پرسش و پاسخدسته بندی: خودشناسیمعنای کار و زندگی
mehrnoosh 4 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
من یه سوالی برام پیش اومده راجع به هدف گذاری من وقتی مینویسم که میخوام به چه چیزهایی برسم ،همش به خودم میگم خب این قراره چه نفعی برای دنیا داشته باشه مثلا میگم میخوام برای تحصیل رشته طراحی لباس برم یه کشور دیگه ولی بعد این حرف میاد تو ذهنم که اقای قورچیان فرمودن چی به این دنیا اضافه میکنین یا خواسته های ما همش خودخواهیه .بعد کلا انگیزه مو از دست میدم چون باید تمام وقتم وتمرکزم و بزارم رو رشته م به خودم میگمم خب این که خودخواهیه من باید دنبال یه هدف دیگه باشم که به این دنیا یه چیزی اضافه کنم یا یه چیزی و دنبال کنم که کمک به مردم باشه ولی خب از این لحاظ هم به نتیجه ای نمیرسم.صحبت های وین دایر هم که میگه هدف هاتو نو بنویسین بعد تصور و احساس کنین بهشون رسیدین بعد از اونور طوری زندگی کنین که وابسته نباشین و رها کنین ،این و درک نمیکنم که چجوری میشه هم تلاش کرد کلی و برسی به اهداف دنیویت وهم بتونی وابسته نباشی و رها کنی یعنی متوجه نمیشم این انگیزه چجوری باید شکل بگیره؟! .
ایا درسته ما هدفهامون شخصی باشه و رسیدن به خواسته های مادی باشه  و از طرف دیگه چجوری  بهشون معنا بدم و بدونم که مفیده برای این دنیا  ؟

1 پاسخ

سلام به شما🌻
مطمئناً هر کار و شغلی توی این دنیا وقتی وجود داره یعنی میتونه به آدما و این دنیا کمک کنه و خدمت رسان باشه در واقع وجود هر کاری که ایجاد شده بی دلیل نیست و آدم های خاص خودش رو میطلبه اما لازمه اون شغل، کار یا خدمت، خواسته ی قلبی ما باشه یعنی هر آدمی که کارش رو درست انجام بده یعنی تونسته به این دنیا یه چیزی اضافه کنه و لازمه ی درست انجام دادن یه کار این هست که ما آدما اون کار رو واقعا دوست داشته باشیم
و از انجامش لذت ببریم و باهاش جریان پیدا کنیم.

اینکه شما میگید من هدف دارم اما همه ش توی ذهنم میاد که با این هدف میتونم چی به دنیا اضافه کنم، شک ها و موانع ذهن شماست که براتون ایجاد میشه و ذهنتون از اینکه هدفتون به این دنیا چیزی اضافه کنه، انتظار یه چیز خیلی خاص رو برای شما به وجود آورده، در صورتی که اون هدف شما در صورتی که خواسته ی قلبی شما باشه و از طریق اون بتونید عشق رو به جریان بندازید یعنی دارید به اون دنیا خدمت باارزشی رو ارائه میدید.
در واقع دوست داشتن کاری که انجام میدید و از طریق اون دوست داشتن و عشق یه جریان خدمت به راه میوفته یه جور خودخواهی مقدس هست که لازمه.
شما اول لازمه بررسی کنید که آیا هدفتون خواسته ی قلبی شما هست یا نه و بعد ببینید آیا این شغل، کار یا هدف رو فقط برای عنوان و مارکش یا لقبش میخواین یا اینکه واقعا لذت می برید از این طریق به دنیا خدمت کنید.
از خودتون بپرسید انقدر دوسش دارید که حاضر باشید توی این راه و مسیر بمیرید؟

یکی از دلایلی که شاید این سوال و شک توی ذهنتون به وجود میاد این باشه که محک زده بشید چه قدر این کار و هدف رو میخواین.
وقتی یه هدفی خواسته ی قلب شماست زمانی که مجسم می کنید و بهش فکر می کنید که دارید از این طریق به دیگران کمک می کنید لذت می برید و براتون کلی شوق میاره.
اینکه من یه کاری رو فقط و فقط برای خودم بخوام که عنوان و لقبش باشه و به گردش درنیاد میشه یه خودخواهی غیرمقدس و چیزی که عشق و خواسته ی روح و قلب شما همراهش نیست.
وقتی در حال انجام اون کار هستید فقط عشقه و هیچ منتی ندارید که دارید برای آدمای دیگه انجام میدید و حالتون با اون کار و شغل خوبه.
و قضیه ی معنا دادن واقعا یه امر شخصیه که برای هر آدمی متفاوته . از خودتون بپرسید چرا و برای چی میخوام این کار و انجام بدم؟ میخوام با انجامش چی کار کنم؟ ، این سوالا بهتون توی معنا دادن کمک میکنه، در واقع معنا دادن به کار یعنی چرایی و فلسفه ی اون کار.

بهتون توصیه میکنم بسته ی انسان در جستجوی معنا که به طور رایگان در سایت هست رو گوش بدید، بهتون کمک میکنه.
اینکه میگید چه جوری یه چیزی رو دوست داشته باشم اما بهش وابسته نباشم این هست که تمرین کنید بدون عنوان شغلی مورد نظرتون زندگیتون نابود نشه و ازش هویت نگیرید، بدون اون شغل هم به عنوان یه انسان احساس ارزش کنید.
یه نکته ی دیگه هم که هست که اگر یه هدف و کاری، خواسته ی قلب شما باشه حتما چرایی و فلسفه و جوابش هم درون شما هست و شما با انجام دادنش احساسات خوشایندی رو تجربه می کنید.
و اینکه وابسته نبودن و هر چیزی که شما یاد می گیرید لازمه طی یه فرآیند و زمان برای شما حل بشه و جا بیفته یعنی به خودتون فرصت و زمان بدید و کاری که میتونید انجام بدید این هست که شناسایی کنید چه کاری رو دوست دارید و شروع کنید به حرکت و عمل در راستای اون خواسته ی قلبی و هدفتون و به همین شکل طی حرکت و عمل، کمک ها و تمام آنچه نیاز دارید به شما میرسه اما عمل کنید و حرکت داشته باشید.

بهتون بسته ی آموزشی مشیت الهی هم پیشنهاد میکنم.

با آرزوی بهترینها برای شما🙏🌻

mehrnoosh پاسخ داده شده 4 سال قبل

حتمااا به توصیه هاتون عمل میکنم

mehrnoosh پاسخ داده شده 4 سال قبل

خیلیی خیلیی ممنونم از توضیحات کاملتون