11راهکار راهبری و کنترل نیروی جنسی

11راهکار راهبری و کنترل نیروی جنسی

طبق مشاهدات و مطالعات بحث کنترل میل جنسی همیشه وجود داشته است؟

مطمئناً شما هم مثل من، انسانی را از نزدیک پیدا نمی کنید که بگوید: از “وقتی که خودم را به یاد می آورم تا به الان در رابطه با مسائل جنسی هیچ گونه کنجکاوی نداشته ام” یا “تا به الان شاهد هیچ گونه مشکل جنسی، در خود و افراد نزدیکم نبوده ام.”

همین الان که در حال خواندن این متن هستید و عبارت، نیروی جنسی یا کنترل میل جنسی را می خوانید، سوال های ذهنتان شروع می شود پس حتماً شما هم به خاطر ماهیت انسان بودنتان جزء کسانی هستید که مشکل جنسی داشته اید یا دارید و با موضوع نیروی جنسی، درگیر هستید. وقتی می گوییم مشکل جنسی، حتماً این مشکل یک نشانه ی بارز و مشخص ندارد حتی ممکن است سالها از چشم خودتان هم پنهان مانده باشد.

فردی می گفت: “همیشه هدف های مهم زندگی ام عملی نمی شدند و به موفقیت خاصی تا به الان نرسیده ام چون اغلب پای یک تمایل و وسوسه ی جنسی در میان بود که نمی توانستم از آن بگذرم اما سال های زیادی طول کشید تا دلیل و چرایی موفق نشدن خودم را متوجه شدم.”

اگر جز دسته افرادی هم باشید که مشکلی را در زمینه ی کنترل نیروی جنسی احساس نمی کنید اما مطمئناً خواستار پیشرفت و تغییر و دستیابی به یک زندگی موفقیت آمیز و تبدیل شدن به یک انسان برنده و نابغه را دارید و یکی از راه های تبدیل شدن به یک انسان نابغه، آگاهی در مورد قدرت این نیروی جنسی و راهبری آن است، چیزی که از کودکی به ما آموزش نداده اند و با آن بیگانه هستیم.

در اجتماعات کوچک و بزرگ، بارها این دغدغه ها در مورد نیروی جنسی و کنترل آن پرسیده می شود:

 • با میل جنسی خود چه کار کنم؟
 • چگونه نیروی جنسی خود را کنترل کنم؟
 • راه یا راهکارهایی برای کنترل این نیرو وجود دارد؟
 • و…

شاید در اکثر مواقع، پاسخ درستی را نیافتیم. اما در اینجا قرار است از راهکارهایی برایت صحبت کنیم که می تواند در کنترل و راهبری نیروی جنسی به شما یاری و کمک رساند.

 راهبری یا کنترل نیروی جنسی چه سودی برای ما دارد

در ابتدا لازم است گفته شود، کنترل نیروی جنسی راه درستی نیست و معمولاً به اشتباه، به کار برده می شود بلکه لازم است این نیروی جنسی، راهبری شود. حالا سوالی که پیش می آید این است که چرا باید نیروی جنسی خود را کنترل یا راهبری کنیم؟ مگر راهبری و کنترل نیروی جنسی چه نتایج و دستاوردهایی دارد؟

نتیجه ی راهبری نیروی جنسی فقط مختص به نیروی جنسی نیست بلکه راه گشایی و پیشرفت در تمام جنبه های زندگی و دستیابی به موفقیت و یک زندگی سالم و پرانرژی است.

 

 راهبری یا کنترل نیروی جنسی چه سودی برای ما دارد

در اینجا به بعضی از مزایا و نتایج راهبری نیروی جنسی اشاره کرده ایم:

 •  انرژی شما افزایش پیدا می کند و دچار کمبود انرژی در کار و زندگی نمی شوید.
 •  افسردگی شما از بین می رود.
 •  با انسان هایی در ارتباط قرار می گیرید که می توانید تجربه ی عشق را داشته باشید.
 •  متابولیسم بدن شما افزایش می یابد.
 •  انرژی های درونی شما شفاف تر می شوند.
 •  به خوشبینی دست پیدا می کنید.
 •  فضای ذهنی آزادی پیدا می کنید تا رویاهایتان را تحقق بخشید.
 •  جذب موارد و فرصت های مثبت در زندگی شما بیشتر می شود.
 •  ثروت بیشتری به دست می آورید.
 •  انسان متعادل تری می شوید.
 •  در کسب و کار خود خلاق تر می شوید.
 •  انرژی برای کار کردن در زندگی شما، جریان پیدا می کند.

