خیانت چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم

خیانت چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

خیانت چیست؟

شاید به نظر سوال ساده ای باشد اما وقتی در رابطه ای، خیانت اتفاق می افتد تبدیل به یکی از مهم ترین سوال ها در ذهن هر فرد می شود که خیانت چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

چه نشانه هایی برای تشخیص آن وجود دارد؟

یا چگونه خیانت را کشف کنم؟

و…
ممکن است با خود بگویید: وقتی خیانت همسر رخ می دهد، دیگر دانستن “خیانت چیست” چه سودی دارد؟

همیشه آگاهی و روشن سازی در مورد هر مسئله ای که درگیر آن شده ایم،  قسمتی از حل مشکل است.

در این مقاله قصد داریم به تعریف خیانت و تشخیص آن بپردازیم.

ازدواج و خیانت

ازدواج، در حقیقت پیمان بستن زن و مرد جهت وفاداری نسبت به هم و انحصار رابطه عاشقانه و جنسی بین دو نفر می باشد. ازدواج، شریک و همراه شدن در غم و شادی یکدیگر است.

پیمان زناشویی آشکار یا قانونی در زوج هایی دیده می شود که یا به صورت ثبت شده با هم ازدواج کرده اند و یا آنکه بدون ازدواج رسمی، با هم رابطه صمیمیانه و پایداری برقرار نموده اند.

خیانت یا پیمان شکنی درروابط زناشویی یکی از دلایل بحران های زن و مرد و از جمله علل مهم جدایی است. این رویداد احساس امنیت عاطفی و اعتماد زوج را تخریب می کند.

یک ازدواج خودآگاه  می تواند از خیانت در رابطه تا حدودی پیشگیری کند.

 

ازدواج و خیانت

خیانت چیست

خیانت در لغت به معنای هر گونه ناراستی و حیله است اما خیانت در رابطه یا پیمان شکنی، به معنای هر گونه رابطه عاطفی، جسمی، جنسی با فرد سوم است (منظور از فرد سوم کسی است که فرد متاهل با وی رابطه ی نامشروع برقرار می کند) رابطه ای که فرد سعی می کند آن را از همسرش پنهان کند، زیرا آشکار شدن آن با احساس شرم و گناه همراه است و می تواند واکنش های اعتراض آمیز همسر را نیز در پی داشته باشد.

البته افرادی هم هستند که با هم ازدواج و با توافق طرفین، برای مدت های طولانی یا کوتاه، رابطه نزدیکی دارند. در چنین روابطی نیز اگر یکی از طرفین دور از چشم یارش با دیگری رابطه برقرار کند به معنای خیانت در رابطه است.

خیانت تنها در رابطه ی جنسی نامشروع خلاصه نمی شود. خیال پردازی با فردی غیر از شریک جنسی، دیدن عکس و فیلم های مستهجن، رابطه تلفنی و اینترنتی عاشقانه پنهانی نیز بی وفایی و خیانت تلقی می شود.

ویدیو خیانت چیست از فراز قورچیان (ویدیو از یوتیوب هست)

شیوع خیانت

  • خیانت در کشورهای مختلف چگونه است

خیانت یکی از مشکلات زوج هاست. این رویداد آسیب زا در کشورهای مختلف شیوع متفاوتی دارد.

در برخی کشورها درصد آن بالا و در برخی دیگر پایین است. شیوع بالای این مسئله در برخی کشورها می تواند به وجود فضای مناسب برای پژوهش در زمینه آن و تعیین دقیق میزان شیوع آماری آن مرتبط باشد زیرا در برخی جوامع به دلایلی این رویداد پنهان نگه داشته می شود و تلاش می شود آمار دقیقی در این رابطه منتشر نشود.

  • آمار خیانت در زنان و مردان

در مطالعه ای آمده است که خیانت و پیمان شکنی مهم ترین دلیل جدایی زوج ها در آمریکاست.

بر اساس مطالعه ای در این راستا تقریباً 40 درصد افراد مطلقه حداقل یک بار در طول زندگی زناشویی به همسرشان خیانت کرده اند شواهد به دست آمده دیگری نشان می دهد که 30 تا 60 درصد مردان و 20 تا 50 درصد زنان در طول زندگی زناشویی مرتکب بی وفایی و خیانت می شوند.

