کم کردن شهوت و میل جنسی با 9روش کاربردی + بدون سرکوب!

کم کردن شهوت و میل جنسی با 9روش کاربردی + بدون سرکوب!

میل جنسی یک میل طبیعی در همه افراد است اما در برخی افراد این میل منجر به شهوت زیاد و در برخی مواقع اعتیاد جنسی می‌شود. شهوت زیاد می‌تواند پیامدهای منفی زیادی داشته باشد و باعث شود که از ابعاد مهم زندگی خود غافل شوید و از سوی دیگر، در معرض ابتلا به بیماری‌های جسمی و روانشناختی قرار بگیرید.

همچنین، ممکن است به خاطر شهوت زیاد، احساسات آزاردهنده مختلفی ازجمله شرم و گناه را تجربه کنید و درنتیجه این مسئله، کنترل شهوت برای شما دشوارتر شود. اگر افکار جنسی مختلفی را تجربه می‌کنید و رفتارهای جنسی‌ای دارید که سلامتی شما را در معرض خطر قرار داده‌اند لازم است برای کم کردن شهوت خود اقدام کنید. در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا می‌شوید.

نشانه‌های شهوت زیاد

قبل از اینکه از موضوع راه‌های کم کردن شهوت آگاه شوید لازم است در ابتدا مطمئن شوید که آیا به شهوت زیاد دچار هستید یا خیر؟ در ادامه با برخی از نشانه‌های شهوت زیاد آشنا می‌شوید.

  • شما همیشه به رابطه جنسی فکر می‌کنید یا می‌خواهید رابطه جنسی داشته باشید. یکی از علائم رایج شهوتی شدن زیاد این است که نمی‌توانید فکر کردن به رابطه جنسی را متوقف کنید یا دائما میل به رابطه جنسی دارید. همچنین، ممکن است مکررا در حال تماشای فیلم‌های جنسی هستید.
  • بی‌قرار هستید. شهوت زیاد به این معناست که میل جنسی در شما دائما بیدار است و به همین دلیل نمی‌توانید به‌راحتی بخوابید. این مسئله به این دلیل اتفاق می‌افتد که ذهن شما هوشیار و پر از خیال‌پردازی‌های جنسی است. زمانی تنش شما کاهش پیدا می‌کند که رابطه جنسی برقرار کنید.
  • در اندام تناسلی خود احساس مورمور شدن می‌کنید. اگر غالبا در اندام تناسلی خود احساس مورمور شدن را تجربه می‌کنید احتمالا به این معنی است که شهوت زیادی را تجربه می‌کنید. این تجربه به این دلیل اتفاق می‌افتد که وقتی تحریک جنسی می‌شوید، خون به اندام تناسلی جریان پیدا می‌کند و باعث افزایش حساسیت در آن مناطق می‌شود.

شما به‌شدت استرس دارید. مطالعات نشان می‌دهند افرادی که شهوت زیادی دارند وقتی ازنظر جنسی ناکام می‌شوند و رابطه جنسی یا خودارضایی انجام نمی‌دهند استرس شدیدی را تجربه می‌کنند. همه ما در زندگی خود کمی استرس را تجربه می‌کنیم اما اگر میزان استرس شما بیش از معمول باشد و اضطراب شدیدی داشته باشید، این می‌تواند به دلیل شهوت زیاد شما باشد. در ادامه مقاله ای با عنوان فواید و مضرات خود ارضایی به شما پیشنهاد می شود.

راه‌های کم کردن شهوت

اگر نشانه‌های شهوت زیاد را دارید خبر خوب برای شما این است که روش‌های موثری برای کم کردن شهوت وجود دارند. استفاده از راه های کم کردن شهوت به شما کمک می‌کند که بتوانید بر ابعاد دیگر زندگی نیز تمرکز کنید و از آسیب‌های شهوت به شغل و روابط خود جلوگیری کنید.

همچنین، لازم است بدانید اگر این روش‌ها برای شما مفید نباشند مهم است برای مصرف دارو های کاهش دهنده میل جنسی اقدام کنید. مشاوره روانشناسی نیز در این شرایط می‌تواند برای شما مفید باشد. در ادامه با راه های کاهش میل جنسی آشنا می‌شوید.