هر کدام از این دستاوردها، یک ارزش و موفقیت به سبک زندگی شما می افزایند.

 چرا باید نیروی جنسی خود را راهبری کنیم

ممکن است وقتی بحث کنترل و راهبری نیروی جنسی می شود، با خود بگویید: :”من نیاز به راهبری و کنترل نیروی جنسی ندارم” یا “چرا باید نیروی جنسی خود را کنترل کنم وقتی مشکلی ندارم.”

بله شما به کنترل نیروی جنسی نیاز ندارید زیرا کنترل کردن، خود مسیری اشتباه در راهبری نیروی جنسی است اما به راهبری نیروی جنسی، حتماً نیاز دارید.

برای تشخیص نیاز خود به راهبری نیروی جنسی به سوالات زیر جواب دهید.

این سوالات جهت تشخیص و شناسایی شهوت به شما کمک می کند. وقتی می گوییم شهوت، یعنی وقتی شهوت شما فعال باشد نشان می دهد که نیروی جنسی شما نیاز به هدایت و سالم شدن دارد.

برای راهبری نیروی جنسی باید نسبت به پرسش “شهوت چیست”  آگاهی داشته باشد.

 • آیا پیش شرط شما برای ورود به رابطه، داشتن رابطه جنسی است؟
 •  آیا شما با فکر کردن به یک رابطه ی عاطفی ایده آل و یک رابطه جنسی ایده آل، احساس خوشبخت بودن و احساس کافی بودن می کنید؟
 •  آیا احساس خوشبختی و احساس ارزشمندی شما منوط به داشتن یک رابطه ایده آل هست؟
 •  یک رابطه خوب می تواند به شما هویت دهد؟
 •  آیا دستیابی به یک رابطه جنسی برای شما از رابطه با آدم ها مهم تر است؟
 •  در طول روز چه قدر رویاهای جنسی دارید؟
 • تا به حال برایتان پیش آمده است که یک کار مهم را فدای یک رابطه ی جنسی کنید؟
 •  آیا با خودارضاعی، درگیر هستید؟
 •  آیا وقتی به این موضوع فکر می کنیدکه ممکن است تا آخر عمر هیچ رابطه ای نداشته باشید، احساس پوچی و یا هر احساس ناخوشایند دیگر به شما دست می دهد؟
 • و…

اگر به یکی از سوال ها هم جواب “بله” بدهید، یعنی باز هم نیاز به راهبری نیروی جنسی دارید.

 چگونه نیروی جنسی خود را کنترل و راهبری کنیم

باز تاکید می شود که کنترل نیروی جنسی وجود ندارد یعنی کنترل و سرکوب آن راهی بیهوده است و نتیجه ی عکس می دهد بلکه راهکارهایی جهت راهبری نیروی جنسی وجود دارد که در اینجا به بعضی از آنها اشاره کرده ایم:

 •  باور کردن خود در راهبری نیروی جنسی
 •  تشخیص و شناسایی عشق و عقده در راهبری نیروی جنسی
 •  آگاهی به هدف هستی از خلقت انسان ها
 •  درک و شناخت، تفاوت انسان ها با حیوانات
 •  شناسایی زخم ها و انجام فرآیند شفای زخم ها جهت راهبری نیروی جنسی
 •  شناخت اعتیاد جنسی و شناسایی اعتیادهای جنسی خود. (اعتیاد به شهوت یا اعتیاد جنسی خود را بشناسید)
 •  هشیار شدن نسبت به انرژی جنسی
 •  داشتن افکار الهی و مثبت در جهت گسترش
 •  به صلح رسیدن با مسائلی در راستای نیروی جنسی
 •  کنترل نکردن نیروی جنسی
 •  شناخت 3گانه ای که در راهبری نیروی جنسی تاثیری ندارد.