احتمال اینکه در یک خانواده یکی از زوجین در طول زندگی مشترک مرتکب بی وفایی شود، بین 40 تا 70 درصد است. خیانت و بی وفایی در طی سال اول زندگی مشترک 5 درصد است.

بر پایه آمار ارائه شده، مردان بیشتر از زنان مرتکب بی وفایی و خیانت به همسر می شوند و شریک های عاطفی متعددی را نیز تجربه می کنند.

  • تاثیر خیانت بر طلاق و جدایی

خیانت در رابطه یکی از مهم ترین دلایل اقدام به رفتارهای پرخاشگرانه نسبت به همسر به شمار می رود. بسیاری از زوج هایی که با این تجربه تلخ رو به رو می شوند اغلب ترجیح می دهند از همسرشان جدا شوند.

البته این موضوع با توجه به فرهنگ کشورهای مختلف فرق می کند. برای مثال در ایران اگر خیانت از سوی زن باشد، احتمال جدایی بیشتر است، در حالی که اگر مردان به این کار اقدام کنند، خانم های ایرانی اغلب ترجیح می دهند با همسر خود بمانند و برای جبران و تداوم زندگی مشترک به شوهرانشان فرصت بدهند، این رفتار در میان زوج هایی که دارای فرزند هستند، بیشتر دیده می شود.

چگونگی رابطه با فرد سوم در واکنش همسر موثر است. برای مثال در برخی کشورها برقراری رابطه تلفنی یا احساسی با فرد سوم قابل قبول تر از رابطه جنسی با فرد سوم است. اما در برخی دیگر از کشورها وجود رابطه جنسی بدون درگیری عاطفی با فرد سوم آسان تر پذیرفته می شود، در حالی که آگاهی از وجود رابطه عاطفی و به دنبال آن برقراری رابطه ی جنسی، با احتمال کمتری بخشوده می شود.

چگونه خیانت را تشخیص دهیم

پنهان کاری یکی از نشانه های رایج خیانت در رابطه است که به شکل های زیر دیده می شود:

فرد پیمان شکن یا خیانتکار

  • سعی می کند زمانی با فرد سوم رابطه برقرار کند که همسرش در خانه نیست.
  • سعی می کند تا در ساعات اداری با فرد سوم ارتباط تلفنی یا حضوری داشته باشد.
  • برای لب تاپ، تلفن همراه و رایانه خود رمز می گذارد تا همسرش نتواند در غیاب وی به اطلاعات شخصی او دست یابد.
  • نام فرد سوم را با رمزی عادی در گوشی تلفن همراه خود ضبط می کند. برای مثال نام یک زن را بر روی نام یک مرد می گذارد.
  • فرد سوم را به عنوان یک دوست وارد زندگی زناشویی می کند. این حالت معمولاً زمانی دیده می شود که فرد سوم متاهل است و ارتباط خانوادگی می تواند امکان تداوم رابطه نامشروع آنها را هموار سازد.
  • فرد سوم را به عنوان همکار جذب می کند تا در محیط کار بتوانند با هم رابطه نزدیک تری داشته باشند.
  • زن خیانتکار یا مرد خیانتکار معمولاً در حال فرار از شماست و حال و احساس آشفته ای دارد.

 

چگونه خیانت را تشخیص دهیم

نتیجه:

پس یکی از سوالات رایج در رابطه ای که درگیر خیانت می شود این است که (خیانت چیست؟)، (چگونه آن را تشخیص دهیم؟) و… که در این مقاله به تعریف خیانت و تشخیص و شیوع آن پرداختیم تا بتوانیم نسبت به موضوع خیانت در رابطه شناخت و آگاهی بیشتری کسب کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

29 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نسرین
6 ماه قبل

👏👏👏

نهال
6 ماه قبل

عالی بود واقعا ممنون بابت مقاله عالیتون خیلی بهش نیاز داشتیم

نیوشا
6 ماه قبل

خوندن این مقاله ها قبل ازدواج یا حتی رابطه نیازه واسه هممون

نیما
6 ماه قبل

عالی بود ممنون بابت مقاله عالیتون

نرجس
6 ماه قبل

به من خیانت شد و خیلی طول کشید تا فراموش کنم