درمان عوارض خودارضایی

درمان عوارض خودارضایی

در این مقاله از وب سایت من حقیقی قصد داریم تا به اثرات و عوارض خودارضایی از جنبه های مختلف و همچنین راهکارهای ترک آن بپردازیم

درمان عوارض خودارضایی

از بین رفتارهای جنسی، خودارضایی یکی از پنهان‌ترین و منزوی‌کننده‌ترین رفتارهاست. شخصی که خودارضایی می‌کند اغلب آخرین کسی است که به دنبال کمک می‌رود و اغلب متوجه نمی‌شود که رفتار او یک مشکل است.

این مسئله معمولا به دلیل شرم خانوادگی، اجتماعی یا مذهبی مربوط به عمل خودارضایی است. همچنین، ازآنجایی‌که خودارضایی برخلاف سایر رفتارهای مضر جنسی دیگر، انفرادی است، افرادی که خودارضایی می‌کنند کمتر در معرض پیامدهای مستقیم رفتار خود قرار می‌گیرند.

بااین‌حال، خودارضایی، عوارضی دارد که اگرچه ممکن است در ابتدا به آن‌ها توجه نشود اما این عوارض در بلندمدت آشکار می‌شوند.

این کار می‌تواند هم بر سلامت روان و هم بر سلامت جسم، تاثیرات منفی متعددی بگذارد. به همین دلیل راهکارهای مختلفی در مورد ترک خودارضایی و همچنین نحوه درمان عوارض این کار مطرح شده است. در ادامه با اثرات خودارضایی و درمان آن بیشتر آشنا می‌شوید.

اثرات خودارضایی بر مغز و روان

اگرچه برخی افراد برای کاهش استرس، خودارضایی می‌کنند اما این کار می‌تواند تهدید زیادی را برای عملکرد طبیعی بدن به همراه داشته باشد.

خودارضایی به‌خصوص خودارضایی بیش‌ازحد می‌تواند منجر به تغییرات هورمونی در بدن شود و می‌تواند بر جسم و روان، تاثیرات منفی متعددی بگذارد. به همین دلیل، راهبری نیروی جنسی و ترک خودارضایی اهمیت بسیار زیادی دارد.

با توجه به اینکه خودارضایی آرامش‌بخش است یک تاثیر لذت‌بخش بر روی مغز دارد و باعث می‌شود که هورمون‌هایی مانند دوپامین، اکسی‌توسین و همچنین کورتیزول در بدن آزاد شوند.

با توجه به همین اثر لذت‌بخش، احتمال تکرار این رفتار بسیار زیاد است که می‌تواند منجر به عوارضی برای مغز و روان شود. همچنین، لازم است بدانید هرچه خودارضایی بیشتر تکرار شود، احساسات خوشایند ناشی از آن کمتر می‌شود و به‌جای آن، احساسات ناخوشایند جایگزین می‌شوند.

در ادامه با اثرات خودارضایی بر مغز و روان آشنا می‌شوید.

ریزش مو

ریزش مو اولین عارضه جدی خودارضایی است. خودارضایی منجر به تبدیل تستوسترون به دی‌هیدروتستوسترون می‌شود و درصورتی‌که زیاد انجام شود بدن میزان زیادی از دی‌هیدروتستوسترون دریافت می‌کند.

در این شرایط، بدن برای ایجاد تعادل، تستوسترون کمتری تولید می‌کند که این مسئله منجر به ریزش مو می‌شود.

کاهش انرژی

از دست دادن انرژی جسمی و روانی یکی از عوارض جانبی خودارضایی است. این کار می‌تواند انرژی زیادی از شما بگیرد و باعث آسیب به سلامت شما شود.

ممکن است به‌طور مداوم احساس خستگی کنید، خواب‌آلوده باشید و در آلت تناسلی خود احساس ضعف داشته باشید. این مسئله باعث می‌شود برای ابعاد دیگر زندگی خود نیز انرژی نداشته باشید و خیلی زود از انجام دادن کارها خسته شوید.

اعتیاد

عادت خودارضایی می‌تواند موجب شود که از لذت‌های واقعی محروم شوید و همچنین باعث شود که معتاد به این کار شوید. وقتی وسوسه می‌شوید که خودارضایی کنید ممکن است کنترل این کار از دست شما خارج شود و درنتیجه بعد از مدتی به آن اعتیاد پیدا کنید.

ترک اعتیاد به خودارضایی بسیار دشوار است. به همین دلیل مهم است که قبل از اینکه عادت شما تبدیل به اعتیاد شود، آن را هرچه زودتر ترک کنید تا بتوانید از سلامت روح و جسم خود مراقبت کنید.

انزال زودرس

خودارضایی کاملا با انزال زودرس مرتبط است. کنترل ترشح اسپرم در هنگام رابطه جنسی در مردانی که خودارضایی می‌کنند بسیار دشوار است.