 

 چگونه نیروی جنسی خود را کنترل و راهبری کنیم

 راهکارهای کنترل و راهبری نیروی جنسی

 باور کردن خود در راهبری نیروی جنسی: ممکن است همیشه به خود بگویید که چگونه می شود غریزه ی جنسی و شهوت را کنترل کرد یا چگونه از پس غریزه ی جنسی برآییم؟ یکی از راهکارها برای کنترل و راهبری نیروی جنسی این است که در ابتدا و اول از همه، باور کنید که می توانید این نیرو و غریزه ی جنسی را تحت تملک و کنترل خود درآورید.

 تشخیص و شناسایی عشق و عقده در راهبری نیروی جنسی: یکی از راهکارهای مربوط به کنترل نیروی جنسی این است که تفاوت عشق و فعال شدن عقده ی شهوت را بشناسید. اگر فردی را دیدید و قلب شما شروع به تپش کرد، کف دستتان عرق کرد و… اینها نشانه های فعال شدن عقده ای در شماست.

عشق کیفیتی است که ممکن است از آن آگاهی نداشته باشید، یک انرژی عظیم است.

در عشق هیچ توقعی وجود ندارد، هیچ مالکیتی وجود ندارد.

عشق و شهوت دو کیفیت کاملاً متفاوت هستند و شما همزمان نمی توانید هم عشق را تجربه کنید و هم شهوت را، عشق یا شهوت، یکی را تجربه می کنید.

 آگاهی به هدف هستی از خلقت انسان: برای راهبری نیروی جنسی لازم است از خودتان بپرسید برای چه چیزی به این دنیا آمده اید؟ آیا مهم ترین هدف زندگی شما، برقراری رابطه ی جنسی و ازدواج کردن است؟

مهم ترین هدف زندگی شما ازدواج کردن نیست، ازدواج کردن بخشی از زندگی شماست.

لازم است هدف خلقت انسان را درک کنید، هدف از خلقت شما به عنوان یک انسان این نبوده که بر اساس غرایز جلو برود بلکه انسان ها با حیوانات تفاوت دارند که در راهکار بعدی راهبری نیروی جنسی به تفاوت های آنها اشاره می کنیم.

درک و شناخت تفاوت انسان ها با حیوانات: از راهکارهای دیگر جهت راهبری نیروی جنسی، شناخت تفاوت های میان انسان و حیوانات است.

لازم است به این درک برسیم که ما انسان ها با حیوانات تفاوت داریم و لازم است سیر تکامل خود را طی کنیم و برای این تکامل باید بتوانیم به استحاله ی نیروی جنسی بپردازیم یعنی انرژی خود را تبدیل کنیم.

از تفاوت های انسان ها و حیوانات این است که انسان ها، با معنا زندگی می کنند و حیوانات با غریزه ممکن است بپرسید چرا؟

به این دلیل که انسان ها با غریزه نمی توانند راهبری شوند اما حیوانات با غریزه راهبری می شوند و اگر یک انسان با غریزه راهبری شود، دیگر انسان نیست.

هدف خداوند از خلقت حیوانات، پیش برد آنها با غریزه است به عبارتی تکامل حیوانات با غریزه صورت می گیرد و طی می شود اما هدف خلقت انسان ها، داشتن معنا و زندگی پر از معنا است. زندگی ما انسان ها لازم است هدف و فلسفه داشته باشد، چرایی برای زندگی کردن داشته باشد.

به قول ویکتور فرانکل؛ انسان در جستجوی معنا.

شناسایی زخم ها و انجام فرآیند شفای زخم ها جهت راهبری نیروی جنسی: برای اینکه نیروی جنسی خود را بتوانید راهبری کنید باید فرآیند شفای زخم ها را انجام دهید.

ذهنتان معمولاً شما را به سمت افکاری می برد که هدف از خلقت شما نبوده است چون در مورد نیروی جنسی، زخم ها و رنجش هایی دارید که تبدیل به باورهای شما شده اند و تمام اینها نیاز به تغییر و شفا دارند.

وجود زخم ها و تضادها، مانعی است در این جهت که اجازه نمی دهد شما یه موجود روحانی و معنوی باشید و معنوی زندگی کنید.

شناخت اعتیاد جنسی و شناسایی اعتیادهای جنسی خود: در جهت راهبری نیروی جنسی باید اعتیاد جنسی را بشناسید و در مرحله ی بعد، از انکار اعتیاد جنسی خود خارج شوید زیرا ممکن است در انکار این موضوع باشید.