1) دوش بگیرید

تاثیر دوش آب سرد بر هر کسی متفاوت است. این کار برای برخی افراد آرامش‌بخش است اما برای برخی افراد برهنه شدن می‌تواند شهوتشان را افزایش دهد. بااین‌حال، این روش ارزش امتحان کردن دارد و ممکن است در کم کردن میل جنسی شما موثر باشد.

2) ورزش کنید

برخی روانشناسان بر این باورند که تجربه امیال جنسی شدید ناشی از انرژی جنسی سرکوب‌شده‌ای است که نیاز به آزاد شدن دارد. البته در این شرایط، بهترین روش برای آزادسازی انرژی جنسی، فعالیتی غیر از فعالیت جنسی است.

درواقع، ورزش کردن روش بسیار خوبی برای کنترل میل جنسی است. بنابراین، دفعه بعد که میل جنسی زیاد را تجربه کردید لباس ورزشی بپوشید و برای دویدن یا رفتن به باشگاه بیرون بروید. این کار به شما کمک می‌کند که تنش بدنتان را کاهش دهید و مغز خود را از شهوت منحرف کنید.

3) انرژی جنسی خود را تبدیل کنید

ساده‌ترین تعریف تبدیل انرژی جنسی این است که انرژی جنسی خود را به نوعی دیگر از انرژی تبدیل کنید که می‌تواند به بخشی از زندگی شما تبدیل شود. وقتی شهوت زیادی را تجربه می‌کنید فکر کردن صحیح برای شما مشکل می‌گردد و این امر می‌تواند مانع بهره‌وری و کار کردن بدون اشتباه توسط شما شود.

بااین‌حال، اگر انرژی جنسی خود را به انرژی دیگری تبدیل کنید این مسئله برطرف می‌شود و می‌توانید در کم کردن شهوت خود موفق شوید. برای این کار در ابتدا لازم است از احساس درونی خود آگاه شوید، سپس روش‌های ریلکسیشن را انجام دهید و پس از آن با انجام کاری خلاقانه یا هنرمندانه انرژی جنسی خود را در راهی دیگر استفاده کنید.

4) افکار جنسی را به بعد موکول کنید

وقتی افکار شهوانی به ذهن شما می‌رسد آن‌ها را بپذیرید و سپس آن‌ها را از ذهن خود کنار بگذارید. این کار بدین معنا نیست که لازم است افکار جنسی خود را سرکوب یا رد کنید، بلکه به این معنی نیست که در انجام کاری که به تمرکز نیاز دارد سعی کنید فکر خود را منحرف کنید و سپس در زمان مناسب اجازه دهید افکار جنسی به ذهنتان خطور کند.

این کار به‌تدریج موجب می‌شود که افکار جنسی به‌تدریج کاهش پیدا کنند. دریافت راهنمایی از راهبر نیز می‌تواند در این شرایط، برای شما بسیار کمک‌کننده باشد.

5) رژیم غذایی خود را تغییر دهید

همانطور که داروهای تقویت‌کننده میل جنسی می‌توانند شهوت شما را افزایش دهند برخی از غذاها نیز می‌توانند میل جنسی را افزایش دهند. به همین دلیل مهم است که از مصرف مقدار زیاد این مواد غذایی اجتناب کنید تا بتوانید در کم کردن شهوت و کاهش میل جنسی خود موفق شوید.

برخی از این مواد غذایی عبارت‌اند از: هات‌داگ، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، توفو، بلغور جو دوسر، کلم بروکلی، گوشت قرمز، نعنا، آدامس، پنیر، لوبیا، غذاهای فراوری‌شده یا کنسروی، نوشیدنی‌های گازدار، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و نوشیدنی‌های الکلی.

6) میل جنسی خود را با انجام کاری غیرشهوانی از بین ببرید

گاهی اوقات، شما به دلیل افکار شهوانی‌ای که در ذهن دارید دچار شهوت زیاد می‌شوید. به همین دلیل، در این شرایط مهم است که میل خود را با انجام یک کار غیرشهوانی از بین ببرید. برای مثال، می‌توانید فیلم کمدی ببینید یا داستانی کمدی بخوانید. خندیدن می‌تواند میل جنسی شما را از بین ببرد و تمرکزتان را به موضوعی غیر از رابطه جنسی هدایت کند.