وقتی عصب آلت تناسلی بیش‌ازحد تحریک شود، این مسئله باعث ترشح زودهنگام اسپرم و انزال زودرس می‌شود.

به همین دلیل، این مسئله می‌تواند رابطه جنسی شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. انزال زودرس یکی از عوامل نارضایتی‌های جنسی است و می‌تواند اکنون یا در آینده منجر به مشکلات زناشویی شود.

بی‌خوابی

ماده شیمیایی عصبی که باعث خواب می‌شود ملاتونین نام دارد. خودارضایی منجر به کاهش تولید این ماده شیمیایی عصبی در بدن می‌شود که درنتیجه آن، بی‌خوابی اتفاق می‌افتد. بی‌خوابی نیز به‌نوبه خود در کاهش انرژی نقش دارد و درنهایت می‌تواند به همه ابعاد زندگی شما آسیب برساند.

تاری دید

یکی دیگر از عوارض خودارضایی تاری دید است. تاری دید به دلیل کمبود نیتریک اکسید و استیل کولین موجود در اعصاب حسی بینایی ایجاد می‌شود.

این کمبود با خودارضایی بیش‌ازحد تشدید می‌شود. یکی از دلایلی که خودارضایی را با نابینایی مرتبط می‌دانند همین مسئله است. خودارضایی بیش‌ازحد می‌تواند به‌تدریج موجب ضعف بینایی و آسیب به اعصاب بینایی شما شود و درنتیجه تاری دید ایجاد کند.

مشکلات حافظه و تمرکز

خودارضایی منجر به خستگی مزمن می‌شود که این مسئله نیز منجر به کاهش تمرکز می‌گردد و همچنین حافظه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ضعف حافظه و تمرکز پایین می‌توانند عوارض جانبی جدی‌ای برای زندگی تحصیلی و شغلی شما داشته باشند.

بی‌خوابی ناشی از خودارضایی نیز می‌تواند حافظه و تمرکز شما را تحت تاثیر قرار دهد.

احساس گناه

احساس گناه و شرم ناشی از خودارضایی می‌تواند آن‌قدر شدید باشد که سلامت روان شما را تحت تاثیر قرار دهد.

این امر با ارزش‌های فرهنگی و مذهبی ارتباط دارد و درنهایت می‌تواند منجر به افسردگی، اضطراب، ناامیدی، استرس و عزت‌نفس پایین شما شود.

درنتیجه این امر، حتی مشکلات جسمی و شناختی نیز ممکن است رخ دهند. احساس گناه، یکی از احساس‌های به‌شدت آزاردهنده است که ترک خودارضایی می‌تواند به شما کمک کند از این احساس رها شوید و بتوانید از سلامت روان و جسم خود مراقبت کنید.

درمان عوارض خودارضایی

غفلت از سایر ابعاد زندگی

خودارضایی می‌تواند موجب شود که از سایر ابعاد زندگی خود ازجمله روابط، شغل و تحصیلات غافل شوید. این مسئله در بلندمدت بر کیفیت زندگی شما تاثیرات منفی‌ای خواهد گذاشت و موجب ناامنی شما در مورد آینده خواهد شد.

درنتیجه این مشکلات، سلامت روانتان نیز به‌شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به همین دلیل، بارها مطرح شده است که به‌جای خودارضایی، به روش‌های سالم‌تری برای ارضای میل جنسی خود روی بیاورید. این امر به شما کمک می‌کند که حتی در ابعاد دیگر زندگی نیز موفق‌تر عمل کنید.

لازم است بدانید بسیاری از عوارض خودارضایی در بلندمدت آشکار می‌شوند. به همین دلیل، اگر اکنون عوارضی را تجربه نمی‌کنید مهم است بدانید که با ادامه این کار و در آینده دچار اثرات نامطلوب این عمل خواهید شد. این عوارض می‌توانند به‌شدت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهند و شما را از داشتن یک زندگی شاد محروم کنند.

 

اثرات خودارضایی بر چهره و صورت

 

همانطور که مطرح شد خودارضایی می‌تواند باعث عدم تعادل هورمون در بدن شود. به همین دلیل، ممکن است با خودارضایی دچار جوش و آکنه شوید.

جوش‌های ناشی از خودارضایی به دلیل گرمای بیش‌ازحد بدن و عدم تعادل هورمونی به وجود می‌آیند که این جوش‌ها و تحریک شدن پوست صورت می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند و زیبایی چهره را کاهش دهند.

این مسئله یکی از نگران‌کننده‌ترین عوارض خودارضایی است که می‌تواند اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس شما را نیز کاهش دهد.

از سوی دیگر، خودارضایی می‌تواند موجب خستگی بیش‌ازاندازه و کاهش انرژی شود. این امر می‌تواند به‌نوبه خود بر روی پوست تاثیر بگذارد و موجب چین‌وچروک بیشتر در صورت شود. تاثیرات منفی خودارضایی بر چهره، در صورت بیش‌ازحد انجام دادن خودارضایی تشدید نیز می‌شود.

