن انواع خیانت به شرح زیر می باشد

 

خیانت تصادفی

این نوع خیانت قرار ملاقات بدون برنامه ریزی شده است که از یک رابطه ی عشقی و صمیمانه ناشی می شود. این نوع رابطه وقتی اتفاق می افتد که زوجین تنها هستند.

در حال مسافرت اند، وقتی مشکلاتی در خانه دارند یا وقتی همسرشان به دلیل مشکلات جسمی و پزشکی، حاملگی یا به دلایل دیگر در دسترس نیست.

 با چند زن رابطه داشتن

با چند زن رابطه داشتن باعث شکل گیری یک پیشه سرگرم کننده در روابط نامشروع، شده است که تقریباً شبیه سرگرمی و تفریح معمولی است.

 رابطه نامشروع رمانتیک

این نوع رابطه به خاطر عاشق کسی شدن و در دام عشق کسی افتادن به وجود می آید. پیتمن ادعا می کند؛ رابطه نامشروع رمانتیک خطرناک است و به افرادی که درگیر آن می شوند به اندازه کافی صدمه و آسیب می زند.

 رابطه نامشروع بر اساس توافقات زناشویی

در این خیانت ها هر دو نفر به طور آشکار یا ضمنی توافق می کنند که روابط نامشروع بیرون از خانه داشته باشد به عبارتی تمام ارزش ها در رابطه ی عاطفی زیر پا گذاشته شده است و طلاق عاطفی صورت می گیرد.

در هر رابطه ای که خیانت همسر رخ می دهد، به دلیل عدم احساس ارزشمندی در طرفین رابطه است. قتی ارزش ها زیر پا گذاشته می شود یعنی افراد، دارای احساس ارزشمندی نیستند و لازم است باورهای آنها که مربوط به ارزش هایشان است مورد بررسی قرار گیرد.

نتیجه:

در این مقاله به تعاریف خیانت و انواع آن پرداختیم که لازم است برای حل مشکل خیانت در رابطه، نسبت به این تعاریف و حیطه آگاه تر شویم و شناخت بیشتری پیدا کنیم.
می گوییم شناخت و آگاهی بیشتر به این دلیل که گاهی مشکلات ما زمانی بیشتر می شود که دید محدودی نسبت به یک موضوع داریم و لازمه ی رهایی از یک چالش، دید و آگاهی گسترده تر است. شناخت بیشتر برای از بین رفتن انکار است چون رفع انکار و رسیدن به پذیرش موضوعی مهم در رفع مشکلات است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

92 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نرجس
6 ماه قبل

موفق باشید استاد عزیز

نرجس
6 ماه قبل

سپاس از مجموعه من حقیقی

الهام
6 ماه قبل

خیلی جالب بود

الهام
6 ماه قبل

خیلی خوبه که راجب این مسائل میزارید و راهکار میگید

فهیمه
6 ماه قبل

عالی