شناخت اعتیاد جنسی در خود شاید سخت تر از شناسایی دیگر اعتیادها باشد زیرا تفاوتش با مواد اعتیاد آور شیمیایی این است که، نشانه های دیداری مثل بو یا طعم خاصی را ندارند. به طور مثال یکی از انواع اعتیاد جنسی، خودارضاعی است که نشانه های مصرف یک مواد شیمیایی را ندارد اما می تواند یک اعتیاد باشد.

هشیار شدن نسبت به انرژی جنسی: یکی از عواملی که معمولاً باعث می شود انرژی جنسی خود را هدر دهید و آن را راهبری نکنید این است که نسبت به این نیرو و قدرتمند بودنش هشیار نیستید.

انرژی جنسی ما انرژی عظیمی است و تنها انرژی ای است که تولید یک انسان می کند و نباید آن را هدر داد بلکه باید والایش و تبدیل به انرژی های دیگر در زندگی شود. همان طوری که این انرژی، توانایی خلق یک انسان را دارد پس می تواند هر چیز دیگری را هم خلق کند و بیافریند.

داشتن افکار الهی و مثبت در جهت گسترش: برای راهبری نیروی جنسی باید ذهن شما از افکار الهی پر باشد. افکار الهی یعنی در فکر ساختن، گسترش و درست کردن باشد. در این صورت است که انرژی های درونی شما تغییر جهت می دهند و به نوعی انرژی جنسی شما، تبدیل و استحاله می شود.

 به صلح رسیدن با مسائلی در راستای نیروی جنسی: صادقانه با این جمله به صلح برسید که ممکن است تا آخر عمر رابطه ی جنسی نداشته باشید؛ برای راهبری نیروی جنسی لازم است این جمله را زندگی کنید. زندگی کردن این جمله به این معنا نیست که نباید رابطه ی جنسی داشته باشید بلکه لازم است با این موضوع و حتی نبود آن به صلح برسید و دچار رنجش و عذاب نشوید.

کنترل نکردن نیروی جنسی: نکته ی دیگر در راستای راهبری کردن نیروی جنسی این است که این نیرو را کنترل نکنید، این نیرو نیاز به کنترل و سرکوب ندارد بلکه نیاز به تبدیل و والایش دارد.

شناخت 3گانه ای که در کنترل و راهبری نیروی جنسی تاثیری ندارد: 3گانه ای در باب راهبری نیروی جنسی به شکل رایج در باور ما انسان ها وجود دارد که در واقع این 3گانه، در راهبری نیروی جنسی هیچ تاثیری ندارند و لازم است این

3گانه را بشناسیم که عبارتند از؛

 • ورزش کردن
 • پرهیز و کنترل کردن
 • ازدواج و طلاق

 

 راهکارهای کنترل و راهبری نیروی جنسی

نتیجه:

پس اگر شما هم به دنبال راه یا راه هایی جهت کنترل نیروی جنسی و راهبری آن هستید یا حتی به دنبال موفقیت و پیشرفت کردن در زندگی خود هستید لازم است در ابتدا نسبت به قدرت نیروی جنسی خود، راهبری و استحاله ی نیروی جنسی، آگاهی و شناخت پیدا کنید و راهکارهای راهبری نیروی جنسی نه کنترل آن را بشناسید و قدم به قدم شروع به عملکرد کنید.

راهبری نیروی جنسی حتماً و حتماً نیاز به عملگرایی و اجرای هر آنچه می دانید، دارد که در این مقاله تا حدودی به آن پرداختیم.

این مقاله خلاصه ی مختصری از بسته ی آموزشی راهبری نیروی جنسی است که تمام این مسائل به طور مفصل در این بسته ی جامع توضیح داده شده است.

3.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

108 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ساره حاجیوند
6 ماه قبل

مفید بود خیلی

حسین
6 ماه قبل

خیلی موافقم درسته یک نیاز هست ولی باید راهبری بشه

شیوا
6 ماه قبل

ممنون از شما استاد عزیز

ساسان
6 ماه قبل

ممنون از راهکارای عالیتون

سارا
6 ماه قبل

خیلیی خوب بود