بااین‌حال، اگر نیروی جنسی خود را راهبری کنید و خودارضایی را کنار بگذارید، این عوارض به‌تدریج رفع می‌شوند.

برخی دیگر از اثرات خودارضایی بر چهره و صورت عبارت اند از: رنگ‌پریدگی در صورت و کبود شدن و گودی زیر چشم‌ها که این عوارض عمدتا با کاهش انرژی و خستگی ناشی از خودارضایی ارتباط دارند.

درمان عوارض خودارضایی در طب اسلامی

در دین اسلام، خودارضایی عملی حرام و جزء گناهان کبیره است. به همین دلیل ترک خودارضایی و توبه از انجام این عمل حرام، یکی از اقدامات بسیار ضروری است.

با ترک خودارضایی، احساس گناه شما نیز کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه، می‌توانید از خود در برابر مشکلات سلامت روان محافظت کنید. از سوی دیگر، همانطور که مطرح شد خودارضایی می‌تواند موجب عوارض بسیار زیادی شود که در طب اسلامی به نحوه درمان این عوارض و همچنین راه‌های ترک استمنا بارها اشاره شده است.

مهم‌ترین موردی که در درمان عوارض خودارضایی مطرح شده، مصرف برخی از دم‌کرده‌هاست که این دم‌کرده‌ها عبارت‌اند از:

• مرزنجوش، سنبل‌الطیب، گل‌گاوزبان و بادرنجبویه: لازم است هر یک از این موارد را به‌صورت مساوی در قوری بریزید. سپس، آب جوش بر روی آن بریزید و اجازه دهید تا کاملا دم بکشد.

• گیاه افتیمون: آن را در قوری بریزید و سپس آب جوش بر روی آن بریزید. اجازه دهید که افتیمون به‌صورت آهسته، به‌آرامی و کاملا دم بکشد.

• استوخدوس: استوخدوس را در قوری بریزید و سپس آب جوش بر روی آن بریزید. اجازه دهید تا کاملا دم بکشد.

** توجه کنید مصرف این دم کرده ها با مشاوره و تایید یک متخصص و پزشک مربوطه باید صورت بگیرد و بصورت خودسر اقدام به مصرف نکنید**

همچنین، در هنگام شام و ناهار، به همراه چند برگ کاهو، سرکه انگور مصرف کنید و یک روز در میان، آلت تناسلی خود را به سرکه انگور آغشته کنید و 20 دقیقه بعد بشویید.

این امر باعث می‌شود شهوت شما کاهش پیدا کند و از سوی دیگر، عوارض خودارضایی را تجربه نکنید. حجامت نیز یکی دیگر از روش‌های موثر است که وقتی آن را انجام دهید صفرا و سودای اضافه از بدنتان خارج می‌شود و این کار گرمای مزاج شما را پایین می‌آورد.

گرمای مزاج یکی از علل تمایل به خودارضایی است. از سوی دیگر، حذف وعده ناهار یا روزه گرفتن نیز راهکارهایی مفید هستند.

ترک خودارضایی در 40 روز

ازآنجایی‌که خودارضایی می‌تواند منجر به پیامدهایی منفی و تجربه هیجانات ناخوشایند و آسیب به ابعاد مختلف زندگی می‌شود، مهم است که این عمل را ترک کنید.

برای مثال، اگر تعامل شما با دیگران کاهش پیدا کرده است و حتی کار خود را به دلیل خودارضایی از دست داده‌اید وقت آن است که تصمیمی جدی بگیرید و این عمل را کنار بگذارید.

بسته کارگاهی راهبری نیروی جنسی به شما کمک می‌کند که بتوانید نیروی جنسی خود را در راهی مفیدتر استفاده کنید و از این طریق بتوانید خودارضایی را کنار بگذارید.

در مجموعه آموزشی راهبری نیروی جنسی، با این موضوع آشنا می‌شوید که چگونه با پرهیز 40 روزه، خودارضایی را ترک کنید. از طریق استفاده از این بسته خواهید آموخت که چگونه ارزش‌های اصیل را در برنامه‌ها و اهداف زندگی خود قرار دهید و از سوی دیگر، بتوانید تمرکز خود بر غرایز را کاهش دهید.

این امر موجب می‌شود به موفقیت و خلاقیت در زندگی دست پیدا کنید و درواقع نیرو و انرژی جنسی خود را در مسیری سالم‌تر راهبری کنید. راهبری نیروی جسنی به شما کمک می‌کند زندگی شادتر، غنی‌تر و شکوفاتری را تجربه کنید.

 

برخی منابع : 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

69 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
maryam
6 ماه قبل

حرف ندارید

maryam
6 ماه قبل

مثل همیشه عالی

شیرین شاملو
6 ماه قبل

معرکه اید

شیرین شاملو
6 ماه قبل

مرسی از مطلب مفیدی که قرار دادین

nazanin
6 ماه قبل

محتوا درجه یک