همچنین می‌توانید برای کم کردن شهوت خود، کاری افسرده‌ساز انجام دهید. همه ما در دوره‌ای از زندگی افسرده شده‌ایم و در این شرایط، مطمئنا آخرین چیزی که می‌خواهیم رابطه جنسی است. بنابراین، برای اینکه در کم کردن شهوت خود موفق شوید می‌توانید یک فیلم درام ببینید یا به یکی از جدایی‌های غم‌انگیز در زندگی خود فکر کنید.

7) مراقبه داشته باشید

شهوت به همان اندازه که یک عملکرد بدنی است یک حالت ذهنی نیز هست و شما می‌توانید با استفاده از تمرینات ذهنی ازجمله مراقبه، امیال و انرژی‌های خود را تحت کنترل درآورید. برای این کار کافیست که در یک فضای ساکت و آرام بنشینید، ذهن خود را خالی کنید و سعی کنید امیال خود را رها کنید.

8) یوگا انجام دهید

رقص و یوگا روش‌های خوبی برای کم کردن شهوت هستند و می‌توانند به آزاد شدن انرژی جنسی کمک کنند. درواقع، این روش‌ها، همان تاثیر جسمی ورزش را دارند. پوزیشن‌های معکوس یوگا برای پخش انرژی جنسی و ایجاد جریان آن در بدن بسیار عالی هستند.

9) ماساژ بگیرید

ممکن است انرژی جنسی در یکی از بخش‌های بدن شما جمع شده باشد و این امر منجر به تنش جنسی در شما شود. در این شرایط، ماساژ بافت عمیق می‌تواند بسیار کمک‌کننده و موثر باشد. ماساژ کمر و استخوان خاجی به‌خصوص مفید است.

درنهایت، ذهن شما فضای شخصی شما محسوب می‌شود و طبیعی است که گاهی اوقات افکار جنسی را تجربه کنید اما اگر این افکار تاثیری منفی بر زندگی شما گذاشته‌اند و موجب شده‌اند که روابط و شغل شما تحت تاثیر قرار بگیرد لازم است برای کم کردن شهوت خود اقدام کنید.

خوشبختانه، روش‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند در کنترل میل جنسی و کاهش شهوت مفید باشند که از میان آن‌ها می‌توان به ورزش، بهبود رژیم غذایی، یوگا و استفاده از انرژی جنسی خود برای کاری هدفمند اشاره کرد.

منابع:

تحقیقات شخصی

www.healthline.com

سوالات متدوال:

در چه شرایطی کم کردن شهوت ضروری است؟

درصورتی‌که افکار و امیال جنسی را دائما تجربه می‌کنید، در روابط جنسی پرخطر شرکت می‌کنید، نمی‌توانید رفتارهای جنسی خود را متوقف کنید، بی‌قرار هستید و استرس شدیدی را تجربه می‌کنید مهم است که برای کم کردن شهوت خود از روش‌های موثری استفاده کنید.

چگونه می‌توان شهوت را کاهش داد؟

دوش گرفتن، ورزش کردن، موکول کردن افکار جنسی به زمانی دیگر، تغییر رژیم غذایی، مراقبه، یوگا، رقص و انجام کاری غیرجنسی برخی از راهکارهای موثر برای کم کردن شهوت هستند.

چرا کم کردن شهوت مهم است؟

وقتی شهوت شما زیاد باشد زندگی‌تان محدود به مسائل جنسی می‌شود، ممکن است روابطتان آسیب ببیند و کیفیت زندگی شما به‌شدت کاهش پیدا کند. به همین دلیل، مهم است که در صورت وجود نشانه‌های شهوت زیاد، برای کاهش آن اقدام کنید.

3.9 76 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

69 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین
3 ماه قبل

واقعا حرق نداره بخصوص مدیتیشن و یوگا احساس میکنی این کارا فانی گونانست و میری سمت جاودانگی

اسم
3 ماه قبل

کسی هست در این زمینه بتونه به من کمک کنه؟ واقعا زندگیم بد جوری تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته متأسفانه.

محمد
5 ماه قبل

واقعا گفته هات حرفی نداره من بهش زیاد فکر می کنم تا جایی که به خانمم فشاراورده ام

باربد
5 ماه قبل

من هروز به رابطه جنسی فک میکنم خیلی عذاب آور است ممنونم از مطالب خوبتون

maryam
6 ماه قبل

حرف ندارید